Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

9 ostrých faktů o švýcarských nožích, které vám nadzvednou obočí

18.12.2020
Švýcarský nůž

Pocházejí ze Švýcarska, najdete na nich otvírák na konzervy, většinou jsou červené s bílým křížem – tohle jste o švýcarských nožích asi tušili. My pro vás ale máme zajímavosti, které znáte jedině, pokud pocházíte ze Švýcarska nebo jste sběratel. Pokud ano, jen si zkontrolujte, zda všechno sedí. Pokud nepatříte ani do jedné ze skupin, čtěte dál.

Jakmile se řekne kapesní nože, švýcarský armádní nůž je ten, který si většina z nás představí. Kolik toho ale o nich víte? Myslíte, že hodně? Tak schválně. 

1) Švýcaři původně vyráběli skalpely

V roce 1884 založil Karl Elsner ve Švýcarsku společenství nožířů, zaměřovali se však především na chirurgické nástroje. Mimo jiné ale firma vyráběla také nože pro farmy a domácí kuchyně. 

Poptávka rostla, pověst vysoké kvality podnik předcházela, a tak společenství nožířů začalo dodávat nože pro švýcarskou armádu. Ty však nesloužily vojákům k boji, ale jako univerzální nástroje pro různé činnosti jako třeba otevírání konzerv.

2) Nebyl to první univerzální nástroj na světě, ale byl první oboustranný

Nože, které obsahovaly kromě čepele také šroubováky, vývrtky nebo pilníky, už existovaly. Karl Elsner ale přišel s převratnou myšlenkou: umístil nástroje z obou stran střenky. Vznikly tak modely s dvojnásobným množstvím nástrojů.

3) Šroubovák je na noži kvůli puškám

První model švýcarského nože, legendární Modell 1890, měl ve výbavě čepel nože, výstružník, otvírák na konzervy a šroubovák. Od té doby má tento základ většina švýcarských nožů. Ptáte se, proč byl na noži zrovna šroubovák? Ten potřebovali švýcarští vojáci k údržbě svých nových zbraní.

4) Existují dvě značky švýcarských nožů

No, vlastně už ne tak docela. Ovšem v roce 1908 rozdělila švýcarská armáda zakázku na nože mezi společenství nožířů (dnes se tato značka jmenuje Victorinox) a firmu jistého Paula Bochéata vedenou Théodorem Wengerem (dnes se tato značka jmenuje právě Wenger).

Vznikly dvě cesty velmi podobných značek švýcarských nožů, které se v roce 2004 ale opět spojily, protože Victorinox převzal značku Wenger.

5) Victorinox spojuje Victorii a ocel

Říkáte si, že název Victorinox zní zvláštně? Vznikl totiž spojením dvou slov. Jedním je jméno zemřelé matky Karla Elsnera Victoria, druhým je zkrácený francouzský výraz pro nerezovou ocel, kterou začali v roce 1921 používat –⁠ inox.

6) Název švýcarským armádním nožům dali Američané

Američtí vojáci si švýcarské nože Victorinox velmi oblíbili za druhé světové války a začali jim místo dosavadního složitého německého pojmenování Schweizer Offiziers und Sportmesser říkat prostě Swiss army knife (švýcarský armádní nůž). Název se stal tak populárním, že si ho Victorinox nechal patentovat.

7) Švýcarský nůž používali i kosmonauti ve vesmíru

V 70. letech si americká NASA nechala vyrobit 50 speciálních nožů pro své kosmonauty. Ti je pak využívali nejdříve v simulacích a později také ve skutečných vesmírných misích. V době, kdy ještě všechno neřídil software, se tento univerzální nástroj hodil při opravách drobných závad.

8) Existuje přes 100 modelů

Některé modely dnes mají zabudované teploměry, kuličková pera, baterky nebo dokonce USB porty. Za 126 let společnost Karla Elsnera uvedla na trh švýcarský vojenský nůž ve více než 100 různých podobách. 

Existují i speciální sběratelské edice, které nikdy nešly na pulty obchodů. Například nůž s čepelí na krájení sýra na stejně velké plátky. 

9) Z výrobní linky nikdy nesjede nůž bez kontroly

Buďte si 100% jistí, že když si objednáte švýcarský nůž Victorinox, nezklame vás. Přestože výroba má 7 různých fází, kontrola kvality probíhá při každé z nich. Každý měsíc projde montážními linkami 15 až 20 milionů jednotlivých dílů.

Každý je pečlivě ukován, nařezán, obroušen, naleštěn. Nože přece bude používat švýcarská armáda, no ne? K vojákům však ve skutečnosti ročně putuje množství rovnající se přibližně denní výrobě (25 000 kusů). Zbylých 364 dní Victorinox vyrábí pro civilní veřejnost. 

10) Ta špičatá věc s dírou je jehla

Součástí švýcarského nože je i tlustší jehla. Jako jehla funguje ta špičatá věc s dírou, o jejímž účelu už jste dost možná někdy přemýšleli. Můžete si s ní zašít třeba díru na ponožce, když vám při túře táhne na palec. Nebude to sice dokonalá práce, ale účel splní! 

Dostali jste také chuť si pořídit jeden švýcarský nůž? Stačí jednou kliknout.

Témata: Nůž

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (1)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Damašková ocel Damašková ocel -⁠ objevte jedno z nejstřeženějších kovářských tajemství

  Někteří ji považovali za nejlepší materiál pro výrobu zbraní, další strávili klidně celý život tím, že hledali správný postup její výroby. Damašková ocel je dodnes zahalena mnoha mýty. Poodhalte některá její tajemství v našem článku.

 • Nože Nůž je ideální pomocník do života i zákeřná zbraň

  Těžko byste hledali univerzálnější nástroj. Nůž byla jedna z prvních zbraní i pomocníků v domácnosti. Vídáme ho v šuplíku s příbory, v rekonstrukcích bitev, při lekcích sebeobrany, na houbách nebo v obchodech. Každý z nás ho používá, většina z nás s ním umí obratně zacházet. Z čeho ale vznikl a jak se za staletí vyvíjel?

 • Nůž Karambit Karambit slouží k sebeobraně, lidé s ním ale loupou ovoce nebo otevírají balíky

  Nenápadný kapesní nůž zvaný karambit má kořeny v Indonésii, Malajsii a na Filipínách. Původně sloužil jako kapesní nůž místních obyvatel, podobně jako zavírací nůž švýcarského typu v Evropě. Tento neobyčejný ruční nástroj najdeme už v 11. století, v Indonésii ho lidé díky jeho praktičnosti používají dodnes.

 • Nůž SAX Dlouhý nůž, který dokázal překvapit ze zálohy. V čem tkví kouzlo saxu?

  Stal se jistotou i poslední záchranou vikingů v boji. Na první pohled nenápadný dlouhý nůž, který označovali jako sax, nebo skramasax, ale dokázal protivníky nemile překvapit. Ať už to byla jejich praktická velikost, perfektní zpracování nebo moment překvapení, dlouhé nože si seveřané velmi oblíbili. A není divu. Sloužily jim pár století. Jaké byly výhody bojových nožů?

Komentáře (1)

 • Ivule dne 22.12.2020 v 18:22
  Reagovat

  www.seznam.cz

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK