Bůh smrti Anubis vás doprovodí na poslední cestě

Bůh smrti Anubis vás doprovodí na poslední cestě
Tajemná soška v podobě černého vlka na vaší poličce dovezená z poslední dovolené ukrývá více tajemství, než by se mohlo zdát. Představuje staroegyptského boha Anubise, který provázel mrtvé na poslední cestě a provedl první mumifikaci. Přečtěte si jeden ze série článků o egyptských postavách a objevte záhady starověku.

Kdo je Anubis neboli Anup?


Anubis
, někdy také Anup, případně i Anúpev nebo Inpu, byl nejstarší staroegyptský bůh, strážce zemřelých, mumifikace a pohřebišť. Současně držel patronát nad egyptskými balzamovači. Význam jeho jména pravděpodobně označuje toho, který jest nad horami nebo na místě balzamování. Některé ikonografické příručky Anubise spojují se Sokratem.

Jak Anubis vypadá?

Nejčastěji se Anup zobrazoval zoomorfně v podobě ležícího nebo sedícího vlka afrického s dlouhýma ušima a protáhlým čumákem (někdy se nesprávně udává šakal), případně jako muž s vlčí hlavou – tzn. theriantropické zobrazení. Protože asistoval při posledním soudu zemřelých, vyobrazuje se s vahami spravedlnosti, ale i v brnění, jako ochranitel bohyně Eset. 

Jeho tělo mělo černou barvu, připomíhá vzhled bitumenu – živice, kterou dnes známe jako asfalt. Ve starověkém Egyptě lidé bitumen považovali za léčivý, místo drahé pryskyřice ním mazali mumie, jeho barvu totiž spojovali s plodností a znovuzrozením. 

Oblečený byl v tzv. schenti – lichoběžníkové bederní roušce. Na nosil hlavě klapku, čelenku nejvyšší šlechty, vypadala jako tlustý šál, jehož dva konce Anupovi přepadaly na hruď.

Říká se, že Anubis provedl první mumifikací – vlastní kůží

První zmínky o Anubisovi pocházejí z hieroglyfů vepsaných na stěnách egyptských pyramid, říká se jím Texty pyramid. Představují zádušní texty, které mají pochovaným v hrobkách zajistit posmrtný život v roli boha. Nejstarší Texty pyramid se datují někdy do let okolo 2350 př. n. l., kdy vznikala Venisova pyramida.

Podle některých pramenů byl Anup čtvrtým synem boha Re, nebo nemanželským dítětem boha Usira a jeho sestry Nehbety – kojila a vychovávala ho však manželka Usira, bohyně Eseta. S ní měl hledat kousky těla jejího zavražděného manžela a skládat je dohromady. Egyptské báje říkají, že dokonce obětoval svoji kůži, kterou Usira obalil, aby mu vrátil život. Provedl tím jakousi první mumifikaci.


Postavu Anubise najdete i v televizním seriálu Hvězdná brána (v originále Stargate). Od toho staroegyptského se v mnohém liší, minimálně tím, že nebyl člověk, ale Goa'uld – parazit z jiné planety v podobě vodního hada, který žil v těle lidí. V postavě Anubise a prostředí, ve kterém žije, se odráží prvky egyptské mytologie.

Je-li tvá duše lehčí než peříčko, půjdeš do ráje

Jako strážce zemřelých bývá Anup spojován s tzv. obřadem otevírání úst – zásadní rituál tehdejšího pohřbívání, který mumii umožňoval znovu používat tělesné orgány. Prováděl se současně na předmětech – sochách bohů, králů či jiných zesnulých, ale i amuletech nebo rakvích, mumii mrtvého a jeho sarkofágu. 

Anubis navíc v podsvětí doprovázel všechny zemřelé k poslednímu soudu, kde na vahách spravedlnosti vážil jejich srdce – pokud bylo lehčí než peříčko, postoupili do nebeského ráje Aaru. 

Za podobiznami Anupa se vydejte do Egypta, do míst s nástěnnými reliéfy, sochami, hrobkami a sarkofágy, nahlédnout ale můžete také do Knih mrtvých. Nejzachovalejší sochy Anubise spatříte v hrobce Tutanchamona v Údolí králů. Mnohem jednodušší ale bude objednat si sošku Anubise u nás a postavit ji na poličku. 

Anubise hledejte v egyptském horoskopu

Lidé narození mezi 26. listopadem a 27. prosincem podle egyptského horoskopu nesou znamení Anupa (dle zvěrokruhu období odpovídá Střelci). Vyznačují se odvážností, samostatností, smyslem pro dobrodružství a milují riziko. 

Jejich život je plný vzrušení a vyhledávají prostředí, ve kterém se stále něco děje – sportovní aktivity nebo cestování. V lásce a v přátelství věří na dlouhodobé svazky a tyto vztahy prožívají romanticky a vášnivě. Na druhou stranu, osoby narozené v tomto období bývají velmi sobecké a nenechají se o své radosti obírat. 

Přečtěte si další ze série našich článků s egyptskou tématikou a odhalte tajemství egyptských bohů! 

Doporučené produkty

Komentáře (1)

Miloslav Šimek
dne 11. 11. 2023 v 19:25:28
Reagovat

Mám rád egyptské báje a pověsti a bohy věřím v posmrtný život a myslím že jsem byl nějakým strážcem v Egyptě... Nejzajímavější země

Napsat komentář