Nespoléhejte na náhodu. Pronikněte do logiky šachů ještě před prvním tahem

Nespoléhejte na náhodu. Pronikněte do logiky šachů ještě před prvním tahem
Několik prvních tahů v šachu patří k těm nejdůležitějším – správným rozmístěním figur pojistíte svoje místo na šachovnici. Během hry nespoléhejte na náhodu, partii raději promyslete od začátku do konce. Nejprve si však osvojte špetku šachové historie a naprosté základy hry, které musíte znát doslova nazpaměť.

Šachům předcházela hra s kostkou

Čaturanga či Čatrang – předchůdci šachů říkejte jakkoliv. Stará strategická desková hra z Indie vznikla někdy během rozmachu Guptovské říše po roce 450 a hrávala se s kostkou. 

Úpravou pravidel a vynecháním kostky v 6. či 7. století v Persii Čaturangu změnili – vznikla hra s názvem šatrandž. Oproti dnešním šachům měly figury v šatrandži omezenější pohyb – pěšec si například nemohl dovolit tah o dvě pole, dáma se pak mohla diagonálně hnout jen o jedno políčko. 

Po dobytí Persie muslimy v polovině 7. století se hra stala oblíbenou a pomalu se šířila do dalších zemí. V Číně se šatrandž hrála s pozměněnými pravidly, nově s názvem siang-čchi neboli čínské šachy

Úspěch předchůdce šachů dostal z muslimských zemí přes Rusko až do Evropy. Nejstarší šachový text pochází asi z 10. století, stejně jako šachovnice v takové podobě, jako ji známe dnes – se dvěma barvami.

Pravidla moderní šachové hry se bez několika malých změn ustanovila okolo roku 1200 v Itálii a Španělsku. Středověké šachy byly známé především zvýšenou bojovou schopností královny, začalo se jim proto říkat královniny šachy.


Nejstarší dochovanou tištěnou knihou o šachu je Opakování lásky a umění hry v šachy (v originále Repetición de amores y arte de ajedrez). Napsal ji španělský kněz Luis Ramirez de Lucena v roce 1497. V druhé polovině knihy Luis rozebírá 11 šachových zahájení, hru šatrandž i pozice vycházející z nově zavedených šachových pravidel.

Z Itálie pochází základy zahájení tzv. italské hry nebo královského gambitu, centrem zrodu dalších šachových taktik se později v 18. století stala Francie. Od 19. století šachům propadly tisíce hráčů, kteří zakládali první šachové spolky, vydávali knihy a pořádali oficiální turnaje.

Sportem ku zdraví – nikoli svalů, ale mozku

Kombinaci strategie a silného útoku v 19. století velmi dobře ovládal pražský rodák a uznávaný šachista Wilhelm Steinitz. Vedle úspěchů v teorii i praxi šachu mu vděčíme za vznik šachového sportu, jako ho známe dnes. 

Aktuální šachový sport funguje na mezinárodní úrovni. Šachové spolky či kluby z celého světa sdružuje Mezinárodní šachová federace, která mimo jinéuděluje tituly šachovým mistrům, pořádá mistrovství světa, olympiády a odpovídá za oficiální šachová pravidla.

Díky tomu, že budete členem šachového kroužku, tak se můžete setkávat s dalšími hráči, kteří budou sdílet nadšení z hraní šachů. Můžete se společně zlepšovat, zúčastnit se mnoha akcí a soutěží. Navíc také získáte přístup k mnoha knihám, díky kterým se můžete vzdělávat.

Zorientujte se na šachovnici

Čtvercová deska neboli šachovnice má 64 polí (8 v každé řadě a 8 v každém sloupci) s bílými a černými poli. Každá hra může začít jen v případě, že má hráč po pravé ruce bílé pole. 

Šachovnice zblízka aneb co znamenají její části:

 • Řady – označují všechna vodorovná pole, rovnoběžná s okrajem šachovnice. Popisují se čísly 1–8.
 • Sloupce – značí pole kolmo k hráči. Nesou písmena A–H.
 • Diagonály (úhlopříčky) – jsou šikmé směry na šachovnici. Mají různé délky, maximálně 8 polí, vždy však stejné barvy.
 • Okrajová pole – všechna pole na okrajích šachovnice.
 • Rohová pole – všechna pole v rozích šachovnice.
 • Centrum – označuje středová pole D4, D5, E4 a E5. 

Král, jezdec či dáma a jejich role v šachové hře

Postavičkám, které rozložíte na šachovnici, se říká obecně hrací kameny. Kameny s vyšší hodnotou – tedy všechny kromě pěšce – nesou navíc název šachové figury. Dělí se na bílé a černé, každý hráč hraje s jednou barvou. 

Ke standardní šachové hře má každý hráč k dispozici 16 hracích kamenů s vlastní hodnotou a způsobem tahu, konkrétně:

 • 1 krále – který se pohybuje podobně jako dáma, tedy svisle, vodorovně i šikmo, vždy však pouze o jedno pole. Tah je neplatný, pokud by se král dostal do šachu,
 • 1 dámu – může táhnout na libovolné pole v řadě, sloupci i diagonále,
 • 2 věže – pohybují se na jakékoliv pole v řadě nebo sloupci,
 • 2 střelce – který může táhnout na kterékoliv pole v diagonálách,
 • 2 jezdce – táhnou do písmene L, tedy buď o dvě pole svisle nebo vodorovně a poté o jedno pole kolmo
 • a 8 pěšců – na začátku hry brání šachové figury. Pohybují se pouze v před o jeden nebo dva kroky.

Věž a dáma spadají do kategorie tzn. těžkých figur, jezdci a střelci do lehkých figur. Samostatnou jednotkou je král, představuje totiž nejdůležitější z figur. Pokud vašeho krále protihráč ohrozí, nastává tzv. šach a musíte se bránit. V opačném případě vyhrává vítěz a hra končí – tzv. mat.


Zajímavým tahem v šachu je rošáda. Jedná se o jediný typ tahu, kdy se pohybují dvě figury stejné barvy najednou – král a věž. Cílem hráče je dostat krále do bezpečnější pozice a zajistit tak svou výhru.

Žádný kámen nemůže táhnout na pole, které již zabírá jeden z vašich kamenů. Stojí-li mu v cestě nepřátelský kámen, s hrdostí jej můžete brát a postupně oslabovat protihráče.

Tip na závěr:

Toužíte do šachových partií doopravdy proniknout? Pořiďte si šachy, které budete s radostí vytahovat. Milovníkům středověku se zalíbí figury ve stylu rytířů a krále Artuše, fantasy nadšencům potom šachy s draky.

Díky tomu, že budete členem šachového kroužku, tak se můžete setkávat s dalšími hráči, kteří budou sdílet nadšení z hraní šachů. Můžete se společně zlepšovat, zúčastnit se mnoha akcí a soutěží. Navíc také získáte přístup k mnoha knihám, díky kterým se můžete vzdělávat.

Doporučené produkty

Komentáře

 • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář