Láká vás střelba z kuše? Začněte pistolovou kuší

Láká vás střelba z kuše? Začněte pistolovou kuší
Vypadá to snadno – vzít kuši do rukou, zamířit a vystřelit. Ve skutečnosti střelba z kuše vyžaduje pořádnou dávku praxe. Pokud s ní právě začínáte, přečtete si něco o základních pravidlech a seznamte se s pistolovou kuší, ideální zbraní pro začátečníky.

Pistolová kuše zblízka


Kuše je zbraň určená pro střelbu na dálku, říká se jí také samostříl. Podobá se menšímu luku, který je horizontálně připevněný na pažbě. Díky svému důmyslnému mechanismu střelec z kuše střílí šípy velmi rychle a přesně.

Podle druhu určení rozlišujeme několik typů kuší – lovecké, sportovní, historické, dětské nebo pistolové.

Pistolová kuše jeideální zbraní pro všechny, kteří s kuší zatím nemají zkušenosti. Hodí se na střelbu na kratší vzdálenosti (okolo 8–15 m) – perfektně si z ní proto zastřílíte na střelnici klubu kušistů, ale i venku na dvorku. 

Nazvali bychom ji hybridem – kombinuje totiž pistoli a malý luk. V porovnání s kladkovou nebo reflexní kuší je pistolová mnohem lehčí a menší. Snadno se s ní manipuluje, dobře se přenáší a hodí se pro kušisty začátečníky. Pažba je nejčastěji kovová, lučiště se pak vyrábí ze sklolaminátu. Výhodou pistolové kuše je její snadná údržba

Napínací síla pistolové kuše se pohybuje okolo 50 lb až 80 lb, dražší a kvalitnější kousky se pyšní silou až 150 lb. Se střelbou vám pomůže rychloupínací zařízení u většiny pistolových kuší, které usnadní napínání tětivy. 

V zahraničí pistolovou kuši využívají myslivci pro střílení zvěře nebo rybáři. Ti místo běžných šípů používají ocelové kuličky a šipky s háčky. Obě tyto aktivity jsou však v České republice zakázány.

Mimo lov pistolovou kuši využívají armádní jednotky v Peru, Srbsku nebo Americe. Pro střelbu vojáci využívají speciální šipky s hroty, v nichž je trhavina (pokud jste si právě vzpomněli na Ramba, vzpomněli jste si správně). Pistolové kuše slouží také k tiché eliminaci sniperů.

Jak vybrat pistolovou kuši?

Ze všeho nejdřív se zamyslete, jak kuši chcete využívat. Pokud plánujete párkrát do roka střílet na střelnici, nepotřebujete nejdražší variantu. Pravidelní střelci si naopak potrpí na detail a do kuše investují mnohem více peněz. 

Nenechte se zmást cenou, levná kuše neznamená špatnou kvalitu – je naopak ideální do rukou začátečníka.

Při výběru se dívejte na:

 • váhu a velikost pistolové kuše – statný střelec přesně vystřelí i těžkou a velkou kuší, drobná žena užije spíše lehčí a menší variantu,
 • sílu potřebnou k natažení tětivy,
 • délku dostřelu,
 • přesnost výstřelu,
 • typ šípů/šipek, které jsou do kuše vhodné,
 • materiál pažby i lučiště
 • a vrhací mechanismus.


Tip od Outfit4Events:
Plánujete-li vybírat novou pistolovou kuši, poohlédněte se po variantách s možností uchycení popruhu. Nezapomeňte ani na šípy, náhradní tětivy a další příslušenství.

Základy manipulace s kuší, přes které nejede vlak

 1. Nemiřte na osoby ani zvířata. Nikdy nevíte, kdy omylem ze zbraně vystřelíte.
 2. Střílejte vždy do bezpečného prostoru, ideálně na speciálně vyhrazených místech pro střelbu – například na střelnici. Šípy dokáží letět rychlostí až 50 m/s (180 km/h) a prostřelí i tvrdý materiál.
 3. Do své kuše používejte vhodné šípy – netlačte do ní nepadnoucí kusy, kuši byste mohli poškodit.
 4. Budete-li potřebovat kuši odložit, vždy se ujistěte, že není nabitá ani natažená.
 5. Vyhýbejte se dráze tětivy – narazí-li do vašich prstů, může vás bolestivě poranit.
 6. NIKDY nestřílejte kuší naprázdno! Můžete ji poškodit.
 7. Kuše nepatří do rukou malých dětí. Pečlivě ji před zvědavýma ručičkama uschovejte.

Další pravidla manipulace s kuší, která potřebujete znát

Během střelby z kuše stůjte klidně a pevně. K terči se postavte bokem a mírně rozkročte nohy

Při výstřelu ucítíte cuknutí – pokaždé. Nelekněte se, ve zmatku byste mohli vystřelit mimo cíl. Naučte se spoušť mačkat plynule a s citem. 

Než sáhnete po jiném modelu nebo druhu kuše, pořádně se naučte s první vybranou kuší. Pravidelným užíváním pochopíte, jak se zbraň chová. Při střelbě vás proto nikdy nepřekvapí.

Jak napnout tětivu u kuše

Nejprve zjistěte, zda má vaše kuše táhlo pro natahování. Pokud ne, prsty uchopte tětivu co nejblíže u pažby a táhněte ji až do chvíle, než zaskočí do zámku spoušťového mechanismu. V opačném případě postupujte stejně, akorát použijte táhlo. 

Nyní do kuše vložte šíp – křidélkem do drážky a hrotem od sebe. Kuše je nabitá a můžete začít střílet.

Tětivu vyměníte dvěma způsoby

Nachystejte si novou tětivu a na pomoc si zavolejte kolegu střelce – k výměně tětivy potřebujete parťáka. Postupujte rychle, ať nevyvíjíte velký tlak na kuši příliš dlouho. 

Opřete kuši pažbou o zem tak, aby pomyslný šíp směřoval směrem do stropu. Oběma rukama mírně zatlačte na konce lučiště, dokud se tětiva nepovolí – v tomto okamžiku váš pomocník tětivu sundá nejprve z jednoho, poté z druhého očka. Ve stejném pořadí nasaďte novou tětivu, pomalu povolujte lučiště a přitom kontrolujte, zda se tětiva napíná dobře. 

Detailněji jsme se napínání tětivy věnovali ve starším článku. V něm najdete i druhý alternativní způsob výměny tětivy. Zajímá-li vás, odkud se kuše vlastně vzala a jak se vyvíjela, ponořte se do její historie.

Doporučené produkty

Komentáře

 • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář