Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Nespoléhejte na náhodu. Pronikněte do logiky šachů ještě před prvním tahem

29.3.2022
Šachy

Několik prvních tahů v šachu patří k těm nejdůležitějším – správným rozmístěním figur pojistíte svoje místo na šachovnici. Během hry nespoléhejte na náhodu, partii raději promyslete od začátku do konce. Nejprve si však osvojte špetku šachové historie a naprosté základy hry, které musíte znát doslova nazpaměť.

Šachům předcházela hra s kostkou

Čaturanga či Čatrang – předchůdci šachů říkejte jakkoliv. Stará strategická desková hra z Indie vznikla někdy během rozmachu Guptovské říše po roce 450 a hrávala se s kostkou. 

Úpravou pravidel a vynecháním kostky v 6. či 7. století v Persii Čaturangu změnili – vznikla hra s názvem šatrandž. Oproti dnešním šachům měly figury v šatrandži omezenější pohyb – pěšec si například nemohl dovolit tah o dvě pole, dáma se pak mohla diagonálně hnout jen o jedno políčko. 

Po dobytí Persie muslimy v polovině 7. století se hra stala oblíbenou a pomalu se šířila do dalších zemí. V Číně se šatrandž hrála s pozměněnými pravidly, nově s názvem siang-čchi neboli čínské šachy

Úspěch předchůdce šachů dostal z muslimských zemí přes Rusko až do Evropy. Nejstarší šachový text pochází asi z 10. století, stejně jako šachovnice v takové podobě, jako ji známe dnes – se dvěma barvami.

Pravidla moderní šachové hry se bez několika malých změn ustanovila okolo roku 1200 v Itálii a Španělsku. Středověké šachy byly známé především zvýšenou bojovou schopností královny, začalo se jim proto říkat královniny šachy.


Nejstarší dochovanou tištěnou knihou o šachu je Opakování lásky a umění hry v šachy (v originále Repetición de amores y arte de ajedrez). Napsal ji španělský kněz Luis Ramirez de Lucena v roce 1497. V druhé polovině knihy Luis rozebírá 11 šachových zahájení, hru šatrandž i pozice vycházející z nově zavedených šachových pravidel.

Z Itálie pochází základy zahájení tzv. italské hry nebo královského gambitu, centrem zrodu dalších šachových taktik se později v 18. století stala Francie. Od 19. století šachům propadly tisíce hráčů, kteří zakládali první šachové spolky, vydávali knihy a pořádali oficiální turnaje.

Sportem ku zdraví – nikoli svalů, ale mozku

Kombinaci strategie a silného útoku v 19. století velmi dobře ovládal pražský rodák a uznávaný šachista Wilhelm Steinitz. Vedle úspěchů v teorii i praxi šachu mu vděčíme za vznik šachového sportu, jako ho známe dnes. 

Aktuální šachový sport funguje na mezinárodní úrovni. Šachové spolky či kluby z celého světa sdružuje Mezinárodní šachová federace, která mimo jinéuděluje tituly šachovým mistrům, pořádá mistrovství světa, olympiády a odpovídá za oficiální šachová pravidla.

Díky tomu, že budete členem šachového kroužku, tak se můžete setkávat s dalšími hráči, kteří budou sdílet nadšení z hraní šachů. Můžete se společně zlepšovat, zúčastnit se mnoha akcí a soutěží. Navíc také získáte přístup k mnoha knihám, díky kterým se můžete vzdělávat.

Zorientujte se na šachovnici

Čtvercová deska neboli šachovnice má 64 polí (8 v každé řadě a 8 v každém sloupci) s bílými a černými poli. Každá hra může začít jen v případě, že má hráč po pravé ruce bílé pole. 

Šachovnice zblízka aneb co znamenají její části:

 • Řady – označují všechna vodorovná pole, rovnoběžná s okrajem šachovnice. Popisují se čísly 1–8.
 • Sloupce – značí pole kolmo k hráči. Nesou písmena A–H.
 • Diagonály (úhlopříčky) – jsou šikmé směry na šachovnici. Mají různé délky, maximálně 8 polí, vždy však stejné barvy.
 • Okrajová pole – všechna pole na okrajích šachovnice.
 • Rohová pole – všechna pole v rozích šachovnice.
 • Centrum – označuje středová pole D4, D5, E4 a E5. 

Král, jezdec či dáma a jejich role v šachové hře

Postavičkám, které rozložíte na šachovnici, se říká obecně hrací kameny. Kameny s vyšší hodnotou – tedy všechny kromě pěšce – nesou navíc název šachové figury. Dělí se na bílé a černé, každý hráč hraje s jednou barvou. 

Ke standardní šachové hře má každý hráč k dispozici 16 hracích kamenů s vlastní hodnotou a způsobem tahu, konkrétně:

 • 1 krále – který se pohybuje podobně jako dáma, tedy svisle, vodorovně i šikmo, vždy však pouze o jedno pole. Tah je neplatný, pokud by se král dostal do šachu,
 • 1 dámu – může táhnout na libovolné pole v řadě, sloupci i diagonále,
 • 2 věže – pohybují se na jakékoliv pole v řadě nebo sloupci,
 • 2 střelce – který může táhnout na kterékoliv pole v diagonálách,
 • 2 jezdce – táhnou do písmene L, tedy buď o dvě pole svisle nebo vodorovně a poté o jedno pole kolmo
 • a 8 pěšců – na začátku hry brání šachové figury. Pohybují se pouze v před o jeden nebo dva kroky.

Věž a dáma spadají do kategorie tzn. těžkých figur, jezdci a střelci do lehkých figur. Samostatnou jednotkou je král, představuje totiž nejdůležitější z figur. Pokud vašeho krále protihráč ohrozí, nastává tzv. šach a musíte se bránit. V opačném případě vyhrává vítěz a hra končí – tzv. mat.


Zajímavým tahem v šachu je rošáda. Jedná se o jediný typ tahu, kdy se pohybují dvě figury stejné barvy najednou – král a věž. Cílem hráče je dostat krále do bezpečnější pozice a zajistit tak svou výhru.

Žádný kámen nemůže táhnout na pole, které již zabírá jeden z vašich kamenů. Stojí-li mu v cestě nepřátelský kámen, s hrdostí jej můžete brát a postupně oslabovat protihráče.

Tip na závěr:

Toužíte do šachových partií doopravdy proniknout? Pořiďte si šachy, které budete s radostí vytahovat. Milovníkům středověku se zalíbí figury ve stylu rytířů a krále Artuše, fantasy nadšencům potom šachy s draky.

Díky tomu, že budete členem šachového kroužku, tak se můžete setkávat s dalšími hráči, kteří budou sdílet nadšení z hraní šachů. Můžete se společně zlepšovat, zúčastnit se mnoha akcí a soutěží. Navíc také získáte přístup k mnoha knihám, díky kterým se můžete vzdělávat.

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Nejslavnější rytíři historie Nejen Artušovi věrní: 3 nejslavnější rytíři historie

  Stačilo pouze vyslovit jejich jméno – a nepřátelé i dvorní dámy padali na kolena. Rytíři bývali ve středověku považováni za elitní bojovníky, kteří měli své protivníky předčít válečným uměním, udatností, galantností nebo spravedlivým úsudkem. Bylo tomu tak ale vždy? A kteří rytíři zanechali v dějinách Evropy nesmazatelnou stopu? To vám prozradíme v dnešním článku.

 • Anubis Bůh smrti Anubis vás doprovodí na poslední cestě

  Tajemná soška v podobě černého vlka na vaší poličce dovezená z poslední dovolené ukrývá více tajemství, než by se mohlo zdát. Představuje staroegyptského boha Anubise, který provázel mrtvé na poslední cestě a provedl první mumifikaci. Přečtěte si jeden ze série článků o egyptských postavách a objevte záhady starověku.

 • Bohyně Afrodita Afrodita byla pěkné číslo. Poznejte nejkrásnější řeckou bohyni

  Římané ji znali jako Venuši. Prostitutky ji považovaly za svou patronku. Básníci ji nazývali Kypřanka. Starořecká bohyně lásky a krásy Afrodita podle pověstí očarovala každého, s kým přišla do styku. Nechte se i vy uhranout jejím příběhem.

 • Thorovo kladivo Jaké je tajemství legendární zbraně ze severské mytologie? Objevte sílu Thorova kladiva

  Obloha se zatáhne, z dálky je slyšet dunění. Blýská se a ve vzduchu je cítit síla. To se na zem vrátil mocný Thor, nejsilnější ze severských bohů. Syn nejvyššího boha Odina třímá v ruce legendární kladivo Mjölnir. Ikonickou zbraň najdeme v příbězích vikingů, komixech i filmech. V čem se skrývá její kouzlo?

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK