Naučte se házet vrhacím nožem. Poradíme vám, jak na to

Naučte se házet vrhacím nožem. Poradíme vám, jak na to
Házení vrhacím nožem není tak snadné, jak se může na první pohled zdát, ale s trochou tréninku to zvládnete. Potřebujete jen pár speciálních nožů a terč. Poradíme vám, na co se při výběru vrhacího nože zaměřit a jak správně házet.

Myslete na bezpečí

Ještě než si vyrazíte zaházet, připomeňte si bezpečností pravidla, která musíte dobře znát. Ostrá čepel a lehkomyslné zacházení mohou způsobit fatální škody. 

 • Nikdy nemiřte na lidi, zvířata ani majetek.
 • Začátečníci, házejte pod dohledem zkušené osoby.
 • Dejte pozor na ostré čepele, hrozí nebezpečí pořezání.
 • K vrhání nepoužívejte zavíracáani kuchyňské nože, otupí se a zničí zavírací mechanismus. Sáhněte po nožích určených pouze na házení.
 • Ujistěte se, že se poblíž cíle/terče nikdo nepohybuje.
 • Házejte vždy venku, ať nepoškodíte vybavení interiéru.
 • Za cíl volte materiál, do kterého se nože dobře zapichují (deska plná suků není dobrý nápad, dobře poslouží speciální terčovnice)

Vrháním nožů se naučíte soustředění

Pokud máte problémy se soustředěním, mohl by vám hod nožem prospět. Hod vrhacím nožem vyžaduje vysokou míru koncentrace. Zaměřte se na svůj dech a soustřeďte se pouze na cíl. Ideální činnost pro zastavení roztěkané mysli, zvlášť, když budete házet venku na čerstvém vzduchu. Vrhání nožem prospěje také správnému držení a zpevnění těla.

Jak vybrat vrhací nůž

Zaměřte se především na čepel z pevné a houževnaté oceli, která se při nárazu do cíle nezlomí – ideální bude uhlíková, nerezová nebo pružinová. 

Vybírejte také podle tvrdosti Rockwellovy stupnice. Hledejte nože s hodnotami 45–50 HRC. Obecně platí, že nejkvalitnější vrhací nože tvoří jeden kus oceli. 

Zajímejte se také o vyvážení. Správný vrhací nůžtěžiště ve svém středu, což umožňuje nejlepší rotaci v letu. Pokud vám nevyhovuje jeho vyvážení, můžete nůž doplnit o speciální vyvažovací šrouby. Jestli potřebujete poradit s výběrem, kontaktujte nás

Nůž můžete držet i za ostří

Nůž držte za rukojeť nebo čepel. Ve druhém případě dávejte pozor, abyste se nepořezali. Toto nebezpečí hrozí zvlášť u oboustranně broušených čepelích

Nůž můžete uchopit:

 • za rukojeť s palcem na její hraně – zaručí vynikající kontrolu nad nožem,
 • za rukojeť s palcem podél ní – vhodný především pro těžší nože,
 • za rukojeť s ukazovákem na její hraně – dobré pro hod na kratší vzdálenosti,
 • za čepel na plocho, s palcem podél ní – s nimi lépe regulujete rotaci nože,
 • za čepel v hluboko v dlani – ideální na hod s menšími noži,
 • za čepel s palcem na její hraně – pro dobrou kontrolu nad nožem,
 • za čepel s ukazovákem na její hraně – vhodné pro házení na krátké vzdálenosti.

Co je dobré vědět těsně před hodem?

Kvalitu letu nože a následné zabodnutí ovlivňuje několik faktorů. Nejprve si zkuste různé typy úchopů, ať poznáte ten nejlépe vyhovující. Také chvíli potrvá než poznáte ideální vzdálenost mezi terčem a vámi. Některý hod vyžaduje jednu celou otočku nože pro správné zabodnutí, jiný zase jeden a půl otočky. 

Obecně platí, že pokud držíte nůž za čepel, bude se muset otočit alespoň jeden a půlkrát, aby se správně zabodnul. Jestli držíte nůž za rukojeť, stačí jedna otočka. 

Házejte horním nebo spodním obloukem

Hod horním obloukem

Pro hod horním obloukem zaujměte základní postavení. Postavte se čelem k cíli a ruku s nožem ohněte směrem k předloktí, aby se nacházela blízko ucha. Myslete na dostatečný odstup od ucha, aby nedošlo k úrazu. Prudkým pohybem celé paže hoďte nožem na cíl. Jakmile je ruka celá natažená, pusťte nůž. 

Mějte zpevněné zápěstí, dokud nepustíte nůž, jinak hrozí nekontrolovatelná rotace. Pokud po zabodnutí nože do cíle směřuje rukojeť nahoru, nůž se přetočil. Přistupte proto k terči o trochu blíž. V případě směřování rukojeti dolů se nedotočil, v takovém případě od cíle odstupte. Správně zabodnutý nůž míří kolmo k zemi

Hod spodním obloukem

Házet můžete také spodním obloukem, během kterého máte ruku nataženou podél těla. Opět nezapomeňte zpevnit zápěstí. Švihněte rukou nahoru a vypusťte, jakmile bude v jedné přímce s cílem. Tato technika není tolik přesná, protože s nožem u těla hůř zamíříte, než s nožem poblíž hlavy.

Vyvarujte se těmto začátečnickým chybám

Začátečníci často vrhají velkou silou, dokud si neosvojí správnou techniku založenou na klidném a plynulém pohybu. Není vůbec potřeba házet s velkou razancí. S přibývajícím pokusy poznáte, jak házet zlehka

Při manipulaci s vrhacím nožem se musíte soustředit na více věcí najednou. Pokud se nedaří, nedělejte velké změny naráz. Zaměřte se třeba pouze na vzdálenost od terče a tu postupně upravujte, dokud se nůž nezabodne správně. Jakmile vychytáte vzdálenost, soustřeďte se zase více na držení nože. Až poznáte ten správný úchop, přesuňte koncentraci na techniku hodu. 

K vrhání si pořiďte vhodný terč nebo si vytvořte ze dřeva vlastní cíl. Vhodný materiál je lípa, borovice, smrk, modřín nebo bříza.

Doporučené produkty

Komentáře (1)

Martin Kuča
dne 29. 6. 2023 v 17:10:48
Reagovat

Kapitola "Hod horním obloukem" Citace:"Správně zabodnutý nůž míří kolmo k zemi." Osobně se domnívám, že pokud není terč umístěn na stropě či podlaze, tak by výše uvedená citace měla končit slovy: "...kolmo k terči."

Napsat komentář