Jak to bylo se švýcarskými noži aneb vše, co jste netušili o značce Victorinox

Jak to bylo se švýcarskými noži aneb vše, co jste netušili o značce Victorinox
Fascinují vás nože stejně jako nás? Oslňte svoje přátelé zajímavostmi o legendární značce Victorinox – prozradíme vám, jak jejich slavný švýcarák vznikl a jakou roli v začátcích nožířské dílny sehrála Victorie Elsenerová, matka zakladatele Victorinox.

Bez matky Victorie by nebyla dílna, ani Victorinox

Když dnes bohaté Švýcarsko  na konci 19. století bojovalo s chudobou, tovaryš Karel Elsener (1860–1918) přišel v roce 1884 se skvělým nápadem – za podpory své milované matky Victorie Elsenerové založit nožířskou dílnu Victorinox.


Karel Elsener se narodil ve Švýcarsku, jeho záliba v nožích ho dovedla až do francouzského města Zug, kde se jako tovaryš učil nožířem. Po pár letech odešel do Švýcarska, konkrétně do Ibachu, aby si otevřel dílnu a továrnu na nože a chirurgické nástroje.

S názvem Elsener nepřišel ihned po založení společnosti. Victorinox se do hlav tisíců obyvatel 120 zemí světa zapsal až v roce 1909, po smrti Karlovy matky Victorie. Jedná se o spojení dvou slov – Victoria, jméno zesnulé matky Karla Elsenera, a inox, v překladu nerezová ocel. Současně s názvem Elsener nechal registrovat znak křížku se štítem jako ochrannou známku.

Nebýt armády, není švýcarák

V roce 1891 se Karlovi donesla zpráva, že švýcarská armáda potřebuje nože pro své vojáky. Nikoli na obranu, ale jako univerzální nástroj do terénu, třeba na otevírání konzerv. Žádná z tehdejších švýcarských dílen nebyla schopna poptávané množství nožů dodat, prvních 15 000 kusů proto poslala německá společnost Wester & Co pod názvem Modell 1890. 

Takovou příležitost si Karel nemohl nechat ujít – ve stejném roce oslovil malé nožířské dílny ve Švýcarsku a založil Asociaci švýcarských mistrů nožířů – předchůdce Victorinox. S takovým zástupem nožířů mohl podepsat s armádou smlouvu a vyrobil velké množství prvních armádních nožů. Skládaly se z čepele, výstružníku, otvíráku na konzervy a šroubováku. Malé nástroje byly umístěné z obou stran, v čemž byly revoluční. Vojáci s nimi navíc snadno rozebrali švýcarské pušky M-1889.

Původní švýcaráky byly do terénu však příliš robustní a těžké, Elsener proto navrhl nový a mnohem lehčí důstojnický model. Byl mnohem elegantnější a nově obsahoval vývrtku – a právě tento nůž se objevuje dnes na pultech obchodů pod názvem kapesní švýcarský nůž, který definuje značku Victorinox už desítky let. 

TIP: Sepsali jsme 9 ostrých faktů o švýcarských nožích, které vám nadzvednou obočí. Přečtěte si je!

Co všechno Victorinox nabízí?

Od samého počátku si společnost Victorinox zakládá na nejvyšší kvalitě svých ocelových výrobků bez ohledu na to, kde jsou vyrobeny. Nezáleží na tom, zda hledáte ostrého pomocníka do kuchyně nebo praktické zavazadlo na cesty – na Victorinox se můžete spolehnout za každé situace.

1. Švýcarské nože

Těžko bychom hledali lepší slovo pro švýcarák než multifunkční. Jeho funkce a využití jsou stejně tak nekonečné jako jeho varianty. Poslouží vám při cestování, na domácí práce nebo k čištění hub. 

Se švýcarským nožem uřežete lano, otevřete víno nebo přeřežete úzký strom – v základní výbavě najdete nožíky, čepele, šroubovák, vývrtku či otvírák na konzervy. Některé modely se pyšní nůžkami, pilkou na dřevo, kombinačkami, ale i jehlou nebo párátkem. Všechny nástroje snadno otevřete přímo z nožíku.


TIP od Outfit4Events:

Nesmrtelnou klasikou je červený švýcarský důstojnický nůž Ranger. Hledáte-li model s pilkou a nůžkami, sáhněte po noži Huntsman. Jako dárek pro ženu pak zvolte malý švýcarský kapesní nůž Classic SD s praktickým pilníkem.

Při výběru nového švýcaráku se dívejte i na materiál střenky

Každá má totiž jiné vlastnosti a hodí se pro jinou činnost:

  • Plasty ABS a Cellidor – nejčastější materiály střenky. Amorfní termoplast ABS se vyznačuje vysokou houževnatostí a tvrdostí a zvládne teploty do 80 °C. Cellidor obsahuje velký podíl obnovitelného přírodního materiálu celulózy, leskne se a odolá teplotám do 65 °C. Nože se střenkou z ABS/Cellidoru nabízíme v průhledné i neprůhledné variantě.
  • Polyamid – má skvělou mechanickou odolnost a hrubší povrch. Používá se proto u záchranářských švýcarských nožů. Zvládne teploty do 90 °C.
  • Ořechové dřevo – představuje velmi pevný a houževnatý materiál. U nás s ořechem pořídíte např. švýcarský nůž Wine Master, který si zamilují všichni sommeliéři.

2. Kuchyňské nože a další pomocníky při vaření

Ve stejné kvalitě od Victorinox pořídíte i kuchyňské nože – od těch se zubama na chléb, zeleninu, ale i steakové nože. Mají i škrabky nebo struhadla.

3. Hodinky, zavazadla a kufry

Svou slávu vedle nožů si získaly i hodinky Victorinox. Jsou „švýcarsky“ přesné, mechanicky dokonalé a esteticky krásné. Ladit budou se skořepinovými cestovními kufry a dalšími zavazadly Victorinox.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář