Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Zajímavosti dějin

Známé bitvy a války, které otřásly dějinami lidstva jako třicetiletá válka. Sepsali jsme pro vás také další zajímavé báje, legendy a příběhy. Zjistěte kdo to byli rytíři kulatého stolu, poznejte legendu o Kopí osudu, nebo kulturu Vikingů

 • Vikingové Obávaní Varjagové – čím naháněli nepřátelům strach?

  Víte, že některé skupiny Vikingů navazovaly spojenectví a přátelství s našimi východoslovanskými příbuznými? Při svých plavbách od pobřeží Baltu proti proudu řek potkávali válečníky ještě divočejší, než byli sami – Slovany. Ti se nebáli nočních duchů a pod rouškou tmy často napadali osady seveřanů. Časem se některé severské rody usadily ve střední Rusi, a jeden z náčelníků jménem Rurik se stal zakladatelem slavné vládnoucí dynastie.

 • Vikingové Život Vikingů: od osídlení až po námořní plavby

  Drsné severské kraje se Vikingům zdály příliš těsné. Proto podnikali výpravy do vzdálených končin, v nichž se často usazovali – na Britských ostrovech, v severozápadní Francii i jinde. Potomci Vikingů se nakonec střetli v jedné z nejvýznamnějších bitev anglických dějin – u Hastingsu.

 • Vikingové Vikingové – jejich zbraně a ochranná zbroj

  V dobách, kdy na našem území vznikaly první státní útvary, prožívala Evropa nelehké časy. Pyrenejský poloostrov ovládli muslimové, z východních stepí se valily různé kočovné národy. Aby těch hrůz nebylo málo, vynořili se v průběhu 9. století sveřepí nájezdníci ze severu – Vikingové. Náš třídílný miniseriál vás seznámí s výzbrojí a zvyklostmi těchto bojovníků, stejně jako s jejich nejnebezpečnějšími nepřáteli.

 • Piráti Piráti – námořní zločinci, kteří neznali slitování

  Piráti naháněli strach námořníkům odjakživa. Touha po rychlém bohatství je dovedla k nebývalé krutosti. Ačkoliv si dnes piráty idealizujeme jako hrdiny bojující proti vyšší společnosti, reálně tomu tak nebylo. Dodnes platí, že na moři okradou kohokoliv, jen aby se obohatili.

 • Vilém Tell Vilém Tell vzdoroval mocným a zastával se utiskovaných

  Opravdu sestřelil Vilém Tell svému synovi jablko z hlavy, nebo se jedná o švýcarskou legendu? Známou pověst jsme porovnali fakty a objasnili, jak to vlastně bylo. Odtajníme, které umělecké zpracování příběhu slavného kušostřelce vyvolalo velký poprask mezi diváky a proč.

 • Robin Hood Robin Hood – mýty a fakta kolem slavného lukostřelce

  Pro někoho hrdina, pro jiného zloděj. Kolem Robina Hooda je spoustu nejasných otázek. Odkud se vzal a skutečně bral bohatým a dával chudým? Přečtěte si článek o legendě, která o zbojníkovi ze Sherwoodu koluje. Zároveň se dozvíte historická fakta uvádějící mýty na pravou míru.

 • Křižáci Z historie kruciát, díl 3.: Neúspěšná tažení krále Zikmunda

  V poslední části našeho vyprávění se vracíme do Evropy 14. a 15. století, kdy rytířská vojska pod praporem s křížem táhla proti Turkům, i „kacířům“. V čele několika těchto kampaní stál syn Otce vlasti, Zikmund Lucemburský.

 • Křižáci Z historie kruciát, díl 2.: Vrchol a pád křižáckého panství

  Ve 12. stol. křižáci ztratili Jeruzalém. Mezitím však ve Svaté zemi založili několik feudálních států. Svrchovanost jejich vládců - stejně jako v Evropě - symbolizovaly mohutné hrady, v jejichž komnatách se rozvíjela dvorská kultura, obohacovaná vlivy Orientu.

1 2 ... 4
Další

Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK