Jak zvolit správnou velikost helmy

Jak zvolit správnou velikost helmy
Věnujte prosím pozornost následujícím informací před volbou velikosti historické helmy v našem shopu. Je pro obě strany vždy nepříjemné, když zvolená velikost nesedí hned na první pokus a repliku helmy je zapotřebí posílat zpět, což je zejména při objednávkách ze zahraničí i dost drahé. Míry měřte prosím na holé hlavě bez kukly a nepřidávejte žádnou rezervu na výstelku apod.

Jak správně měřit obvod hlavy:

Obvod hlavy

Krejčovský metr veďte v rovině kousek nad ušima, cca 2-3 cm nad obočím. Metr přes zátylek nenapínejte! Nechte jej na hlavu pouze přiléhat bez napínání. Pokud nemáte k dispozici krejčovský metr, poslouží Vám obyčejný provázek. Obvod pak jednoduše změříte pomocí zednického nebo svinovacího metru. Pokud leží Vaše velikost mezi dvěma velikostmi, volte tu větší.

Na základě výzkumu Institutu Hohenstein provedeného na 6000 osobách bylo stanoveno 5 základních typů hlavy: extrémně kulatá, kulatá, normální, oválná a extrémně oválná.

Naše „standardní velikosti“ helem jsou vyráběny pro proporce středového „ normálu“. Pokud je Váš tvar odlišný, je třeba vždy volit výrobu na míru a spolu s obvodem hlavy uvést i hloubku a šířku hlavy. Na to Vám poslouží např. posuvné lesnické měřítko (na lepší nápad stále čekáme). Při přesné výrobě na míru nám můžete zaslat i požadované rozměry zevnitř na hraně zvonu (šířka od ucha k uchu a hloubka od čela po týl).

Standardní velikosti našich helem odpovídají s malou tolerancí danou ruční výrobou cca těmto mírám:

Velikost helmy S M L XL XXL
obvod hlavy (cm) 56 58 60 62 64
šířka hlavy od ucha k uchu (cm) 16 17 18 19 20
hloubka hlavy od čela do týla (cm) 19,5 20,5 21,5 23 24
šířka na vnitřním okraji zvonu (cm) 18 19 20 21 22
hloubka na vnitřním okraji zvonu (cm) 21,5 22,5 23,5 25 26

Závěrečné upozornění: Tento text se týká historických helem vyráběných v Čechách. Poznáte je jednoduše. V popisném textu produktu je uveden odkaz na tento text a je u nich volba velikosti „na míru“. Tento text se netýká helem zahraniční provenience jako je Marshal Historical, Hanwei, Deepeka aj.

V kategorii přilby a helmy naleznete  helmy z různých historických epoch -  Antické řecké přilby,Antické římské přilby, Vendelské a brýlové helmy, Normanské přilby a helmy s nánosníkem, Hrncové (Kbelcové) přilby,Šlapy, Žebrové přilby, Barbuty, Šalíře,Armety a přilby s hledím,Útočné přilbyŽelezné klobouky, Moriony,Saracénské a Arabské přilby,Samurajské helmyPiklhaubna, Pickelhaube,Ostatní přilby a helmy,Stojany a příslušentsví k přilbám.

Doporučené produkty

Komentáře (1)

Jakub Pitoňák
dne 19. 5. 2020 v 00:40:55
Reagovat

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, čo v prípade že chcem prilbu používať na historický šerm a potrebujem pod ňou nosiť aj batvat. Koľko by som mal k nameraným rozmerom pripočítať ako vôľu pre batvat?

Napsat komentář