Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Bůh smrti Anubis vás doprovodí na poslední cestě

3.5.2022
Anubis

Tajemná soška v podobě černého vlka na vaší poličce dovezená z poslední dovolené ukrývá více tajemství, než by se mohlo zdát. Představuje staroegyptského boha Anubise, který provázel mrtvé na poslední cestě a provedl první mumifikaci. Přečtěte si jeden ze série článků o egyptských postavách a objevte záhady starověku.

Kdo je Anubis neboli Anup?


Anubis
, někdy také Anup, případně i Anúpev nebo Inpu, byl nejstarší staroegyptský bůh, strážce zemřelých, mumifikace a pohřebišť. Současně držel patronát nad egyptskými balzamovači. Význam jeho jména pravděpodobně označuje toho, který jest nad horami nebo na místě balzamování. Některé ikonografické příručky Anubise spojují se Sokratem.

Jak Anubis vypadá?

Nejčastěji se Anup zobrazoval zoomorfně v podobě ležícího nebo sedícího vlka afrického s dlouhýma ušima a protáhlým čumákem (někdy se nesprávně udává šakal), případně jako muž s vlčí hlavou – tzn. theriantropické zobrazení. Protože asistoval při posledním soudu zemřelých, vyobrazuje se s vahami spravedlnosti, ale i v brnění, jako ochranitel bohyně Eset. 

Jeho tělo mělo černou barvu, připomíhá vzhled bitumenu – živice, kterou dnes známe jako asfalt. Ve starověkém Egyptě lidé bitumen považovali za léčivý, místo drahé pryskyřice ním mazali mumie, jeho barvu totiž spojovali s plodností a znovuzrozením. 

Oblečený byl v tzv. schenti – lichoběžníkové bederní roušce. Na nosil hlavě klapku, čelenku nejvyšší šlechty, vypadala jako tlustý šál, jehož dva konce Anupovi přepadaly na hruď.

Říká se, že Anubis provedl první mumifikací – vlastní kůží

První zmínky o Anubisovi pocházejí z hieroglyfů vepsaných na stěnách egyptských pyramid, říká se jím Texty pyramid. Představují zádušní texty, které mají pochovaným v hrobkách zajistit posmrtný život v roli boha. Nejstarší Texty pyramid se datují někdy do let okolo 2350 př. n. l., kdy vznikala Venisova pyramida.

Podle některých pramenů byl Anup čtvrtým synem boha Re, nebo nemanželským dítětem boha Usira a jeho sestry Nehbety – kojila a vychovávala ho však manželka Usira, bohyně Eseta. S ní měl hledat kousky těla jejího zavražděného manžela a skládat je dohromady. Egyptské báje říkají, že dokonce obětoval svoji kůži, kterou Usira obalil, aby mu vrátil život. Provedl tím jakousi první mumifikaci.


Postavu Anubise najdete i v televizním seriálu Hvězdná brána (v originále Stargate). Od toho staroegyptského se v mnohém liší, minimálně tím, že nebyl člověk, ale Goa'uld – parazit z jiné planety v podobě vodního hada, který žil v těle lidí. V postavě Anubise a prostředí, ve kterém žije, se odráží prvky egyptské mytologie.

Je-li tvá duše lehčí než peříčko, půjdeš do ráje

Jako strážce zemřelých bývá Anup spojován s tzv. obřadem otevírání úst – zásadní rituál tehdejšího pohřbívání, který mumii umožňoval znovu používat tělesné orgány. Prováděl se současně na předmětech – sochách bohů, králů či jiných zesnulých, ale i amuletech nebo rakvích, mumii mrtvého a jeho sarkofágu. 

Anubis navíc v podsvětí doprovázel všechny zemřelé k poslednímu soudu, kde na vahách spravedlnosti vážil jejich srdce – pokud bylo lehčí než peříčko, postoupili do nebeského ráje Aaru. 

Za podobiznami Anupa se vydejte do Egypta, do míst s nástěnnými reliéfy, sochami, hrobkami a sarkofágy, nahlédnout ale můžete také do Knih mrtvých. Nejzachovalejší sochy Anubise spatříte v hrobce Tutanchamona v Údolí králů. Mnohem jednodušší ale bude objednat si sošku Anubise u nás a postavit ji na poličku. 

Anubise hledejte v egyptském horoskopu

Lidé narození mezi 26. listopadem a 27. prosincem podle egyptského horoskopu nesou znamení Anupa (dle zvěrokruhu období odpovídá Střelci). Vyznačují se odvážností, samostatností, smyslem pro dobrodružství a milují riziko. 

Jejich život je plný vzrušení a vyhledávají prostředí, ve kterém se stále něco děje – sportovní aktivity nebo cestování. V lásce a v přátelství věří na dlouhodobé svazky a tyto vztahy prožívají romanticky a vášnivě. Na druhou stranu, osoby narozené v tomto období bývají velmi sobecké a nenechají se o své radosti obírat. 

Přečtěte si další ze série našich článků s egyptskou tématikou a odhalte tajemství egyptských bohů! 

Témata: Egypt

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Nejslavnější rytíři historie Nejen Artušovi věrní: 3 nejslavnější rytíři historie

  Stačilo pouze vyslovit jejich jméno – a nepřátelé i dvorní dámy padali na kolena. Rytíři bývali ve středověku považováni za elitní bojovníky, kteří měli své protivníky předčít válečným uměním, udatností, galantností nebo spravedlivým úsudkem. Bylo tomu tak ale vždy? A kteří rytíři zanechali v dějinách Evropy nesmazatelnou stopu? To vám prozradíme v dnešním článku.

 • Šachy Nespoléhejte na náhodu. Pronikněte do logiky šachů ještě před prvním tahem

  Několik prvních tahů v šachu patří k těm nejdůležitějším – správným rozmístěním figur pojistíte svoje místo na šachovnici. Během hry nespoléhejte na náhodu, partii raději promyslete od začátku do konce. Nejprve si však osvojte špetku šachové historie a naprosté základy hry, které musíte znát doslova nazpaměť.

 • Bohyně Afrodita Afrodita byla pěkné číslo. Poznejte nejkrásnější řeckou bohyni

  Římané ji znali jako Venuši. Prostitutky ji považovaly za svou patronku. Básníci ji nazývali Kypřanka. Starořecká bohyně lásky a krásy Afrodita podle pověstí očarovala každého, s kým přišla do styku. Nechte se i vy uhranout jejím příběhem.

 • Thorovo kladivo Jaké je tajemství legendární zbraně ze severské mytologie? Objevte sílu Thorova kladiva

  Obloha se zatáhne, z dálky je slyšet dunění. Blýská se a ve vzduchu je cítit síla. To se na zem vrátil mocný Thor, nejsilnější ze severských bohů. Syn nejvyššího boha Odina třímá v ruce legendární kladivo Mjölnir. Ikonickou zbraň najdeme v příbězích vikingů, komixech i filmech. V čem se skrývá její kouzlo?

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK