Jak vypadala výzbroj legendárních samurajů?

Jak vypadala výzbroj legendárních samurajů?

Samurajové coby symbol starého válečnického umění jsou známí daleko za hranicemi Japonska. Jejich chrabré činy a myšlenkový kodex se staly námětem nejednoho (filmového) příběhu. O zbroji japonských samurajů, na níž v kritických chvílích závisel bojovníkův (ne)úspěch na bitevním poli, se mluví již daleko méně. Které části tvořily neodmyslitelnou součást samurajské výzbroje?

Samurajská zbroj jako „okno do minulosti“

Dnes už jen stěží zjistíme, kolik bitev svedli samurajové v dobách své největší slávy. Jedno je však jisté: za několik staletí své existence dali vzniknout kultuře, jejíž vliv je v Japonsku patrný dodnes.

Samurajové byli proslulí pro svou odvahu, oddanost a čest. Avšak snad ještě více než životní filozofie vypovídá o válečníkovi jeho výzbroj.

Zbroj samuraje měla svého majitele chránit před zraněním, zároveň však sloužila k osobní reprezentaci. Obsahovala spoustu jedinečných doplňků, které symbolizovaly příslušnost samuraje ke konkrétnímu klanu nebo vyjadřovaly jeho status ve společnosti.

VÍTE, ŽE… výraz samuraj má původ v japonském slově „ saburou“, což znamená „ten, kdo slouží“? Jako samurajové tak byli označováni přívrženci majetnějšího či výše postaveného jedince ve společnosti.

Právě díky své unikátnosti nabízí válečníkova zbroj jedinečný vhled do jeho osobního životního příběhu i do historie starého Japonska. Bez jakého vybavení se japonští samurajové při výkonu svého povolání neobešli?

Kabuto, Do i katana. Z čeho se skládala zbroj samurajů?

I samurajská výzbroj prošla během několika staletí značnou proměnou. Nedílnou součástí samurajské zbroje představovaly zejména tyto části:

  1. Helmice (Kabutó)
  2. Kyrys (Do)
  3. Suknice (Kusazuri)
  4. Návleky na paže (Kote)
  5. Meč (Katana)

1. Helma (Kabutó) – jedním z nejvýraznějších prvků samurajské zbroje byla zdobná samurajská helma, která se ve starších dobách vyráběla z kůže. Teprve později se objevují železné helmice, které měly lépe chránit hlavu před šípy nebo zásahem katany.

VÍTE, ŽE… samurajská helma měla také další ryze praktické využití? Během válečného putování se v ní smažila nebo vařila rýže, která tvořila důležitou součást válečníkova jídelníčku. Kromě rýže konzumovali samurajové také rybí maso, sušenou zeleninu nebo mořské řasy.

2. Kyrys (Do) – většinu samurajské zbroje tvořila ochrana trupu. Ta byla stejně jako helma nejdříve zhotovena z kůže. Kyrys měl zajišťovat svému nositeli ochranu, zároveň jej však nesměl příliš omezovat v pohybu.

Ocelové pláty začínají převažovat během 16. století: v té době se stále častěji dovážely do Japonska střelné zbraně (muškety), které přispěly k proměně bojové taktiky i podobě samurajské zbroje.

3. Suknice (Kusazuri) – tato část zbroje chránila horní část nohou. Na první pohled vypadala jako pancéřová „sukénka“, která se nosila pod kyrysem. Plnila však důležitou úlohu, neboť chránila stehna samuraje při jízdě na koni.

4. Návleky na paže (Kote) – chrániče na ruce vypadaly jako válcovité trubky, které byly původně vyráběny z látky. Později začaly být vyztužovány ocelovými pláty.

5. Katana – dlouhý samurajský meč, který se díky filmové tvorbě proslavil daleko za hranicemi Japonska, tvořil neodmyslitelnou součást samurajské zbroje. V rukou zkušeného bojovníka se bez nadsázky dokázal proměnit v nástroj hromadného ničení. Naostřená část čepele dokázala způsobit nepříteli fatální zranění, zatímco její plochá část sloužila k odrážení úderů.

VÍTE, ŽE… v 16. století začali kromě katany samurajové využívat také nůž zvaný wakizaši? Na délku měřily nože 30–60 cm, což z nich činilo perfektní zbraň pro souboj ve stísněných prostorách, jako byla městská zástavba nebo vnitřní prostory budov. Samurajové běžně nosili za pasem jak katanu, tak nůž wakizaši.

Materiály použité pro výrobu samurajské zbroje

Zpracování samurajské výzbroje bylo mistrovským řemeslem. Kování železa pro lamely brnění vyžadovalo precizní práci kováře. Lamely byly zpravidla ručně kované a následně důkladně kalené a temperované, což zajišťovalo jejich pevnost a odolnost. Ke spojení lamel byla používána kůže nebo hedvábí.

Samurajská zbroj se vyráběla z kůže, železa, oceli, vlny, bavlny a někdy i z hedvábí. Navzdory obecnému přesvědčení se při výrobě zbroje nevyužívalo dřevo ani bambus. Ozdobné prvky, které krášlily zbroj zejména bohatších samurajů, mohly být ze zlata či jiného drahého kovu.

VÍTE, ŽE… výroba plátové zbroje pro výše postaveného samuraje-jezdce trvala až jeden rok? Zbroj pěších bojovníků s nižší hodností byla obvykle jednodušší, proto i její výroba zabrala méně času.

Jízda na koni jako znamení luxusu

Vojenský výcvik probíhal u samurajů již od útlého věku. V dospělosti musel každý ze samurajů umět zacházet s mečem, kopím, lukem a později i střelnými zbraněmi.

Nedílnou součástí byl také výcvik jízdy na koni. Do sedla však usedali pouze zámožnější válečníci, kteří si mohli koně dovolit vydržovat. Samurajové z chudších poměrů, kteří takové možnosti neměli, sloužili jako pěšáci.

VÍTE, ŽE… samurajové jezdili na ponících? Původní plemeno koní známé jako kiso nebo kisouma však bylo původně využíváno především v zemědělství. Na rozdíl od koní, na které usedali evropští rytíři, byli japonští poníci o poznání menší: na výšku měřili v průměru 120–140 cm.

Samurajské meče a další části zbroje najdete i u nás

Patříte mezi fanoušky východních kultur nebo historických chladných zbraní a chcete rozšířit svou stávající sbírku artefaktů a zbraní o další jedinečné kusy?

Pak jste tady správně! V našem sortimentu najde špičkové samurajské meče i další nezbytné části samurajovy výbavy, které od originálů na první pohled prakticky nerozeznáte. Můžete tak sami obléci zbroj, jakou nosívali udatní válečníci starého Japonska.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář