Poradna: Chladné zbraně
Potřebuješ poradit ohledně různých chladných zbraní, třeba mečů? Rádi ti pomůžeme s výběrem nebo odpovíme na tvé dotazy.
Předtím se ale podívej, jestli už podobnou otázku nepoložil někdo před tebou. Pokud ne, neváhej nám napsat. Kontaktní údaje i formulář najdeš na stránce Kontakt.
Všechny dotazy
Pochvy vyrábíme na zakázku přesně na míru čepele. Vyber si prosím pochvu, která se ti nejvíce líbí. Pokud máš pochybnosti, rádi ti poradíme vhodný typ. Následně nám prosím zašli rozměry čepele tvého meče. Pochva bude vyrobena přesně podle těchto údajů, aby na čepel padla jako ulitá. Pokud jsi meč ještě neobdržel (nebo ho nemáš u sebe), změříme si ho sami a pochvu rovnou zadáme do výroby.
K vyčištění jemné rzi ti můžeme doporučit buď čisticí gumu na kov, nebo čisticí vlnu. Oba prostředky obsahují abraziva, která rez mechanicky odírají. Čím jemnější zrnitost (větší číslo) zvolíš, tím jemnější budou škrábance. Svou roli hraje také síla, kterou budeš na čepel tlačit.
Než se ale pustíš do mechanického čištění, zkus nejdřív použít olej s rozpouštědlem, například WD-40. Nanes ho měkkou molitanovou houbičkou. Možná zjistíš, že se jemná rez rozpustila a broušení vůbec nebude potřeba.
Důležité: Účinnost jakékoliv metody vždy nejprve vyzkoušej na malém, skrytém kousku zbraně.
Přejeme ti úspěšné odstranění rzi z tvého tesáku!
V případě ručního kování náš kovář vezme už hotovou, průmyslově válcovanou pružinovou ocel a překove ji pod bucharem nebo ručně na kovadlině. Tímto kováním se ocel ještě více zhutní. Na takové čepeli pak zpravidla zůstanou stopy po úderech kladiva, což dává meči autentický a neopakovatelný vzhled.
Naopak u průmyslově válcované čepele se pružinová ocel pouze nařeže na pásy, vybrousí se do požadovaného tvaru a bez dalšího překování se rovnou vloží do pece a zakalí.
Vlastnostmi se oba druhy čepelí příliš neliší, protože už samotné průmyslové válcování je dnes velmi kvalitní.
Naše dýky vyrábíme z pružinové oceli ČSN 14260. Celý proces ve zkratce probíhá takto:
- Nejdříve laserem vypálíme základní tvar čepele.
- Tento výpalek putuje na frézu, kde vytvoříme ostří a středový žlábek.
- Obrobenou čepel zakalíme v oleji a následně ji popustíme (temperujeme) na požadovanou tvrdost.
- Poté na čepel nasadíme záštitu a hlavici. Hlavici většinou nýtujeme na trn čepele, záštitu někdy pro větší pevnost pájíme mosazí.
- Pod koženou omotávku rukojeti vkládáme dřevěné střenky, aby měla ideální tloušťku pro pevný úchop.
- Nakonec provedeme finální povrchovou úpravu, nejčastěji pomocí drátěného kartáče nebo leštěním na filcovém kotouči s lešticí pastou.“
Je to hlavně z bezpečnostních důvodů. Ocel, ze které je čepel dekorativního meče vyrobená, není dostatečně tvrdá ani houževnatá.
Při střetu se skutečným (šermířským) mečem by proto dlouho nevydržela – pravděpodobně by se rychle ohnula nebo dokonce zlomila. Hrozí také, že by se uvolnil nebo úplně rozpadl jílec.“
Topůrka pro sekery vyráběné u nás v Čechách (netýká se tedy importovaných) děláme z tvrdých dřevin, jako je:
- jasan,
- buk,
- nebo dub.
Vždy záleží na tom, které z těchto dřev máme zrovna k dispozici.
Pokud bys chtěl topůrko z konkrétního druhu dřeva, napiš nám to prosím do poznámky v objednávce. Měj ale pochopení, že výběr konkrétního dřeva není vždy možný.
Z bezpečnostních důvodů při manipulaci a přepravě jsme se rozhodli tuto službu nenabízet. Pokud o to stojíš, obrať se prosím na nožíře nebo zámečníka ve svém okolí.
Někteří zákazníci si u nás spolu s meči kupují i brusné kameny a předpokládáme, že se do ostření pouštějí sami. I když je takový postup pracný, určitě je to proveditelné.
Nezapomeň ale, že takto dokonalým nabroušením z meče uděláš doslova smrticí zbraň!
Jednoduše řečeno, na běžný kontaktní šerm vhodné nejsou.
Důvod je hlavně v bezpečnosti. Meče od tohoto indického výrobce mají hranu čepele silnou jen 0,5–1,0 mm, což je pro kontaktní šerm příliš málo. Jinak jsou ale tyto meče plně funkční a pevné.
Sám výrobce upozorňuje, že jeho repliky, které se často blíží historickým originálům, nejsou stavěné na dnešní silový šerm. Proto se na poškození, která vzniknou při nácviku nebo samotném šermu, nevztahuje záruka ani servis.
Určitě, rádi to vysvětlíme. Jde o kombinaci dvou hlavních důvodů:
-
Bezpečnost: Zbraně, které nedoporučujeme pro praktické použití, se svými vlastnostmi (např. ostřejší hranou nebo konstrukcí) často blíží historickým originálům. Při laickém zacházení by tak mohlo snadno dojít ke zranění. Ne každý náš zákazník je zkušený šermíř a často se setkáváme s nereálnými představami, které vycházejí z filmů.
-
Praktická stránka: Výrobce těchto zbraní je obvykle ze zámoří. Kvůli vysokým nákladům na dopravu je pak velmi složité nebo i nemožné řešit případné reklamace, servis a podobně.
Z těchto důvodů tedy takové zbraně vůbec nedoporučujeme používat na jakýkoliv šerm (ani scénický), na zkoušky sekem a podobné aktivity.
Dobrý den, pokusím se to vysvětlit bod po bodu:
-
Co se lépe drží? Obecně platí, že kožená rukojeť se drží pohodlněji. Drátěná omotávka je ale zase výrazně odolnější, déle vydrží a podle mnohých i lépe vypadá. Je to tedy otázka kompromisu mezi pohodlím a životností.
-
Je drát nerezový a jak ho čistit? Pokud u produktu není výslovně uvedeno, že jde o „nerezový drát“, pak je vinutí z oceli, která reznout může. O takovou rukojeť je potřeba se starat stejně jako o čepel – tedy udržovat ji v suchu a pravidelně ji konzervovat (například olejem), aby se předešlo korozi.“
Je to jednoduché a stačí ti k tomu krejčovský metr. Postupuj takto:
- Vezmi si krejčovský metr. Konec metru si přidrž levou rukou na boku u opasku (v místě, kde bys měl ústí pochvy).
- Pravou rukou natáhni metr přes palec natažené pravé ruky na maximální délku, kam pohodlně dosáhneš. Palec ti zde simuluje zarážku o ústí pochvy při tasení.
- Odečti hodnotu. Podívej se na číslo na metru u svého palce a od této hodnoty odečti tloušťku záštity meče (obvykle pár centimetrů).
Výsledek je přibližná maximální délka čepele, kterou bys měl být schopen pohodlně tasit.