Jak rozebrat (a znovu složit) skládací luk?

Jak rozebrat (a znovu složit) skládací luk?

Rozebrání luku při údržbě, přepravě či na konci střelecké sezóny bývá někdy tím nejpraktičtějším řešením. Vyhnete se tak zbytečnému opotřebení jednotlivých částí luku. Jestliže s lukostřelbou teprve začínáte, nemusíte se bát, že luk při (de)montáží poškodíte. Stačí se držet osvědčených postupů. V tomto článku poradíme, jak skládací luk rozmontovat nebo složit, abyste jej mohli co nejdřív znovu použít.

Rozložený luk je skladnější – a přitáhne méně pozornosti

Existuje několik situací, kdy se vyplatí luk rozebrat. Ušetříte si tak nechtěné výdaje za opravu luku i jiné nepříjemnosti. Demontáž luku zvažte za předpokladu, že:

 • Potřebujete vyměnit některou z částí luku. Manipulace s lukem i výměna poškozené části bude jednodušší.
 • Přemisťujete luk na větší vzdálenost. Zejména u větších luků hrozí, že dojde snáze k jejich poškození (například při přepravě stísněnou hromadnou dopravou, v autě, během pohybu v úzkých prostorách apod.).
 • Luk nehodláte delší čas použít. Pokud střelecká sezóna končí a vy už víte, že luk po nějakou dobu nevyužijete, minimálně sejměte tětivu. Zabráníte tak zbytečnému namáhání ramen luku a prodloužíte jejich životnost.
 • Vyrážíte na cesty do zahraničí. Některé státy, jako například Nizozemsko, mají velmi striktní legislativu, která držení či pohyb s lukem na veřejných prostranstvích prakticky neumožňuje. Ale i jinde se můžete kvůli neopatrnému či příliš nápadnému přenášení luku dostat do hledáčku policie nebo letištní ostrahy. S rozloženým lukem vzbudíte na veřejnosti mnohem menší pozornost a vyhnete se případným komplikacím.
 • Chcete svůj luk důkladně poznat. Někteří závodní lukostřelci rozebírají svůj luk po skončení závodů jednoduše proto, že tento proces považují za součást své „lučištnické rutiny“. Při té příležitosti mohou luk prohlédnout a ujistit se, že při střelbě nedošlo k poškození žádné z částí luku.

TIP: Pořiďte si pouzdro na luk,  které ochrání luk a šípy před vlhkostí nebo poškozením při přemisťování nástrojů.

Pouštíte-li se do (de)montáže skládacího luku poprvé, držte se postupu níže. Proces není nijak složitý a rozmontování klasického luku zabere většinou max. 5–10 minut.

Potřebujete k (de)montáží luku speciální nástroje?

Při rozebírání skládacího luku se většinou obejdete bez dalšího nářadí. Vystačíte si pouze s napínákem (neboli natahovákem), který zajišťuje šetrné nasazení (a sejmutí) tětivy na skládací či reflexní luk.

Napínák tětivy napomáhá rovnoměrnému ohýbání ramen při nasazování a snímání tětivy z luku. Díky tomu předejdete jejich poškození, ke kterému dochází, pokud je některé z ramen zatěžováno nadměrně velkou silou. Zároveň napínák chrání tětivu i střelce, který montáž skládacího luku provádí.

Jak rozebrat a složit luk krok za krokem

Před montáží si připomeňte, jak se jednotlivé části skládacího luku nazývají. Napoví vám schéma níže.

Legenda k obrázku:

 1. Rameno (spodní)
 2. Rukojeť (grip)
 3. Opěrka
 4. Madlo
 5. Rameno (horní)
 6. Středová omotávka
 7. Lůžko luku
 8. Tětiva
 9. Lamely

Při rozebírání luku pak postupujte následovně:

První částí (de)montáže je nasazení či sundání tětivy. Při nasazování tětivy ji nejprve volně nasadíte na ramena luku a následně ji bude potřeba natáhnout. Při snímání tětivy z luku ji naopak bude zapotřebí ji sundat takovým způsobem, aby tětiva neopatrným zacházením nepraskla.

Skvělou pomůckou, která vám tento úkol usnadní, je již zmíněný napínák. Doporučujeme zvolit univerzální napínák s větší kapsou, který nasadíte kratší i delší luk.

1. krok: Nejprve volně nasaďte napínák na spodní rameno a následně jej zakryjte kapsou.

2. krok: Druhou část napínáku nasaďte na horní rameno luku, těsně za okraj již nasazené tětivy. (Nasazujete-li tětivu na luk poprvé, nejdříve si nasazování napínáku několikrát vyzkoušejte.)

3. krok: Jednou rukou zlehka přidržte nasazený napínák na horní části ramene a druhou uchopte střed luku. Provázek napínáku sešlápněte v jeho středu a opatrně táhněte luk nahoru tak, aby se prohnul stejně jako při nátahu během střelby.

4. krok: Po prohnutí luku udrží napínák na spodním rameni tětivu na místě, zatímco na horním rameni teď můžete tětivu bezpečně natáhnout. Při sundávání tětivy Při snímání tětivy proveďte jednotlivé kroky v opačném pořadí.

Dáváte-li přednost raději praktické ukázce, podívejte se na video:

Následně můžete odmontovat i ramena luku. Ta jsou k madlu uchycena dvěma šrouby na obou stranách.

5. krok: Tvar a velikost šroubů se mohou lišit podle modelu šroubů. Pokud mají hlavy šroubů větší průměr, snadno je vyšroubujete jen s použitím prstů.

Pokud mají šrouby rozměry menší a není možné je vyšroubovat ručně, vypomožte si například imbus klíčem. Na oba šrouby vyvíjejte stejnoměrný tlak, ať nepoškodíte dřík nebo závit. Při použití nadměrné síly může dojít k poškození laminované struktury vrhacího ramene. Pracujte tedy raději s malým klíčem ve tvaru L, než s bitem a ráčnou z gola sady.

6. krok: Jakmile šrouby dostatečně povolíte, pomalu je vyjměte a uložte na bezpečné místo.

TIP: Kromě luku nezapomeňte pravidelně kontrolovat ani další příslušenství, bez kterého se při střelbě na terč neobejdete: hroty na šíp nebo vosk na tětivu nesmí ve výbavě zkušeného střelce chybět.

Pořídili jste si luk, který je nutné smontovat? Dejte na naše rady

Při montáži luku stačí dodržovat stejné kroky, jako při jeho rozebrání – pouze v opačném pořadí. Přesto vám následující rady mohou přijít vhod:

Jak poznat, které rameno je horní a spodní: Na dolní straně spodního ramena obvykle najdete štítek nebo informace o technických parametrech (například o délce luku). Tak jednoduše poznáte, které rameno je které.

Jak poznat horní a spodní stranu tětivy: Zaměřte se na velikost oček. Platí, že horní očko bývá vždy větší. U tětiv pro skládací luky je velikost oček většinou jasně rozpoznatelná. U dlouhých luků platí totéž, přestože rozdíl mezi velikostí oček může být občas znatelný méně.

Postup demontáže si můžete znovu prohlédnout na videu:

Stále si nejste jistí, jak postupovat? Napište nám. S (de)montáží nebo výběrem náhradního dílu pro luk vám rádi poradíme.

Doporučené produkty

Komentáře

 • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář