Historical Medieval Battles – drsný sport, při kterém teče krev

Historical Medieval Battles – drsný sport, při kterém teče krev
Zapomeňte na rekonstrukce bitev, kde je všechno jen jako. V těchto bitvách není nouze o bolestivé údery do těla. Historical Medieval Battles neboli HMB jsou skutečné souboje s tupými středověkými zbraněmi. Můžete se zúčastnit mezinárodních turnajů a reprezentovat Česko.

Kdo vydrží nejdéle na nohách, vyhrál

Rádi ve volném čase vyrazíte na historickou bitvu nebo LARP? Posuňte tuto zálibu ještě dál. V tomto případě se však jedná o vysoce kontaktní sport, ve kterém není nouze o modřiny, protože zde skutečně bojujete v aréně nebo na podobně ohraničeném prostoru. 

Vítěz je ten, kdo zasadí nejvíc úderů nebo vydrží nejdéle bojovat. Soupeři se vás snaží dostat na zem třeba podkopnutím nohou, nárazem do těla nebo klidně i silnými údery do hlavy. Bitva trvá kolem 5 minut, za tu dobu se unaví i trénovaný jedinec, protože má na sobě 20 až 40 kg brnění

Pokud nemáte rádi bojové sporty jako třeba box nebo MMA, Historical Medieval Battles nebudou nic pro vás. Lidem nezvyklým na tak drsný zážitek mohou turnaje připadat až příliš surové a kruté. Přesto fanoušci HMB tvrdí, že se jedná o podívanou se sportovním duchem.

Stručná historie Historical Medieval Battles

HMB vzniklo ze scénického šermu koncem 90. let. Prvních bitev se mezi sebou účastnili Ukrajinci a Rusové. Turnaje probíhaly neoficiální cestou především jako program historických jarmarků, které doprovázely šermířské skupiny. V roce 2010 vznikla mezinárodní asociace HMB, díky které se ze zábavy stal oficiální sport.

Bojují proti sobě jednotlivci i týmy

Jako každý sport má i HMB své disciplíny. Mezi kategorie jednotlivců patří duely Meč a štít, Meč, Dlouhý meč a Nestandardní zbraně. Každý bojovník reprezentuje svou zem nebo tým a snaží se zasadit co nejvíc úderů podobně jako v boxu. Pomáhají si k tomu především meči 

Další disciplínu tvoří skupinové souboje, například 21 vs 21, kde číslovka značí počet účastníků od každého týmu. Záleží především na organizátorech akce, jaký počet bojovníků stanoví. Zde rozhoduje jediná věc – zůstat co nejdéle na vlastních nohách. Jakmile zápasník spadne, leží na zemi do konce boje.

Podívejte se, jak může vypadat souboj 150 vs 150

České týmy sklízí úspěchy v zahraničí

Tento sport má u nás poměrně krátkou tradici – první lokální klání se začala konat kolem roku 2012. Až v roce 2015 proběhl v Praze mezinárodní turnaj Bitva národů. Na tuto prestižní akci dorazili Rusové, Ukrajinci, Bělorusové, Izraelci, Japonci či Američané. Do bitev se poprvé zapojily také ženy, které prokázaly, že drsný sport nemusí být jen pro muže. 

Český tým zde zazářil v královské kategorii 21 vs 21. Tak velké množství bojovníků v jedné aréně činí pro diváky vysoce atraktivní podívanou. Tím se kolem týmů budují také fanouškovské komunity, které hráčům zajišťují podporu na různých akcích. 

Podívejte se na finálový zápas 21 vs 21 ze zmiňované Prahy 2015, ve kterém se utkali Rusové s Američany

V Česku se středověkému kontaktnímu boji na špičkové úrovni věnuje SKSB Praha, který v současnosti tvoří tři týmy:

Prague Trolls – od roku 2016 je na domácí půdě nikdo neporazil. Jedná se o mužský tým, který se pravidelně účastní i zahraničních turnajů, kde reprezentuje Českou republiku. Probojovali se až na elitní BUHUR PRIME, kam dostanou pozvánku jen ti nejlepší. 

Prague Dwarves – tento tým tvoří různorodá sestava zkušených veteránů, pokročilých bojovníků i nováčků. Jejich cílem je připojit se k úspěchu Prague Trolls a obsazovat s nimi stupně vítězů. 

Prague Vixens – ženský tým se spoustu zkušeností z Bitev národů, ale i mistrovstvých světa nebo různých zahraničních turnajů. Jeho dosavadním největším úspěchem je třetí místo v jednom z nejdrsnějších kláních na světě – ruského Dynamo Cupu.

Přidejte se do týmu a vyražte do bitvy

Chcete zkusit bojovat, jako pravý středověký válečník? Pomůžeme vám s vybavením, ať jste připraveni na bitvu. Dál už jen vyhledejte ve svém okolí spolek, který se HMB zabývá a přidejte se.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář