Trefte se lukem do 10 cm terče na 70 metrů. Se zaměřovačem cíl neminete

Trefte se lukem do 10 cm terče na 70 metrů. Se zaměřovačem cíl neminete
Baví vás střelba z luku a toužíte se zlepšovat? Zvažte zaměřovač na svou zbraň. Zvýšíte vzdálenost střelby a zpřesníte ji. Přečtěte si o zaměřovačích více.

Jak zaměřovače fungují 

Zaměřovače na luk jsou zařízení ve tvaru obráceného písmena T, která připevníte ke svému luku a pomocí mířidla –⁠ tzv. pinu – zamíříte na cíl. Zaměřovač si navíc upravíte podle střelecké vzdálenosti. S jeho pomocí také určíte, jak vysoko nebo do které strany nastavit luk v momentě uvolnění tětivy. Při správném použití výrazně zpřesní vaši střelbu a s větší pravděpodobností zasáhnete střed terče. 

Jaké typy zaměřovačů existují 

Existují dva základní typy zaměřovačů pro luky, mezi kterými byste se měli rozhodnout:

  1. S pevným pinem. Pro zaměřování využíváte nepohyblivý pin s pevně danou pozicí, kterou nemůžete změnit. Také existují zaměřovače s jedním nebo více piny. V případě vícepinových zaměřovačů si vyberete mířidlo podle toho, na jakou vzdálenost střílíte. Více pinů než tři budete potřebovat většinou pouze při střelbě na vzdálenost větší než 35 metrů.
  2. S přizpůsobitelným pinem. Toto mířidlo si sami nastavíte nahoru a dolů nebo do stran pohybem páky. Zaměřovač je vybaven stupnicí, pomocí které se zorientujete při střelbě do různých vzdáleností. Před střelbou tak musíte věnovat chvíli nastavení vzdálenosti, což prodlouží vaši reakční dobu.

Jak střílí profíci

Profesionální střelci zasáhnou terč o průměru 10 centimetrů na vzdálenost 70 metrů. Bez zaměřovače se při střelbě neobejdou.

I když se střelci často neshodnou, který typ je nejlepší, s kterýmkoliv zaměřovačem bezpochyby střílíte přesněji než bez něj. Někteří přitom preferují jednoduchost jednopinového zaměřovače bez nastavení, jiní preferují nastavitelnou vzdálenost. 

Důležitý je také tvar a velikost zaměřovače. Čím větší pin, tím viditelnější bude za zhoršené viditelnosti, ovšem zase sníží vaši přesnost na delší vzdálenosti. 

Jak zpřesníte svou střelbu pomocí zaměřovače 

Abyste využili zaměřovač naplno, vylaďte nejprve techniku. Vaše postavení a bod napínání tětivy (místo na tváři, ke kterému vždy přitahujete tětivu) musí být konzistentní. Vaše ruka se musí zastavit vždy na stejném místě, vaše držení těla musí být při každé střelbě z luku stejné. 

Proč? 

Pokud se délka napnutí nebo směr postavení mění s každým výstřelem, liší se pokaždé také místo dopadu šípu. V takovém případě vám bude zaměřovač k ničemu. 

Jakmile střílíte konzistentně, přizpůsobte si zaměřovač. Následujte přitom své šípy. Kam jde šíp, tam posuňte zaměřovač. Pokud šípy dopadají pod terč, posuňte zaměřovač níž, pokud zanáší doprava, posuňte zaměřovač doprava. 

Zpřesníte svou střelbu a ještě ušetříte 

Při výběru zaměřovače myslete také na typ luku a druh střílení, na které se zaměřujete. Pro sportovní střelbu se hodí jiné zaměřovače než na lovu (nejen při tom skutečném, ale například při 3D lukostřelbě a střílení na umělé terče) a střílení na pohyblivý cíl. Pro začátečníky se většinou doporučují zaměřovače s pevným pinem. Zaměřte se také na typ luku –⁠ na kladkové luky potřebujete jiný typ zaměřovače než například na sportovní. 

Pokud budete střílet na vzdálenost delší než 5 metrů, určitě výhody zaměřovače oceníte. Může vám také ušetřit peníze za ztracené šípy při střelbě ve volné přírodě nebo za poškozené špičky a ztracené šrouby. Nehledě na frustraci z neustálého netrefování cílů. 

Zajímáte-li se o lukostřelbu, přečtěte si i náš další článek o lukostřelbě jako elegrantnímu umění i náročném sportu.

Doporučené produkty

Komentáře (1)

Zbyněk Habrnal
dne 10. 1. 2023 v 11:47:17
Reagovat

Dotaz - popsali jste u zaměřovače u luku posun nahoru či do stran, ale rád bych se zeptal na posun zaměřovače v horizotální linii jeho ramene ... čím jej víc vysunu "dopředu" , tak je to na terč, který je dál nebo naopak,. Díky za poučení. MUDr. Zbyněk Habrnal Pokud se délka napnutí nebo směr postavení mění s každým výstřelem, liší se pokaždé také místo dopadu šípu. V takovém případě vám bude zaměřovač k ničemu. Jakmile střílíte konzistentně, přizpůsobte si zaměřovač. Následujte přitom své šípy. Kam jde šíp, tam posuňte zaměřovač. Pokud šípy dopadají pod terč, posuňte zaměřovač níž, pokud zanáší doprava, posuňte zaměřovač doprava.

Napsat komentář