Jak vybrat kuši pro začátečníka nebo profesionála? Poradíme vám, na co se dívat

Jak vybrat kuši pro začátečníka nebo profesionála? Poradíme vám, na co se dívat
Přemýšlíte, že si pořídíte kuši? To schvalujeme. Nacvičíte si míření, přesnost a zažijete neuvěřitelný adrenalin, když šíp zasáhne střed terče. Ať už vás ke koupi láká zájem o sport, lov, historii nebo se chcete převtělit do filmového hrdiny, poradíme vám, jak kuši a všechny ostatní doplňky vybrat.

7 pravidel užívání kuše, které musí znát každý střelec z kuše

Všechny kuše kvůli bezpečnosti prodáváme jen plnoletým, přece jen se jedná o smrtící zbraň. Ke koupi u nás budete potřebovat scan svého občanského průkazu nebo pasu, kde si vaši plnoletost ověříme.

 1. Nemiřte na osoby ani zvířata. Nedopatřením může zbraň vystřelit.
 2. Střílejte pouze do prostoru, který je na střelbu určený – třeba střelnice. Některé šípy bez problému prorazí i tvrdý materiál.
 3. Používejte šípy, které jsou přesně určené do vaší kuše – šípy nesprávných parametrů by ji mohly poškodit.
 4. Až budete kuši odkládat, vždy se ujistěte, že není nabitá ani natažená.
 5. Vyhýbejte se dráze tětivy – narazí-li do vašich prstů, může vás bolestivě poranit.
 6. Nestřílejte kuší naprázdno! Můžete ji poškodit.
 7. Kuše nepatří do rukou dětí. Není to hračka. Uložte ji mimo dosah dětí.

Z čeho se kuše skládá a vyrábí

Protože nabízíme kuše také pro začátečníky, považujeme za důležité seznámit nové střelce alias kušníky se stavbou kuše a šípů. Pokud bychom vás učili něco, co znáte nazpaměť, klidně tuto kapitolu přeskočte.

V základu si kuši představte jako luk namontovaný na polodlouhé pažbě. Přední části, která vypadá jako luk, se říká lučiště, pažbě potom socha.

Socha bývá různě tvarovaná a vykrojená, aby perfektně padla do ruky střelce. Nejčastěji se vyrábí ze dřeva nebo lehkého kovu, a úchopové části bývají potaženy plastem. Součástí sochy je žlábek, do kterého se vkládá šíp a mířidlo. Díky němu míří střelec mnohem přesněji než s lukem. Moderní kuše mívají místo jednoduchého mířidla optický kolimátor.

Lučiště se dnes nejčastěji vyrábí z oceli nebo sklolaminátu, některé historické kuše mají lučiště dřevěné, častokrát ovinuté například konopným lanem a hovězí kůží. Sepsali jsme, jak se jednotlivé části kuše postupem času vyvíjely, podívejte se!

Spouštěcí mechanismus se pak postará o uvolnění napnuté tětivy a vystřelení šípu – stačí zmáčknout spoušť, resp. odjistit ořech. Ten vypadá jako otočný kovový váleček se zářezy, uložený v soše. Má dva zářezy – jeden drží tětivu, druhý se opírá o spoušťovou páku. Jakmile ji zmáčknete, ořech se otočí okolo své osy, uvolní tětivu a šíp vypustí. Kvůli bezpečnosti mají moderní kuše zámek, který brání nechtěnému výstřelu šípu.

Šípy do kuše (šipky)

Bývají kratší a těžší než do luku, a pořídíte je v různých tuhostech. Sestává z hrotu, dříku, křidélek neboli kormidel, jež stabilizují trajektorii šípu. Hroty šípek bývají z tvrdších a těžších kovů, než se vyrábí trubky (dříky).

Ostřílení kušisté už znají ideální váhu šípu pro svou kuši, aby šíp letěl v požadované trajektorii při maximální kinetické energii, a bylo tak dosaženo maximální přesnosti v rámci stanoveného dostřelu. Vždy však záleží na vlastnostech jednotlivé kuše, její síle tahu a rychlosti vypuštěného šípu (fps). U každé námi nabízené kuše naleznete v doporučeném příslušenství i vhodné šípy. Nehrozí tedy, že byste vybrali chybně.

U nás pořídíte šípy do kuše z:

 • karbonu – ten se pyšní ohromnou pevností a nízkou vahou,
 • hliníku, duralu nebo jiných lehkých kovů,
 • dřeva
 • nebo umělé hmoty.

Máme i varianty pro děti, které mohou bezpečně používat. Na LARP nebo dřevárny pak dobře poslouží šípy s bezpečnostní špičkou.


TIP: Terč vždy připínejte na materiál, který dokáže šíp bezpečně zastavit. Šíp se tak nezničí a můžete jej používat opakovaně. Doporučujeme pořídit si terčovnici.

Před koupí se rozmyslete, na co kuši budete používat

Pokud vybíráte svou první kuši, vězte, že v ceně neexistují žádné limity. Jednoduchou kuši na občasné střílení pro naprostého začátečníka pořídíte do tisícovky. Za profesionální kladkové kuše necháte klidně několik desítek tisíc.

Dobře si proto rozmyslete, na co kuši chcete používat. V opačném případě hrozí, že za zbraň utratíte půlku výplaty, a spíš než střelnici uvidí tmu ve skříni v chodbě.

Kuše pro sportovní střelbu a pro zábavu

Začátečníkům, kteří se s kuší teprve učí, doporučujeme slabší jednoruční pistolové kuše s napínací silou 25 až 80 lbs. Dobře vám poslouží při střelbě do terče ve vnitřních i venkovních prostorách. 

Pokud už s kuší umíte zacházet, sáhněte po nekladkové reflexní kuši se sílou nátahu okolo 170 lbs, kterou velmi přesně zamíříte.

Kuše pro lov

Bývají většinou kladkové s perfektní dynamikou výstřelu. Síla nátahu se pohybuje okolo 180–225 lbs – k jejich opakovanému natažení potřebujete buď pořádné svaly nebo speciální natahováky, které nátah výrazně ulehčí. Některé modely mají natahovák zabudovaný přímo na těle konstrukce – praktická pomůcka, zvyšuje však váhu i velikost samotné kuše.


Upozornění: Nezapomeňte, že lov s kuší je v České republice striktně zakázán. Pokud ale zbraní toužíte skolit kance, vydejte se třeba do Německa.

Jednotlivé typy kuší více rozebíráme níže v článku.

Vše, co potřebujete o kuších vědět

Jaký je rozdíl mezi jednoruční a obouruční kuší?

Obouruční kuše jsou běžnější a univerzálnější, patří k nim:

 • lovecké,
 • historické
 • a reflexní.

Dobře je využijete na lovu (nezapomeňte, že v České republice s kuší lovit nesmíte) nebo na střelnici. Protože s nimi manipulujete oběma rukama, lépe se používají a přesněji s nimi zamíříte.

Jednoruční kuše = pistolové kuše. Bývají mnohem menší a lehčí než třeba reflexní kuše, snadněji je proto rozložíte na součásti a přemístíte v příručním zavazadle. Jejich pořízení potěší i vaši peněženku, oproti obouručním stojí méně. Z toho důvodu je pořizuje většina střelců-začátečníků.

Jak daleko kuší dostřelíte?

Ačkoli kuše prošly během několika posledních desítek let velkými změnami konstrukce, které šípům umožní letět až několik desítek metrů daleko, na rychlost vystřelené kulky z palných zbraní stále nedosáhly. Při letu totiž dříve ztratí svou energii a rychleji tak letí k zemi. Výstřel z kuše je však výrazněji tišší

Horní hranice dostřelu s loveckou kuší se považuje okolo 70 m. Vývoj jde ale dál a s ním se stále tato hranice posouvá. Protože je ale lov s kuší v Česku zakázaný, při výběru této zbraně vás bude limitovat maximálně vzdálenost terče na střelnici.

Co je to síla nátahu?

Síla nátahu určuje, kolik síly potřebujete vyvinout pro natažení tětivy kuše. Udává se v librách (1 libra = 0,4536 kg).


Příklad: Pokud si pořídíte kuši se silou nátahu 80 lbs, vaše paže musí napnout něco málo přes 36 kilogramů (80 × 0,4536 = 36,288).

Pokud nemáte tolik fyzické síly, pořiďte si napínák na kuši – u nás máme např. háky, které si snadno připnete na opasek, ale i klikové napínáky nebo rumpály k historickým kuším, které zvládnout natáhnout zbraně s tou největší napínací silou. Vždy se řiďte doporučeným příslušenstvím uvedeným v našem e-shopu u dané kuše.

Asijskou, nebo americkou kuši? Asijské modely stojí o trochu méně

Na trhu se setkáte nejčastěji s americkými nebo asijskými výrobci kuší. V kvalitě jednotlivých modelů si dost konkurují, nedá se proto s jistotou doporučit konkrétní výrobce – udělejte si průzkum jednotlivých modelů a rozhodněte se podle vlastního přesvědčení.

Obecně ale platí, že za kuše z Asie zaplatíte méně. Nemusíte se bát, že by se vám zbraň po roce užívání rozpadla – jejich kvalita je špičková, kuši z Asie proto bez starosti kupte.

S výběrem nové kuše s radostí poradíme – napište nám. Případně doporučujeme probádat internet a přečíst si recenze od zákazníků.

Z jakých druhů kuší můžete vybírat?

Pistolové kuše

Svůj název převzaly podle tvaru pažby a typu spouště – podobá se pistolím nebo puškám. Výhodou je jejich menší rozměr a nízká váha, především v porovnání s reflexními nebo kladkovými modely.

S pistolovou kuší dostřelíte okolo 8–15 m daleko. K jejich natažení nepotřebujete vyvinout extra velkou sílu, síla nátahu slabších pistolových kuší se totiž pohybuje okolo 50 až 80 lbs. Pořiďte si ji proto v případě, že se střelbou teprve začínáte. Pro svůj kompaktní rozměr kuši navíc jednodušeji schováte a převezete. 

Pistolovým kuším jsme věnovali samostatný článek, přečtete si ho.

Reflexní kuše

Ideální společník pro sportovní nebo terčovou střelbu, v zahraničí i k lovu. Pyšní se vysokou přesností a silou nátahu, která dovolí vystřelit šíp i na větší vzdálenosti. Protože některé reflexní kuše nevyužívají systému kladek (a proto se častokrát nazývají jako nekladkové), mají širší lučiště. 

Modely s pistolovou pažbou a menší silou nátahu se hodí i pro začátečníky.

Kladkové, někdy i lovecké kuše

Vyznačují se důmyslným systémem kladek na koncích ramen lučiště. Díky tomu jsou kladkové kuše kompaktnější a jednodušší na přepravu. Hodí se na terčovou i loveckou střelbu.

Kladkové kuše se díky mechanismu kladek jednoduše natahují a slibují vysokou rychlost střely. Nevýhodou může být složitější údržba způsobená velkým tlakem na tělo kuše – doporučujeme je proto ostřílenějším kušistům. Většina z nich má v základní výbavě kušohled (kolimátor) pro přesnější střelbu.

Historické kuše

Mají jednoduchou konstrukci. Jde především o repliky historických zbraní, se kterými zazáříte na LARPech, dřevárnách nebo při historických rekonstrukcích. Historické kuše se vyrábějí většinou ze dřeva a perfektně imitují gotické, německé nebo anglické modely.

Dětské kuše

Vyrábějí se z plastu nebo dřeva a nabíjejí se šipkami s přísavkami. Pro děti jsou zcela bezpečné, ideální pro nacvičení trpělivosti a soustředěnosti.

U nás dětské kuše většinou pořídíte v sadě se šipkami, které dobře drží na hladkém povrchu.

Jaké příslušenství ke kuši potřebujete?

Některé modely kuší pořídíte s veškerou výbavou, kterou k obsluze potřebujete. Pokud ji koupíte samostatně, poohlédněte se po:

 • Terčovnici – věřte, že její nákup není zbytečný. Jedině vhodný materiál zabrání poškození vystřelených šípů a šipek, vy tak ušetříte peníze za nové. Vyrábějí se z lisované slámy, hobry, lepenky nebo polyetylenu.
 • Napínáky – pomáhají natahovat tětivu, uleví vašim pažím a chrání vaše prsty. Oceníte je především při střelbě z reflexní kuše.
 • Šípech – bez nich si jednoduše nezastřílíte. Vybírejte takové šípy, které přesně padnou do vaší kuše. Řiďte se modely uvedenými v doporučeném příslušenství.
 • Toulcích na šípy – které perfektně uchovají vaše šípy. Pyšní se nosnými poutky, snadno je tak připnete za opasek.
 • Náhradních tětivách – každá tětiva se jednou opotřebuje, pořiďte si proto pár do zásoby. Bude se vám hodit i návod, jak tětivu vyměníte.
 • Pouzdrech a brašnách – které kuši ochrání před rozbitím nebo nečistotami při přepravě. Mají mnoho kapsiček, schováte do nich náhradní tětivy nebo šípy. Díky madlu nebo zádovým popruhům v nich zbraň snadno přenesete.
 • Ostatní příslušenství – např. dvojnožku, na kterou si kuši odložíte, nebo vosky a lubrikanty na tětivy. 

Už víte, kterou kuši si po přečtení tohoto průvodce pořídíte? Pokud stále tápete, napište nám. Rádi s výběrem pomůžeme.

Doporučené produkty

Komentáře

 • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář