Milovaný i odsuzovaný. Zajímavosti z dějin (českého) skautingu

Milovaný i odsuzovaný. Zajímavosti z dějin (českého) skautingu

Historie skautingu sahá k počátkům minulého století. Za tu dobu úspěšně přečkal nejedno krušné období: dvě světové války, komunistický režim i konkurenci v podobě moderních technologií, které jsou pro spoustu příslušníků mladších generací větším lákadlem než výpravy do přírody. Přečtěte si, jakými cestičkami se historie skautingu ubírala, jakými zásadami se řídí jejich členové a bez čeho se na výpravách neobejdou.

Vítězství pro mládež i Británii. Jak vzniklo skaut?

Název skauting (z angl. slova scouting = průzkum) označuje celosvětové mládežnické hnutí, které si klade za cíl rozvíjet mladé lidí a učit je zodpovědnosti k sobě samým i ke svému okolí .

Máte-li (pra)rodiče-dobrodruhy, které ani s přibývajícím věkem touha po výpravách do přírody neopouští, zeptejte se jich – možná se dozvíte, že lásku k putování (nejen) po rodném kraji objevili po vstupu do skautu.

Přestože i v našich končinách má skautské hnutí dlouhou historii, jeho počátky vznikaly daleko za hranicemi střední Evropy. Za “ otce skautingu” je považován Robert Baden-Powell (1857–1941), vojenský důstojník proslulý svými průzkumnými schopnostmi.

VÍTE, ŽE… před pár lety v Česku vyšla kniha s názvem Skautské století ? V jedenácti kapitolách vás autoři poutavou formou seznámí s historii českého skautingu od počátků do současnosti. Díky unikátním fotografiím zažijete atmosféru dávných událostí, jako byste jich sami byli svědkem.

Budoucí zakladatel skautského hnutí se narodil v Anglii a od útlého věku podnikal se svým bratrem výpravné expedice po tamějších krajích. Nabyté zkušenosti zúročil po nástupu do britské armády, kde se úspěšně věnoval mapování terénu.

Největší slávy však dosáhl během druhé búrské války (1899–1902), když se mu v Jižní Africe podařilo ubránit město Mafeking proti mnohonásobné nepřátelské přesile (obrana města čítala přes tisíc mužů, zatímco obléhatelů bylo zpočátku více než osm tisíc).

Do vlasti se Baden-Powell vrátil jako válečný hrdina. Stal se vzorem pro vojáky i pro anglické děti , kterým se posléze rozhodl předávat své bohaté zkušenosti.

V roce 1907 zorganizoval na ostrově Brownsea první skautský tábor na světě. Pro účast na táboře si vybral 20 chlapců a rozdělil je do pětičlenných družin . Byly tak položeny metodické základy skautingu , ve kterém je družina dodnes nejdůležitější jednotkou.

Junáci vítaní i nepohodlní. Čeští skauti a jejich osudy ve 20. století

 V roce 1911 navštívil Anglii český profesor tělocviku Antonín Benjamin Svojsík (1876–1938), kterého idea skautingu už dříve zaujala. Poblíž Londýna se setkal s místními skauty naživo. Svojsík myšlenkám skautingu zcela propadl a rozhodl se s nimi seznámit i českou veřejnost.

Již roku 1912 vydal knihu nazvanou Základy junáctví, na jejímž vzniku se podíleli také další významní představitelé vědy a kultury , například Alois Jirásek (1851–1930).

Ve stejném roce Svojsík zorganizoval první skautský tábor nedaleko hradu Lipnice, kterého se zúčastnilo 13 chlapců. Akce sbírala ve společnosti pozitivní ohlasy. Netrvalo dlouho a řady skautů rozšířily i dívky . První tábor skautek proběhl již v roce 1915 u Živohošti v Povltaví.

VÍTE, ŽE… existuje i skautský zákon složený z celkem deseti zásad? Dodržováním tzv. skautského desatera se mají členové hnutí přiblížit ideálnímu obrazu skauta. Desatero zavazuje skauty například k pravdomluvnosti, pomoci jiným nebo k ochraně přírody.

V roce pak 1914 vznikl samostatný spolek Junák – český skaut, jehož rozvoj záhy překazila 1. světová válka.

I když po vzniku Československa došlo i k obnovení činnosti skautských oddílů , nebyla to zdaleka poslední překážka, se kterou se muselo hnutí vyrovnat.

Nesnadné období nadešlo během první poloviny 40. let, kdy Evropu zachvátila 2. světová válka. Dne 28. října 1940 vydal Karel Hermann Frank (1898–1946) nařízení o rozpuštění Junáka , čímž (znovu) dochází k přerušení skautské činnosti.

Ta byla obnovena až v květnu 1945 – cestu ke skautingu si tehdy našlo na čtvrt milionu nových členů. Jednalo se však pouze o dočasný úspěch.

Již během roku 1948 došlo k začlenění organizace do Svazu československé mládeže a dva roky nato byla opět rozpuštěna. Nemálo bývalých příznivců skautingu padlo za oběť politickým procesům v nadcházejícím období.

Skauting po pádu komunistického režimu

Vyjma krátkého intermezza na sklonku 60. let došlo k obnově organizace teprve 28. prosince 1989 , kdy došlo ke schválení stanov organizace Český Junák – svaz skautů a skautek.

Významnou událostí v nedávné době byly například oslavy 100. výročí existence skautingu. Mezinárodních oslav v Anglii se zúčastnilo na 40 tisíc lidí.

VÍTE, ŽE … celosvětově používaným znakem skautů je modrý jetelový trojlístek? Trojice lístků znázorňuje tři základní pilíře skautského hnutí: zákon, slib a heslo.

Podle nedávných statistik se navíc českému skautingu daří i v současnosti: počet členů Junáka – českého skauta totiž v roce 2023 překročil hranici 75 tisíc lidí . Postupný nárůst zájmu o vstup do skautských oddílů přitom organizace eviduje od roku 2006.

Co dělají skauti a bez čeho se při práci v družině neobejdete?

Skautské oddíly představují pro holky i kluky místo, kde se mohou seznámit s novými lidmi a naučit se novým dovednostem .

Skautské hry umožňují skautům provětrat si hlavu na čerstvém vzduchu a osvojit si řadu praktických dovedností. Skauti se učí číst morseovku, vázat skautské uzly, rozdělat oheň nebo přečkat noc pod širým nebem.

Při výpravách tak přijde mladým skautům vhod řada užitečných nástrojů, který jim „přežití“ v přírodě usnadní. Co ve výbavě správného skauta nesmí chybět?

Švýcarský nůž – skladný kapesní nůž. Kromě čepele obsahuje třeba vývrtku, šroubovák nebo nůžky. Švýcarák si přibalte na každou výpravu. Třeba vám pomůže najít východisko z nejedné zapeklité situace, které na vás v terénu čekají.

Skautský šátek – trojcípý skautský šátek je společně se stejnokrojem typickým poznávacím znakem skautů. Díky nim poznáte jejich členy i na dálku.

Skautské šaty – základem je košile jednotného střihu, aby už při ošacení nevznikaly mezi skauty třídní rozdíly. Důležitou součástí skautského oblečení je také již zmiňovaný šátek či šňůrka s píšťalkou.

Další výbava do přírody, která se každému skautovi může hodit, zahrnuje např. buzolu, nůž na přežití, křesadlo na rozdělávání ohně, taktickou lopatku, skládací rýč, outdoorovou sekyrku a nádobí na vaření v přírodě.

Kapesní nůž a další skautské vybavení najdete i na Outfit4Events

Nástroje pro novopečené skautíky či zkušené členy oddílu najdete také na našem e-shopu.

Prohlédněte si například kapesní zavírací nože z dílny renomovaného švýcarského výrobce Victorinox. Očistíte s nimi houby, otevřete konzervu nebo nakrájíte zeleninu.

Pokud se chcete o využití multifunkčních kapesních nožů dozvědět více, přečtěte si náš starší článek: 9 ostrých faktů o švýcarských nožích. Nikdy nevíte, kdy se vám získané informace budou na výpravách za dobrodružstvím hodit.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář