Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Se správným lukem ovládnete svůj dech, mysl i lukostřelbu

30.7.2021
Luky pro lukostřelbu

Soustředění. Přesnost. Napjaté svaly a pomalý dech. Klid a vzruch zároveň. V momentě napjaté tětivy neexistuje nic jiného než cíl. Vystřelíte, nestačíte mrknout a ostrý hrot šípu se zarazí do středu terče. Lukostřelba je vášeň, avšak velmi nebezpečná. Ovládněte tajemství lučištníků díky kvalitnímu luku. Jejich výběrem vás provedeme.

Před první lekcí lukostřelby se zásobte historickými fakty, ať se snadno zapojíte do konverzace s dalšími lučištníky. Vše podstatné jsme pro vás sepsali ve starším článku

Z čeho se luk skládá a vyrábí 

Luk tvoří dvě části – pružné lučiště a pevná tětiva. Uprostřed lučiště je luk tlustší, aby se dobře držel. Po obou koncích má zářezy, které slouží k připevnění tětivy. 

Po staletí se luky vyráběly z poddajných dřev jako je bříza, líska, javor, jasan, ořech nebo bambus. Dnes tomu není jinak, jejich odolnost však vylepšuje sklolaminát či kompozit – například pryskyřice vyztužená pevnými vlákny.

 Lučištníci různých kultur tětivu vyráběli ze šlach nebo kůže mrtvé zvěře, případně ze lnu nebo konopí. Moderní tětivy z dacronu (polyesterového vlákna, které jsou základem například i sportovních plachetnic) a kevlaru jsou extrémně pevné a mají velmi nízkou hmotnost. Nedoporučujeme je používat v kombinaci s dřevěnými luky. Síla tětivy zastaví rozpínání luku tak rychle, že může zlomit jeho ramena. 

O tětivu se nezapomeňte pořádně starat, oplatí vám to dlouhou životností. Vosky na tětivu zabrání třepení, oděru, vzniku mazu i pronikání vlhkosti. A stojí u nás jen pár kaček. 

Znáte svou délku nátahu? Bez ní luk nepořídíte 

Před nákupem luku si ujasněte tři zásadní body: 

1. Jste pravák, nebo levák?

Jako pravák držíte luk v levé ruce a tětivu natahujete pravou. Levák to má přesně naopak. Tento detail si pro jistotu dvakrát zkontrolujte, ať nepořídíte opačnou variantu. 

2. Jakou velikost luku potřebujete?

U luků sledujte délku nátahu (díky ní odhadnete také délku šípů, o nich ale píšeme až na konci článku), a to především u kladkových luků, které natáhnete jen do určité vzdálenosti. Tento faktor není tolik důležitý u tzv. longbows, mezi které patří například anglické luky

Čím je délka nátahu vyšší, tím by měl být luk delší. Připomínáme, že délka luku se uvádí v palcích (1 palec = 2,54 cm). 

Jak délku nátahu vypočítat? Postavte se rovně, předpažte ruku a natáhněte prsty. Jimi chytněte krejčovský metr a odměřte vzdálenost ruky po bradu. Výsledek odpovídá maximální délce natažení. 

Přikládáme orientační tabulku velikostí luků dle délky nátahu: 

Délka nátahu (v palcích)Délka luku (v palcích)
14–16 48
17–20 54
22–22 58
22–24 62
24–26 64–66
26–28 66–68
28–30 68–70
31 a delší 70–72

3. Jak silnou tětivu zvládnete natáhnout?

Udává se v librách (1 libra = 0,453 kg). Začátečník by měl sáhnout po slabším luku – pokud jej totiž nenatáhne, těžko se naučí střílet. 

Pro přehled uvádíme orientační hodnoty napínací síly:

 • děti: 10–20 lb
 • junioři: 20–28 lb
 • ženy: 28–35 lb
 • muži: nad 35 lb 

Není luk jako luk

S jedním vyhrajete olympiádu, s druhým na jistotu ulovíte běžícího kance. Ať už je vaše motivace pro koupi luku jakákoliv, seznamte se s jeho druhy. 

Dlouhé anglické luky

Někdy jej najdete pod jménem „velšský“. Je zhotoven z jednoho kusu a slouží k instinktivnímu střílení bez dlouhého zaměřování. Šíp vystřelený z anglického luku vyvine rychlost o průměru 330 km/h. Doporučujeme ho začátečníkům i zkušeným ostrostřelcům. 

Sportovní luky

Patří do rukou sportovců-lučištníků a někdy se mu říká luk zvratný. Střílet z něj můžete jak instinktivně, tak i za pomoci zaměřovačů (pokud vás zajímají, přečtete si o nich v našem článku). Využívá se například při olympijských hrách. 

Sportovní luk se skládá z pevné rukojeti a dvou vrhacích ramen. Ta jsou u zvratných luků vychýlena na svislou osu, díky čemuž je výstřel přesnější a vedení luku jednodušší.

Reflexní luky

Bývají kratší a lehčí než luky dlouhé. Z reflexního luku vystřelíte rychleji, hůře s ním ale zamíříte. Vyznačuje se ohnutými rameny směrem k terči. 

Jejich zdobené tělo se vyrábí z více druhů dřeva nebo kompozitů. Hodí se pro rekreační i profesionální lukostřelbu.

Kladkové luky

Pro loveckou střelbu je kladkový luk ideální. V Česku s ním ale zvíře neulovíte, porušili byste myslivecké právo – ve Francii, Itálii nebo Maďarsku lov lukem umožňují. Skvělým společníkem vám ale bude při sportovní lukostřelbě.

Kladkový luk funguje na principu zvratné páky. Křivkové kotouče převádějí sílu na tětivu, tah pro střelce nebude tolik náročný. Mohou jej proto využívat i tělesně postižení sportovci.

Dětské luky

Naučte své dítě soustředěnosti a čisté mysli díky lukostřelbě. Dětské luky jsou ideální pro mladé lučištníky, kteří si potřebují střelbu z luku nejprve osahat. Na našem e-shopu jsme dětským lukům věnovali samostatnou kategorii

O ideálním luku už představu asi máte. Abyste ale dosáhli takové přesnosti jako Clint Barton z Avengers nebo Robin Hood, nezapomeňte na kvalitní lukostřelecké příslušenství. Bez správného terče se vám bude jinak těžko mířit. 

Šípy – nebezpeční okřídlení letci

Abyste se mohli nazývat lučištníky, zbývá už jen jediné – pořídit sadu šípů a toulec, ve kterém je hrdě ponesete.

Každý šíp se skládá z dříku, hrotu a hlaviště s vodícím žlábkem pro tětivu. Ikonická křidélka neboli kormidla napomáhají dovést šíp tam, kam s ním míříte.

Dnes se ke sportovním a loveckým účelům používají v Evropě, Kanadě či USA šípy:

 • dřevěné – rozumí si dobře s anglickými luky, jsou však háklivé na vlhkost,
 • hliníkové – rychlí a přesní útočníci, jsou těžší než šípy dřevěné nebo karbonové,
 • karbonové – perfektní pro kladkové nebo sportovní luky, vyznačují se výbornou stabilitou a odolností. 

Nezapomeňte, že kormidlo šípu neslouží k potírání masa při grilování. Ani na to, že se na člověka lukem nikdy nemíří, ani ze srandy. Pro všechny lučištníky máme několik dalších rad. Přečtěte si je

Další praktické rady a tipy najdete na stránce lukyasipy.cz.

Témata: Lukostřelba

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Zaměřovač Trefte se lukem do 10 cm terče na 70 metrů. Se zaměřovačem cíl neminete

  Baví vás střelba z luku a toužíte se zlepšovat? Zvažte zaměřovač na svou zbraň. Zvýšíte vzdálenost střelby a zpřesníte ji. Přečtěte si o zaměřovačích více.

 • Lukostřelba Lukostřelba má mnoho tváří. Je to elegantní zbraň i náročný sport

  V tichosti našlapují trávou a nad hlavou si pevně drží štít. Postupují stále kupředu, v pevné formaci kráčí krok za krokem. Najednou se ozve slabý výkřik. Byl to povel, kterého se obává každý pěšák. Najednou se čisté nebe změní v déšť šípů. Lučištníci se chystají k další salvě. Připravit, pal! Obratní muži stojící na hradbách se své umění učí už odmala. I jejich synové sní o tom, že se jednou stanou velkými lučištníky. S luky si hrají odmalička, přitom ani netuší, že mají v rukou kousek dávné historie.

 • Dětské luky pro děti Luky pro děti, dětské luky, luky pro zábavu, hru a sport

  Objevili Vaši nejmenší již literaturu o Robinu Hoodovi, divokých Indiánech či statečných lučištnících středověku? Jak už to u dětí bývá, chtějí být jako ten jejich hrdina a snaží se jej napodobit. U hrdinů tohoto druhu nevyhnutelně dochází k potřebě pořídit si vhodný luk a šípy. V našem obchodě nenajdete dekorativní atrapy, ale skutečné funkční luky pro děti, s kterými mohou první zkušenosti tohoto druhu získat.

 • KYUDO BOW KYUDO BOW - cesta luku

  Konfucius kdysi řekl: „Vypouštění šípu je od počátku do konce provázeno pokornou zdvořilostí, čistou myslí a přímým postojem. Pouze tak je luk a šíp používán s rozmyslem. Vypouštění šípu je cestou k dokonalosti. Když šíp nezasáhne cíl, nelze vinit vítěze. Naopak. Příčinu je nutné hledat v sobě.“

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK