Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Zbroj a brnění nejen vznešených rytířů

Zbroj si jistě všichni spojíme se šlechetnými rytíří, ale brnění, přilby či štíty používali bojovníci hlavně ve válkách a soubojích. Ať už kroužková nebo plátová zbroj, oba typy byly důležitou součástí k ochraně zdraví bojovníka před smrtelným zraněním. V bitvách nebyli vyzbrojeni jen rytíři, ale i jejich koně nosili koňskou zbroj, o níž se mnohem více dočtete v této rubrice. 

 • Kroužková zbroj Kroužková zbroj chránila rytíře, dovolit si ji mohli jen nejbohatší

  Kroužková zbroj spojuje preciznost řemeslníků, statečnost bojovníků a ochranu každého nositele. Prozkoumejte tajemství výroby brnění a odhalte, jak se stala kroužková zbroj symbolem rytířství a řemeslného umu.

 • Kroužkové zbroje Vývoj kroužkové zbroje

  Jedním z nejrozšířenějších a nejdéle používaných druhů ochranné zbroje je kroužkový pancíř. Od antiky až po raný novověk (místy ještě delší dobu) nosili kroužkové zbroje válečníci v Evropě, na Středním Východě, v asijských stepích, Persii a Indii, v Číně, Koreji, Vietnamu, či vzdáleném Japonsku. Čtěte dál a poznáte tento kvalitní druh zbroje podrobněji.

 • Kombinované zbroje Zbroje východních bojovníků

  Zajímá vás, jaké zbroje nosili muslimští soupeři křesťanských rytířů, nebo například ruští bojaři? Chcete se dozvědět, jak vypadaly arabské a orientální zbroje? Čtěte dál a vše se dozvíte v článku.

 • Historical Medieval Battles Historical Medieval Battles – drsný sport, při kterém teče krev

  Zapomeňte na rekonstrukce bitev, kde je všechno jen jako. V těchto bitvách není nouze o bolestivé údery do těla. Historical Medieval Battles neboli HMB jsou skutečné souboje s tupými středověkými zbraněmi. Můžete se zúčastnit mezinárodních turnajů a reprezentovat Česko.

 • Evropské plátové zbroje Evropské plátové zbroje od renesance po baroko

  Zjistěte, jakou zbrojí se pyšnili rytíři od renesance po baroko, a které země patřily k jejich předním výrobcům a inovátorům. Zbroje procházely postupným vývojem a musely odolávat i nastupujícím palným zbraním. V článku se také dočtete, jestli byl pohyb ve zbroji skutečně obtížný, jak se říká, nebo se jedná o mýtus.

 • Vývoj ochranných zbrojí Vývoj ochranných zbrojí od starověku po vrcholný středověk

  Zajímá vás, jak se vyvíjela zbroj od starověku až po vrcholný středověk? Přečtěte si náš článek a zjistíte, jaké materiály naši předkové využívali. Zároveň se dozvíte, která zbroj chránila bojovníka nejefektivněji.

 • Historické štíty Mohutný štít odrazí ty nejsilnější údery a ochrání váš život

  Stateční rytíři, do zbraně! Helma, zbroj, brnění, železné rukavice, ostrý meč... nechybí vám něco? Bez silného štítu nemilosrdné rány ani řítící se šípy neodrazíte. Ať už jste svou věrnost slíbili Juliu Caesarovi, králi Artuši nebo Václavu IV., s kvalitním štítem a dobrým velitelem se ubráníte jakémukoli nepříteli.

 • Pás cudnosti Pás cudnosti vznikl jako ochrana, stal se však mučícím nástrojem

  Nepohodlný kus kovu, díky kterému ženy v noci nemohly zamhouřit oka. Měl je chránit před nebezpečím zvenku i vlastním pochybením. Pokud se dnes ve společnosti zmíníte o pásu cudnosti, většina lidí se buď nervózně zachichotá, nebo začne klopit zrak a odvádět téma jinam. Historický nástroj, který řadíme mezi mučící, dnes však někteří lidé stále využívají. K čemu jim je a jakou má historii?

1 2 3
Další

Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK