Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Vrhací nože

17.12.2012
Vrhací nože

Je to již dávno, co si vrhací nože našly cestu z cirkusových manéží do soukromých zahrad. V zásadě lze házet jakýmkoliv nožem, vrhací nůž má ale podstatné výhody pro hod:

 1. je vyroben z „měkké“ (tj. nekřehké) oceli, čímž odpadá riziko zlomení nože, pokud se nůž odrazí od cíle a spadne na zem
 2. je pro vrh speciálně vyvážený
 3. geometrie čepele vyhovuje zvláštním požadavkům na hod
 4. není ostrý jako břitva, a tak nehrozí riziko poranění při držení za čepel
 5. některé nože dokonce nabízejí možnost individuálního rozložení hmotnosti

Je několik možností, jak držet a házet nožem. Běžný je tzv. hamrgrif, při němž se nůž drží jako kladivo. U lehčích nožů se doporučuje tzw. pinch-grif, kdy čepel svírá palec a pokrčený ukazovák.

U hodu nožem hraje podstatnou roli vzdálenost od cíle, která také určuje počet obratů nože za letu nože. Zabodne-li se nůž do cíle a jeho střenka se tyčí vzhůru, nůž se přetočil. Pro optimální zabodnutí tedy můžete přistoupit k cíli kousek blíž. Je-li rukojeť skloněná k zemi, nůž se nedotočit a je třeba zvětšit obrat nože tím, že od cíle kousek poodstoupíme.

Při nácviku hodu vrhacími noži vždy měňte pouze jednu věc: vzdálenost, techniku hodu nebo držení nože. Pokud budete současně měnit vše, nemůžete dobře pochopit, co a jak let vrhacího nože ovlivňuje. Nezapomeňte, že učený z nebe nespadl a i ti nevětší mistři vrhu nožem se ke svému mistrovství propracovali po krůčcích.

Při nácviku hodu prosím nepoškozujte stromy. Nože se nejlépe zapichují do měkkého materiálu, např. dřeva (lípa, borovice, smrk, modřín, bříza). K dostání jsou i speciální terčovnice určené na hod nožem.  Jsou vyrobeny z moderních materiálů jinak používaných v automobilovém průmyslu.

V našem internetovém obchodě naleznete - Vrhací dýky, Vrhací nože, Dýky do boty, Vrhací nože kunai, Vrhací šípy, Vrhací nože oboustranné

Fotogalerie

Témata: Nůž

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (1)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Damašková ocel Damašková ocel -⁠ objevte jedno z nejstřeženějších kovářských tajemství

  Někteří ji považovali za nejlepší materiál pro výrobu zbraní, další strávili klidně celý život tím, že hledali správný postup její výroby. Damašková ocel je dodnes zahalena mnoha mýty. Poodhalte některá její tajemství v našem článku.

 • Švýcarský nůž 9 ostrých faktů o švýcarských nožích, které vám nadzvednou obočí

  Pocházejí ze Švýcarska, najdete na nich otvírák na konzervy, většinou jsou červené s bílým křížem – tohle jste o švýcarských nožích asi tušili. My pro vás ale máme zajímavosti, které znáte jedině, pokud pocházíte ze Švýcarska nebo jste sběratel. Pokud ano, jen si zkontrolujte, zda všechno sedí. Pokud nepatříte ani do jedné ze skupin, čtěte dál.

 • Nože Nůž je ideální pomocník do života i zákeřná zbraň

  Těžko byste hledali univerzálnější nástroj. Nůž byla jedna z prvních zbraní i pomocníků v domácnosti. Vídáme ho v šuplíku s příbory, v rekonstrukcích bitev, při lekcích sebeobrany, na houbách nebo v obchodech. Každý z nás ho používá, většina z nás s ním umí obratně zacházet. Z čeho ale vznikl a jak se za staletí vyvíjel?

 • Nůž Karambit Karambit slouží k sebeobraně, lidé s ním ale loupou ovoce nebo otevírají balíky

  Nenápadný kapesní nůž zvaný karambit má kořeny v Indonésii, Malajsii a na Filipínách. Původně sloužil jako kapesní nůž místních obyvatel, podobně jako zavírací nůž švýcarského typu v Evropě. Tento neobyčejný ruční nástroj najdeme už v 11. století, v Indonésii ho lidé díky jeho praktičnosti používají dodnes.

Komentáře (1)

 • Dominik Slapnicka dne 1.4.2018 v 22:16
  Reagovat

  Dobrý den, můžu se zeptat, jaký je název nožů na obrázku, ktery je úplně nahoře? Předem děkuji za odpověď

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK