Spletitá historie kožených výrobků: od počátku k dnešku

Spletitá historie kožených výrobků: od počátku k dnešku

Kůže patří mezi nejstarší přírodní materiály, který doprovází lidstvo od nepaměti. Z našeho oblíbeného modelu kožené bundy, kabelky nebo páru bot se můžeme těšit díky našim předkům, kteří výrobní procesy vylepšovali po generace. Jak se zpracování kůže vyvíjelo napříč dějinami? A jedná se stále o perspektivní řemeslo, podobně jako tomu bylo ve středověku?

Historie stará (téměř) půl milionu let?

První pokusy o zpracování kůže probíhaly zřejmě před téměř 400 tisíci lety př. n. l. Naznačují to archeologické nálezy v Anglii. Na území poblíž dnešní vesnice Hoxne (Suffolk) archeologové objevili pozůstatky kamenných nástrojů, které měly sloužit k opracování kůže.

Pravěcí lidé lovili zvířata nejen pro maso, ale také kvůli kůži a kožešině, kterou se postupně naučili využívat k odívání. Zjistili totiž, že kůže dokáže lépe ochránit jejich tělesné schránky před chladem a mrazem.

Záhy nato však naši předchůdci zřejmě objevili i zásadní nevýhodu, a sice, že neopracovaná kůže tvrdne, láme se a rychle podléhá hnilobě. Teprve později došlo ke zdokonalení vydělávání kůže a začaly se využívat techniky, které dnes známe pod slovem vyčiňování.

Jedná se o způsob ošetření kůže, aby byla odolnější proti opotřebení a nepříznivým klimatickým vlivům. Tento proces prodlužuje životnost kůže, ale zároveň jí dodává její charakteristický vzhled.

VÍTE, ŽE… za jeden z nejstarších způsobů vyčiňování odborníci považují pomazávání kůže tukem v kombinaci s používáním kouře? Patrné je to především v německém jazyce, kde se pro kožešiny dodnes používá termín „rauchware“ ( rauch znamená německy kouř).

Nahoru a dolů. Vzestupy a pády koželužského povolání

Koželužskému odvětví se začalo dařit již v dobách antického Řecka. Jednalo se však o spíše neoblíbenou práci, kterou měli na starost především otroci. Kůže se již tehdy nepoužívala pouze k odívání, ale také jako dekorativní materiál, například pro čalounění..

Opravdový rozmach kožedělného průmyslu však nastal teprve za dob středověku. Od 10. století postupně vzrůstala moc cechů, což mělo rovněž dopad na rozvoj rukodělných řemesel.

Ve vrcholném středověku se tak objevují také profesionální zpracovatelé kůže a postupně vznikla celá řada samostatných povolání: kožešníci, ševci, brašnáři nebo řemenáři.

VÍTE, ŽE… výroba kůže má bohatou historii i v Českých zemích? Podobně jako u platnéřství a jiných tradičních řemesel nám napoví názvy ulic. Máte-li například ve svém městě ulici zvanou Koželužská, dost možná se právě v tomto městě zpracovávalo kůže ve velkém. Jen na Moravě se na sklonku 18. století nacházelo údajně na 400 koželužen!

Stejně jako další řemesla, i koželužství ovlivnil rozvoj průmyslu v 18. a 19. století a postupný přechod na průmyslovou výrobu. Práce pro drobné řemeslníky s rozmachem velkovýroby totiž postupně ubývalo.

S nadsázkou lze nicméně říci, že skutečný úpadek koželužského řemesla (nejen v Čechách, ale v celé Evropě) nastal teprve v soudobých dějinách – po roce 1989, kdy i na našem trhu došlo k ukončení činnosti několika významných firem, které se zaměřovaly na zpracování výrobků z kůže.

Kožené výrobky v současnosti

Moderní koželužny mají k dispozici úplné jiné možnosti, než jaké měli naši předci ještě na prahu moderní doby. Specializované nástroje a všemožné druhy chemikálií práci s koženými výrobky posunuly na další úroveň.

Navzdory inovacím však při zpracovávání kůže přetrvaly některé řemeslnické technikyz minulosti. Některé společnosti při zpracování usně tradiční metody dokonce upřednostňují, protože jedině tak vynikne jedinečná struktura jejich kožených výrobků.

Stejně jako dříve, také v dnešní době je totiž kůže synonymem pro luxus a její fanoušci si neváhají za kvalitu připlatit. Zápisník v koženém obalu či kožený opasek, brašna nebo rukavice – všechny tyto doplňky mají v našem životě stále své místo.

VÍTE, ŽE… v našem sortimentu najdete kožené výrobky, které jen tak někde neseženete? Prohlédněte si například minimalistické kožené peněženky ruční výroby, které skvěle doplní váš (středověký) outfit a vydrží vám dlouhá léta.

Perspektivní práce, nebo řemeslo na pokraji zániku?

Ačkoli o kožené výrobky je (nejen) mezi příznivci módního průmyslu velký zájem, v České republice má možná toto řemeslo nejlepší léta definitivně za sebou. Nebo je tomu jinak? Od počátků 90. let uplynuly již více než tři dekády. Jak tato léta ovlivnila další vývoj kožedělných řemesel?

O tom si více povíme v navazujícím díle článku, kde si přiblížíme, jak probíhá zpracovávání kůže v současnosti.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář