Kroužková zbroj chránila rytíře, dovolit si ji mohli jen nejbohatší

Kroužková zbroj chránila rytíře, dovolit si ji mohli jen nejbohatší
Kroužková zbroj spojuje preciznost řemeslníků, statečnost bojovníků a ochranu každého nositele. Prozkoumejte tajemství výroby brnění a odhalte, jak se stala kroužková zbroj symbolem rytířství a řemeslného umu.

Jak kroužková zbroj vypadala

Kroužkové brnění se skládalo z několika částí, které společně tvořily ochranu rytíře. Na začátku byla kroužková košile, která sahala až po kolena a byla doplněna kroužkovými nohavicemi a kroužkovou kuklou. Dlouhá košile z kroužků se nazývala hauberk a byla rozdělena rozparkem v dolní části. Díky této konstrukci mohl rytíř snadno jezdit na koni. 

Některé hauberkové tuniky měly také kápi, která přidávala dojem tajemství a elegance. Tato kombinace poskytovala solidní ochranu před sečnými zbraněmi

Existovala také kroužková košile bez rukávů, která se nazývala haubergeon a měla délku do poloviny stehen. Rytíři nosili pod hauberkem zpravidla gambeson, což byl silně vycpaný prošívaný kabátec. A aby toho nebylo málo, přes kroužkovou tuniku si rytíři přehazovali ještě látkovou tunikou bez rukávů, kterou si v pase převazovali páskem. Tato tunika se nazývala vafnrok, nebo varkoč. 

Co se týče dolní části těla, kalhoty byly původně opatřeny kroužky pouze na přední straně a na nártu. Postupem času se však začaly vyrábět celé nohavice z kroužků. K nim patřily krátké látkové kalhoty, které zdvojnásobovaly ochranu stehen. Celková váha hauberku s nohavicemi se pohybovala mezi 12 až 15 kilogramy, což není zanedbatelné. Nicméně tato hmotnost byla rovnoměrně rozložena na obě ramena, což umožnilo snadný pohyb. Aby celá tíha brnění nespočívala na ramenou, kolem pasu se přepásávala pevným koženým opaskem.

Výroba kroužkové zbroje – mistrovství a trpělivost

Víte, kdo stál za výrobou tohoto fascinujícího kousku historie? Řemeslníci s názvem brníři, kteří se specializovali na kroužkové brnění a kroužkovou zbroj. Dokonce se sdružovali do svého vlastního cechu, aby si udrželi svou řemeslnou pověst. Jejich mistrovskou prací bylo spojování malých kroužků na kroužkovou zbroj, nejčastěji vyrobené ze železa. A nebylo jich málo. Na jedno brnění bylo třeba až 16 000 kroužků. Tyto kroužky měly různé velikosti, a tak brníři museli zpracovat 600 metrů drátu, který si sami vyrobili na speciálním průvlaku. 

Vytvoření kroužků bylo složité řemeslo. Brníři namotali drát na tyč a pak ho pečlivě rozsekali dlátem. Výsledkem byly kroužky s překrývajícími se konci, které byly poté zploštěny. Brníř do nich následně vyrazil dlátem díru. Každý jednotlivý kroužek musel být pevně spojen s ostatními. Brníři tedy stiskli každý kroužek, aby se dírky překryly, a poté je propojili pomocí nýtů, které opatrně rozklepli. 

Až byly kroužky připravené, mohl brníř začít s výrobou samotné zbroje. Používal kroužky různých velikostí a připevnil je na oděv z látky nebo kůže. Nedílnou součástí zbroje byly také kroužkové límce určené především pro ochranu hrudi a krku – nejzranitelnějších míst. 

Už jen z popisu práce je zřejmé, že výroba kroužkové zbroje byla náročným a časově zdlouhavým procesem. Dokonce se odhaduje, že brníř potřeboval až rok, aby vyrobil kompletní kroužkovou košili. Je tedy jasné, že tato zbroj nebyla levnou záležitostí. Pouze bohatí feudálové s jejich družinou si ji mohli dovolit.

Kroužková zbroj na turnajích a v bitvách

Rytíři nosili kroužkovou zbroj na turnajích i do skutečných bitev. Když se na sebe dva válečníci vrhli, kroužková zbroj poskytovala nejen ochranu, ale také jim umožňovala poměrně dobrou pohyblivost

Na turnajích se rytíři utkávali v různých soutěžích a cvičili svou dovednost s mečem a kopím. Kroužková zbroj jim umožňovala vykonávat zručné pohyby a zároveň chránila jejich tělo před zraněním. Ať už jde o výstřel šípu, úder mečem či bodnutí kopím, kroužky vytvářely pevnou bariéru, která dokázala rozptýlit energii nárazu a minimalizovat zranění. 

Na bojových polích byla kroužková zbroj neocenitelným spojencem. V bitvách, kde létaly šípy a meče se střetávaly s meči poskytovala kroužková zbroj kvalitní ochranu. Dokázala odolat i střelným zbraním a přímým úderům čepelí.

Vybavíme vás kroužkovou zbrojí

Kroužková zbroj je neodmyslitelnou součástí historie a rytířských legend. Je symbolem statečnosti, odvahy a ochrany. Bez ní by rytířský život nebyl možný. Ať už se jedná o turnaje plné slávy nebo bitvy plné nebezpečí, kroužková zbroj byla spolehlivým doplňkem. Díky ní se mohli její nositelé cítit bezpečně a odvážně čelit všem výzvám. 

Chcete se o kroužkové zbroji dozvědět ještě víc informací? Přečtěte si náš článek Vývoj kroužkové zbroje, ve kterém vám odhalíme tento druh brnění. Pokud se chystáte na historickou akci a vaše výbava vyžaduje kroužkovou zbroj, zamiřte do našeho e-shopu a vyberte si z jednotlivých komponent. Sestavte si kroužkové brnění podle vašich představ a oslňte ostatní účastníky rekonstrukce historické bitvy.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář