Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Vikingská kultura a umění

Vikinská loď

Vikingové byli hrdý a silný národ. Jejich bohatá historie, kultura a zejména propracovaná mytologie dodnes fascinuje lidstvo napříč všemi kontinenty. Jsou známí především jako udatní válečníci a schopní mořeplavci, kteří dokázali proniknout téměř do všech částí tehdy známého světa. Byla by však chyba Vikingy spojovat pouze s drancováním a nájezdy. Byli to sice objevitelé, ale i zdatní obchodníci a v neposlední řadě po sobě zanechali velké kulturní bohatství.

Umělecké cítění

Jako pravlast Vikingů se uvádí severní země – Dánsko, Norsko a Švédsko. A právě zde je kolébka veškeré kultury a umění tohoto národa. Je pravděpodobné, že Vikingové příliš často nevytvářeli umělecká díla pouze pro potěchu oka. Velká většina dochovaných uměleckých předmětů byla totiž zároveň užitná. I přes to, že se tyto výrobky používaly v každodenním životě, jsou obvykle bohatě zdobené nejrůznějšími ornamenty a dokazují zručnost a preciznost tehdejších skandinávců. Primárním materiálem pro vikingské umělce bylo bezpochyby dřevo. Bylo totiž více než dostupné, tudíž levné, a snadné na úpravu. O mistrovském řezbářství svědčí několik nalezených děl – např. vyřezávané dveře kostela v Urnes Stave v Norsku či dochované vikingské lodě. Dalším častým materiálem byl kámen, kov, kosti, mroží kly, jantar či slonovina, kterou získavali obchodem s východními zeměmi. Častým výjevem jsou zvířata jako lev, pták, had, drak, dravá stvůra či mýtický gryf. Samozřejmostí je hojná přítomnost různých ornamentů, geometrických tvarů i rostlinných motivů.

Posloupnost vikingského umění se dá rozdělit do šesti po sobě jdoucích stylů. Každý z nich je pojmenován podle místa, ve kterém byly nalezeny.

Vikinské styly v čase

<h4id="odstavec-2">Oseberg

Osebergský styl pochází z pohřební mohyly v Osebergu v Norsku. Pohřebiště bylo nalezeno v kopci nedaleko malé farmy a uvnitř čekala na archeology nevídaná krása – časem téměř nedotčená vikingská loď, která měřila přes 21 metrů! Byla konstruována z převážně dubového dřeva a příď i záď byla pokryta složitými řezbami. Právě od nich se odvíjí osebergský styl. Typickými tvary jsou proplétané vzory prokládané hlavou a tlapami tzv. dravé stvůry.

Kromě vyřezávaných tvarů se zde našly i dvě ženské kostry, kovové a dřevěné užitné předměty a také nejrůznější látky.

viking-style-oseberg-ship.jpg viking-style-oseberg-ship-02.jpg Pohřební loď – styl Oseberg

Borre

Styl Borre úzce navazuje na oseberský styl. Jeho název je odvozen od pohřebiště v Borre v Norsku. Zde se našlo množství postrojů s bronzovými přívěšky, které zobrazují dravou stvůru, ale i jiná zvířata v propletenci ornamentů, uzlových vzorů a společně vytváří uzavřenou kompozici. Je zajímavé, že zatímco ostatní styly jsou „volnější“ a dávají vyniknout i pozadí, u Borre stylu jsou vzory většinou velmi těsné a pozadí není skoro znát.

Jelling

Jelling je historií opředené místo, kde se podle mnoha pramenů začali psát dějiny Dánska. Konkrétně na dvou runových kamenech z 10. století, které byly zařazeny mezi světové dědictví UNESCO. První z nich zde nechal vztyčit první dánský král Gorm Starý a druhý jeho syn Harald Modrozub. Z překladu starých run je patrné, že se jedná o vůbec první písemnou zmínku o dánském království. Ke kamenům náleží i kostel a dvě velké mohyly. Právě v pohřební komoře, která je ukrytá pod podlahou kostela, je nalezen malý stříbrný pohár zdobený zvířecím vzorem. Zde je tedy objeven třetí styl – Jelling. Tělo zvířat má spirálový tvar a je propletené s ostatními vzory. Zajímavostí potom je, že styl Jelling se objevuje i v Británii, kam byl zavlečen skandinávskými kolonisty. 

viking-style-jelling-runesten.jpg Runový kámen v Jellingu

Mammen

V roce 1868 se v Mammenu v Dánsku učinil velký objev – obrovské pohřebiště na kopci Bjerringhøj, které obsahovalo mnoho vikingských předmětů, jenž byly pohřbeny spolu se svými majiteli. Mezi jinými se tu najde i známá železná sekera se stříbrnou rytinou, která náležela vysoce postavenému člověku. Všechny tyto nálezy jsou zdobené podobně, a proto dává Mammen vzniknout dalšímu stylu. Styl Mammen se překrývá jak časově, tak vzhledově se stylem Jelling. Určité odlišnosti tu ale jsou. Kromě zvířecích motivů se tu objevuje i rostlinný vzor a úponky na konci spirál. Zvířata mají také často plná těla, která jsou opět zapletená jako u Jellingu a doplněná o okrasné čáry.

Ringerike

Malé nevýrazné město Ringerike, které se nachází poblíž Osla v Norsku, skrývá unikátní památku. A tou je několik bohatě vyřezávaných runových kamenů. Všechny ornamenty jsou vysekané do červeného pískovce, který se v daném místě těžil. Styl Ringerike byl následovníkem Mammenu a kopíroval od něj rostlinný vzor se zvířecími motivy. S tím rozdílem, že zvířata jsou tenčí a zakřivená. Tenké jsou i úpony, které se kolem zvířecího motivu proplétají. Kromě kamenů se dá tento styl najít i na kovových dílech nacházejících se ve Švédsku.

viking-style-ringerike-vangsteinen.jpg
Vang stone – Ringerike styl

Urnes

Poslední fází vikingského umění je styl Urnes. Ten nese jméno podle již výše zmiňovaného kostela Urnes Stave v Norsku. Zde se nachází krásná zachovalá rytina na severní dřevěné bráně kostela. Další předměty v tomto stylu se potom nacházejí ve městě Uppland ve Švédsku. Urnes styl je charakteristický štíhlými zvířaty s dlouhými končetinami a zakřivenými liniemi, které tvoří velké smyčky. Zvířata také mají dlouhé mandlové oči a často se kousají.

Mnoho z těchto stylů je více či méně ovlivněno kulturou zemí, kam Vikingové dopluli a snažili se zapustit kořeny. Vzájemný vliv je vidět např. v irském umění, kde se keltské motivy prolínají se severskými a zase naopak. Vikingská kultura měla vliv i na Británii či Francii. S rozmachem křesťanství na území dnešního Dánska, Švédska a Norska však skandinávská kultura a všechny tyto styly pomalu zanikají.

Vikingové tedy nebyli jen národem válečníků, ale velmi vyspělou a pokrokovou civilizací. Zanechali zde lidstvu dostatek důkazů o zručnosti vikingských řemeslníků a jejich estetickém cítění, představě světa a kultuře.

V našem internetovém obchodě naleznete - Vikinské meče, též zv. VikingskéRepliky zbraní ze seriálu Vikingové, Vikingské sekery, Pochvy na Vikinské meče & Saxy, Vikinské vikingské kostýmy, Vikinské (vikingské) štíty, Vikinské brašny

 Zdroje:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Viking_art
 2. http://viking.archeurope.info/index.php?page=urnes-style
 3. https://www.historyonthenet.com/viking-art/
 4. http://tkmyth.sweb.cz/texty/Vikingove/Vikingen02/SV.htm
 5. http://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/de-arkaeologiske-undersoegelser-af-jellingmonumenterne-1820-2013/?no_cache=1&cHash=5457056435d94a672506a31e087a6a84
 6. http://www.hurstwic.org/history/articles/manufacturing/text/norse_art.htm
 7. https://steemit.com/art/@norsefury/the-ringerike-art-style-of-the-vikings
 8. https://thornews.com/2014/05/25/viking-age-art-styles/

Témata: Šperky Vikingové

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (1)

Podobné články

 • Western Jak divoký byl ve skutečnosti divoký západ?

  Tenkrát na západě, 7 statečných, Vinnetou nebo česká představa o divokém západě v podobě Limonádového Joeho. Obrázek o životě na americkém divokém západě většině lidí utvářely především filmy, kterých na toto téma vznikly stovky. Odpovídá tento obrázek realitě? Jaký byl ve skutečnosti divoký západ, vám řekne tento článek.

 • Čarodejnice Poznejte nejslavnější čarodějnice světové historie

  Modelky, vědkyně nebo třeba političky. O slavných ženách, které změnily svět, bylo napsáno mnoho. My jsme se ale rozhodli vzdát hold jiným pozoruhodným dámám světové historie. Vybrali jsme 4 nejslavnější příběhy čarodějnic. Jestli byly skutečné, to už posuďte sami.

 • Král Artuš Král Artuš –⁠ smyšlená legenda, nebo skutečná historická postava?

  Do příběhů o králi Artušovi, hradu Kamelot a rytířích u kulatého stolu se čtenáři s nadšením noří už více než tisíciletí. A zatímco někteří hledají důkazy o jeho skutečné existenci, jiní jsou přesvědčeni, že legenda vznikla sloučením několika postav, aby ukázala britskou sílu a moc po římské okupaci Británie. Podaří se nám vytáhnout pravdu na světlo světa stejně jako legendární meč Excalibur? Čtěte dál.

 • Johanka z Arku Johanka z Arku – dívka, která zachránila Francii a doplatila na svoji slávu

  Johanka z Arku vyslyšela proroctví svatých a bojovala za svou vlast proti Angličanům, aby později čelila církevnímu soudu. Pro mnohé dodnes symbolizuje odvahu, víru a odhodlání. Jaký byl její osud?

Komentáře (1)

 • nkotbSoota dne 2.3.2019 v 16:56
  Reagovat

  New Kids on the Block is my favourite pop-band of 90s. They had so many hits! The ones I remember are 'Tonight', 'Baby, I Believe In You' and, of course their hit 'Step By Step'. These are real masterpieces, not fake ones like today! And it is sooo good they have a tour in 2019! So I'm going to visit New Kids on the Block concert this year. The concert setlist is here: <a href=https://newkidsontheblocktour2019.com>New Kids on the Block tour Winnipeg</a>. Click on it and maybe we can even visit one of the concerts together!

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK