Safír i drahé kamení: 4 slavné šperky, které (za)hýbaly dějinami

Safír i drahé kamení: 4 slavné šperky, které (za)hýbaly dějinami

Minulost drahých šperků je plná zvratů, násilí i touhy po pohádkovém bohatství. O některých se dokonce šeptalo, že jsou prokleté. Vydejte se s námi proti proudu času a poznejte čtveřici legendárních šperků, jejichž oslnivé kráse propadli mocní vládcové i obyčejní smrtelníci.

1. Diamant Koh-i-Noor

Do vlastnictví britské královské rodiny si slavný diamant našel cestu už v dobách královny Viktorie (1819–1901). Součástí korunovačních klenotů se však stal teprve za vlády Alžběty (1900–2002), která jeden z největších broušených diamantů na světě nechala umístit do své koruny při korunovaci svého manžela Jiřího VI. (1895–1952).

Původ drahokamu Koh-i-Noor je zahalen tajemstvím. Snad poprvé se o něm dozvídáme z kroniky dvorního kronikáře mughalské dynastie, která ovládala území v severní Indii od roku 1526. Mughalský vládce Šáhdžahán si roku 1628 nechal postavit úchvatný trůn posetý drahými kameny: nechyběl mezi nimi ani slavný kámen Koh-i-Noor.

Drahokam v průběhu staletí nesčetněkrát vystřídal majitele, až se začalo vyprávět, že musí být prokletý. Vlivem politického pletichaření získali drahý kámen v roce 1849 Britové. Na znak triumfu jej královna Viktorie obratem zapůjčila na Světovou výstavu, která se konala roku 1851 v Londýně.

Drahokam dodnes zůstává uložen v královské šperkovnici. Nároky si na něj ale v současné době činí také Indové, kteří namítají, že je nejvyšší čas, aby se šperk vrátil tam, odkud přišel.

VÍTE, ŽE… historické šperky a jiné ozdoby měly důležitou úlohu i ve starých evropských kulturách? Vikinské prsteny byly symbolem bohatství a dokladem válečnické zdatnosti. Podobně tomu bylo i v jiných společenstvích: také keltské šperky bývaly znakem moci a významnějšího společenského postavení.

2. Náhrdelník Marie Antoinetty

Dlouhý perlový náhrdelník se v dějinách nedočkal stejného věhlasu, jakého se dostalo jeho první majitelce, francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793).

Zatímco životní příběh nejmladší dcery Marie Terezie rázně ukončila svištící gilotina, perly se ještě před její smrtí dostaly do rukou její přítelkyně Elizabeth Leveson-Gowerové (1765–1839).

Svěřila jí je samotná Marie Antoinetta krátce před vlastní popravou. Paradoxně francouzská královna perly sama nikdy nenavlékla.

O půl století později přidala rodina Leveson-Gowerové k perlám ještě barmské rubíny a diamantový řetízek: vznikl tak zajímavý šperk, který upoutal pozornost širší společnosti naposledy v roce 2018. Tehdy se perly Marie Antoinetty dostaly do dražby aukčního domu Sotheby's v Ženevě, kde se prodaly za úctyhodných 32 milionu dolarů (736 milionu korun).

VÍTE, ŽE… nejdražší šperk se vydražil v roce 2015? Za druhý největší diamant světa, který je znám pod názvem Modrý měsíc, zaplatil hongkongský miliardář Joseph Lau (1951–) ohromujících 46,2 milionů dolarů (cca 927 milionů Kč).

3. Hvězda Asie

Mohutný 330karátový safír je jedním z největších svého druhu. Záhadný název odkazuje jednak na jeho původ – drahokam údajně pochází z oblasti Mogok v Barmě, která je proslulá těžbou safírů a rubínů –, jednak na nepřehlédnutelnou šestipaprskovou hvězdu nacházející se uprostřed drahého kamene.

Zmínky o safírech najdeme už v dávných legendách. Například Peršané věřili, že zemi nese safír a nebeská modř je jeho odrazem.

Na Srí Lance zase dodnes můžeme zaslechnout pověst o lovci Džampalovi, který se zamiloval do jedné z hvězd. Muž každý večer přicházel na stejné místo, odkud mohl hvězdu pozorovat, jednoho dne jej však napadlo zvíře.

Džampal po něm instinktivně vrhnul svůj lovecký bumerang. Ten se ale odrazil od zvířecích rohů a uštípl kousek hvězdy na obloze. Na tmavomodrém kameni, který spadl zpátky na zem, zasvítila hvězda. A tak vznikl hvězdný safír.

4. Black Orlov

Kolem jednoho z nejvzácnějších černých krystalických diamantů kolují pověsti, které jsou ještě temnější než jeho odstín. Původně měl být drahokam ozdobou sochy hinduistického božstva Brahmá v jednom z posvátných hinduistických chrámů na jihu Indie. Odtud však byl v 19. století ukraden.

VÍTE, ŽE… šperkovnice ochrání vaše ozdoby před vlhkostí i nenechavci? Uložte všechny své historické šperky a jiné ozdoby do ručně vyrobené krabičky a jakmile je budete potřebovat, najdete je všechny na jednom místě.

Od té doby nosil diamant novým majitelům jenom smůlu. Zlodějíčkovi, který jej z chrámu vynesl, nepřinesl štěstí, ale rychlou smrt. Podobně tragický osud údajně stihnul i ruskou princeznu Nadiu Vygin-Orlov. O té dodnes nevíme, zda vůbec existovala – ale pod jejím jménem se diamant zapsal do soudobé historie.

Z ruských končin se nakonec Black Orlov dostal až do Spojených států, kde ještě několikrát změnil vlastníka. V obavách, že je kámen skutečně prokletý, ho nechal jeden z pozdějších  majitelů přebrousit. Možná se mu vážně podařilo s kletbou nadobro skoncovat: od té chvíle totiž drahokam nikomu dalšímu smrt nepřivodil.

Ozdobte dobovým šperkem svůj dobový kostým

Vylaďte svůj kostým před karnevalem nebo historickou bitvou k dokonalosti. Díky stylovým vikinským korálkům či keltskému přívěšku si zajistíte náklonnost mocných bytostí i pozornost dalších účastníků akce.

A buďte si jistí, že váš outfit pak v davu hezky vynikne. Pokud budete chtít s výběrem torques či jiných dobových šperků poradit, dejte nám vědět. Rádi vám poradíme.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář