Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Egyptský bůh smrti Anubis

28.9.2018
Egyptský bůh smrti Anubis

Sbíráte egyptské sošky nebo jste nějakou dostali jako dárek z dovolené? A znáte jejich význam? Připravili jsme pro Vás sérii článků, ve kterých se o těchto soškách dozvíte víc. Dnes se dozvíte něco o velmi časté sošce boha Anubise. Dozvíte se něco o jeho původu, kde se naučil umění balzamování a také to, že se jedná o znamení egyptského horoskopu!

Kdo je Anubis?

Anubis je staroegyptský bůh zemřelých, pohřebišť a patronem balzamovačů a mumifikace. Etymologie jména tohoto boha není známá. Anubis je latinské označení, můžete se ale setkat také se jménem Anup (někdy též Anúpev, přesněji pravděpodobně Inpu). Existují také různá zobrazení tohoto boha. Často bývá vyobrazován zoomorfně v podobě černého šakala (ležícího nebo sedícího) nebo v tzv. theriantropickém zobrazení, kdy má mužské lidské tělo a šakalí hlavu. Pohřebiště se totiž většinou nacházelo na okraji měst, tam kde začíná poušť a to bylo místo, kde se divocí psi a šakali vyskytovali často. Možná tomu ale bylo tak proto, že lidé chtěli zabránit tomu, aby tito psi vyhrabávali ze země těla mrtvých, a proto je začali uctívat.

Původ boha naděje

První zmínky o Anubisovi nalezneme již v Textech pyramid, staré říše, řadíme ho tedy k nejstarším egypstkým bohům. Podle některých pramenů byl čtvrtým synem boha Re, pozdější záznamy však tvrdí, že byl nemanželským synem boha Usira a jeho sestry Nebthety, ale odkojen a vychován byl jeho manželkou, bohyní Esetou. Často bývá spojován s bohem Sokaren nebo  Vepuauetem, jejichž postavy se následně víceméně sjednotili. Jeho symbolem bývá berla s vycpanou hlavou zvířete. Někdy je Anubis považován také za boha naděje, protože vrací mrtvým život.

Anubise nalezneme v Knize mrtvých, na nástěných reliéfech a také na sochách. Tento šakalí bůh byl také vyobrazován na všech hrobkách a sarkofázích. V chrámech míval většinou svou vlastní kapli. Pokud byste chtěli spatřit nejzachovalejší sochy Anubise, museli byste zavítat do hrobky Tuntanchamona v Údolí králů. Mnohem jednoduší je tedy objednat si na internetu sošku Anubise a postavit si ji na poličku.

Mistr balzamování

Bůh Anubis je ochránce zemřelých, pohřebišť a také vynalezl mumifikaci. Došlo k tomu, když pátral se svou vychovatelkou Esetou po kouscích těla jejího zavražděného manžela, které pak skládal dohromady. Podle některých bájí dokonce obětoval svoji kůži, kterou tělo Usira obalil, aby mu vrátil život. Anubis byl mistrem mumifikačních rituálů a technik, proto vedl celý obřad balzamování a vítal zemřelé v podsvětí. Tam je doprovázel k poslednímu soudu, kde vážil jejich srdce na vahách spravedlnosti. Asistoval také při obřadu otevírání úst. Při mumifikaci si kněží často nasazovali Anubisovu masku, aby se mu přiblížili.

Ikonografie

Jak už bylo řečeno výše, Anubis je nejčastěji znázorňován v podobě šakala, který leží na břiše, často na podstavci nebo nějaké schránce. Jeho barva je vždy černá a zlatá, což souviselo s černou barvou bitumenu, který se používal při mumifikaci. Jeho druhou podobou je muž se šakalí hlavou. V nejstarších dobách byl oslavován jako ochranitel bohyně Eset, proto se můžete setkat i s vyobrazením ve zbroji.

Egyptský horoskop

Anup je také znamením v egyptském horoskopu. Patří sem lidé narození mezi 26. listopadem a 27. prosincem. Ti jsou odvážní, mají smysl pro dobrodružství a milují riziko. Jejich život je tak plný vzrušení a vyhledávají prostředí, ve kterém se stále něco děje. Co se týče jejich svobody a času, jsou velmi sobečtí a nenechají se o tyto priority okrádat. Jedinci narození v tomto rozmezí jsou velmi samostatní a často se brzy postaví na vlastní nohy. Milují cestování a sporty, které lze vykonávat venku. V lásce a v přátelství věří na dlouhodobé svazky a tyto vztahy prožívají romanticky a vášnivě.

V našem obchodě naleznete spoustu sošek Anubise, můžete si tak vybrat provedení, které se Vám líbí nejvíc!
Dále naleznete - Bastet sošky, Horus sošky, Isis sošky, Kleopatra a Nefertiti sošky, Sošky Skarabeus, Pyramidy a Sfingy, Egyptští faraoni, Sachmet sošky, Osiris sošky, Sošky egyptských bohů

Témata: Egypt

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (2)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Bohyně Afrodita Afrodita byla pěkné číslo. Poznejte nejkrásnější řeckou bohyni

  Římané ji znali jako Venuši. Prostitutky ji považovaly za svou patronku. Básníci ji nazývali Kypřanka. Starořecká bohyně lásky a krásy Afrodita podle pověstí očarovala každého, s kým přišla do styku. Nechte se i vy uhranout jejím příběhem.

 • Thorovo kladivo Jaké je tajemství legendární zbraně ze severské mytologie? Objevte sílu Thorova kladiva

  Obloha se zatáhne, z dálky je slyšet dunění. Blýská se a ve vzduchu je cítit síla. To se na zem vrátil mocný Thor, nejsilnější ze severských bohů. Syn nejvyššího boha Odina třímá v ruce legendární kladivo Mjölnir. Ikonickou zbraň najdeme v příbězích vikingů, komixech i filmech. V čem se skrývá její kouzlo?

 • Řečtí bohové Řečtí bohové

  Ponořte se do starověkého Řecka a poznejte bájnou mytologii plnou mýtů a legend starých Řeků pojednávající o bozích a hrdinech. Vystupte na horu Olymp a objevte tajemství krásy božského Řecka.

 • Ochránkyně žen Sachmet Egyptská bohyně lásky a ochránkyně žen Sachmet

  Egyptští bohové měli často podobu nějakých zvířat - silných, elegantních, majestátních! Stejně jako bohyně Sachmet. Tu Egypťané milovali a uctívali pro její ochranitelskou funkci a podporu, ale zároveň se jí obávali pro její velký hněv. O dvojznačnosti této bohyně i její síle a lásce se dozvíte v tomto článku.

Komentáře (2)

 • lenka blahova dne 13.4.2021 v 02:14
  Reagovat

  Zajímavý

 • debilek123 dne 16.4.2021 v 17:14
  Reagovat

  Děkuji kvůli vám mám referát :)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK