Masopust: Odkud se vzal a co (ne)má společného s půstem?

Masopust: Odkud se vzal a co (ne)má společného s půstem?

Žádné předpisy, nápadité masky nebo pojídání škvarků a jitrnic. Tím však výčet zvyklostí, které jsou pro masopustní období typické, zdaleka nekončí. Jak název „masopust“ vznikl? A proč mu v Anglii říkají Palačinkový den? Seznamte se s historií masopustních tradic, z nichž některé jsou staré téměř dva tisíce let.

Co je to masopust?

Masopust je křesťanským svátkem, ve většině Evropy známý jako karneval. V Německu se užívá názvu Fasching, který se – jako fašank – objevuje v některých částech Česka a na Slovensku. Podobnost se slovem „půst“ je v tomto případě poněkud zavádějící. Masopustní období je naopak obdobím oslav, bujarého veselí a bohatého hodování.

Samotné slovo zřejmě vzniklo z italského slovního spojení carne levare, což doslovně znamená „maso odložit“, tedy upustit od masa. Do českého jazyka pronikl název hned dvakrát: nejprve jako překlad uvedeného slovního spojení – masopust, a dále jako slovo převzaté – karneval.

VÍTE, ŽE… „půst“ nemá se slovem „masopust“ nic společného? Slovo „půst“ má původ v německém slově fasta, což znamenalo „pevný“, tzn. mít pevnou vůli a odříci si maso.

Kdy začíná masopust?

Masopustní období začíná na den Tří králů (6. ledna) a končí o půlnoci v úterý před Popeleční neboli Škaredou středou – 40 dní před Velikonocemi. Popeleční středa je prvním dnem půstu, který vrcholí oslavami Kristova vzkříšení o Velikonoční neděli.

K tradičnímu masopustu patřila zabíjačka i kořalka

Díky všemožným radovánkám a bohatým hostinám si masopustní tradice oblíbily jak urození, tak níže postavené společenské vrstvy.

Kulinářský vrchol masopustu představoval Tučný čtvrtek. V tento den se pořádaly na vesnicích zabíjačky. Hospodář nejprve prase soudil a následně mu přečetl ortel.

O další úkony se postaral řezník, který byl ústřední postavou u každé zabíjačky. Ruku k dílu však přiložila i hospodářova rodina, přátelé nebo sousedé. Prase se totiž zpracovávalo celé.

Málokoho tak nejspíš překvapí, že typickým pokrmem na Tučný čtvrtek býval zabíjačkový guláš, prdelačka (černá polévka), domácí huspenina nebo známé knedlo vepřo zelo. Na stole však nechyběly ani mazance, klobásy, slanina, bůček nebo pálenka.

VÍTE, ŽE… zatímco v našich končinách si pochutnáváme na koblihách, ve Velké Británii dávají přednost palačinkám? Tzv. Palačinkový den (Pancake Day) připadá na úterý před Popeleční středou. Ve stejný den se v mnoha anglofonních zemích koná také dlouho očekávaná událost – palačinkový běh, jehož kořeny sahají až do 15. století.

I dnes jsou součástí masopustních oslav dobroty, na které v jednotlivých krajích nedají dopustit. Mezi oblíbené pochoutky patří škvarková pomazánka nebo slivovice.

Medvěd, Turek nebo kat. Jaké byly tradiční masky masopustu?

Průvody masek jsou doloženy již ve 13. století, jejich historický původ však zřejmě sahá mnohem hlouběji do minulosti, až před počátek našeho letopočtu.

Nejstarší masopustní tradice mají základy v pohanských svátcích a jsou tu s námi více než dva tisíce let. Období masopustu bylo (zejména ve slovanské symbolice) chápáno jako vítání příchodu jara a zajištění plodnosti a hojnosti.

I proto se někteří historici domnívají, že masopustní oslavy mají základ až v antickém Římě, kdy lidé na znak vděku z příchodu jara uctívali lidé boha slunce Saturna nebo hodovali na počest boha vína Bakchuse.

VÍTE, ŽE… masopust byl ideální příležitostí pro svatbu? Pokud žádný svatební obřad neproběhl, mluvilo se o „prašivém masopustu“. Masky ženicha a nevěsty se nezřídka objevovaly také v maškarním průvodu. Pod maskou nevěsty se většinou ukrýval chlapec.

Ve středověku byl masopust také obdobím dočasného rozvolňování pravidel, kterými byla tehdejší křesťanská společnost vázána. Také proto se masopust stával trnem v oku mravokárcům, kteří na nezřízené hodování a pochody v maskách pohlíželi značně kriticky.

Rej masek připadal na masopustní úterý, kterým vrcholilo období půstu. V tomto dni procházely maškarní průvody vesnicemi a lidé jedli, pili a veselili se. Součástí byl i další „doprovodný program“: například hudební doprovod nebo divadelní představení v podání mladších žáků.

Maska však byla nejdůležitější. Pravidla pro její výrobu by se dala shrnout jednoduše: čím nápaditější, tím lepší. Největší pozornost upoutaly „nejodpudivější“ masky – obličeje s nejhorším šklebem. Masky odrážely i dobové smýšlení: mezi časté motivy patřil medvěd, kat, Turek, žid nebo třeba žába.

VÍTE, ŽE… jednou z nejdůležitějších postav v průvodu byl šašek se špičatou čepicí? Ten bičem odháněl lidi, kteří neměli masku, a přesto se chtěli přidat k průvodu.

Jak se vypravit na masopust? Jedině v originální masce

Čeká vás karnevalová párty, na které nemůžete chybět? Bez stylové masky se neobejdete. Nechcete-li trávit dlouhé hodiny výrobou masopustního kostýmu vlastními silami, máme pro vás řešení. V našem obchodě naleznete spoustu kostýmů a kostýmových doplňků, díky nimž bude váš převlek či maska velmi originální.

V našem sortimentu najdete masky na masopust pro dámy, ale i kostýmy pro pány. (A pokud hledáte kostým na masopust pro svou ratolest, prohlédněte si dětské kostýmy, ve kterých i ti nejmenší zaručeně vyniknou v davu.

Pro ty nejnáročnější pak zvládneme vyrobit také kostým na míru. Jestliže však patříte mezi fanoušky historie, možná máte rádi konkrétní historickou epochu. Potom si raději vyberte univerzální kostým podle historického období.

Co třeba středověký kostým, díky kterému si můžete na vlastní kůži navléknout šaty urozené princezny nebo výstroj vikingského válečníka? Zvolte si kostým podle svých představ a užijte si nadcházející masopustní oslavy naplno.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář