Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Jak vybrat luk

18.12.2012
Jak vybrat luk

Luk je jedna z nejstarších zbraní vůbec. Skládá se z dvou částí, a sice nepružné tětivy a pružného lučiště. Jako střelivo se používají šípy, které mají na jedné straně kovový hrot a na druhé pro vylepšení letových vlastností (péřová) kormidla.

Jak si správně vybrat luk ?

Profesionalita či zábava

Rozhodněte se, jaký typ luku hledáte tj. luky profesionální, nebo pro rekreační využití. Některé luky jsou delší a lehčí, jiné mají pomůcky pro zaměřování. Jaké luky a šípy tedy zvolit, aby vám to sedělo a střelba byla co nejpohodlnější?

Výběr vhodného luku

Luk volíme podle postavy střelce a zaměřujeme se zejména na jeho výšku, dále pak jeho sílu a zkušenosti s lukostřelbou. Začátečníci by rozhodně měli volit luky o nižší síle taku, čímž se lehčeji napínají. Zkušení volí luky s vyšší sílou tahu a vybavenější pomůckami na přesnější střelbu.

Velikost luku

Obecné pravidlo je: čím větší osoba tím delší luk, délka luku se uvádí v palcích  (1“=2,54cm). Poté je potřeba určit sílu tahu. Síla se udává v librách (1lbs=cca0,5kg). Vybíráme NE podle síly luku, ale tak aby Vám lukostřelba přinášela relaxaci a příjemné pocity. Co člověk to originální jedinec, proto doporučujeme pokud je možnost vždy si sílu luku vyzkoušet.

Pravák nebo levák

luk samozřejmě vybíráme také podle toho v jaké ruce jej budete držet tedy:
RH (Right Handed) - Pravák potřebuje pravý luk, drží luk v levé ruce a natahuje tětivu pravou rukou.
LH (Left Handed) - Levák potřebuje levý luk, drží luk v pravé ruce a natahuje tětivu levou rukou.

Druhy luků

 • Dlouhý anglický luk vyrábí se ve velikostech od 58“ do 70“ je vhodný pro všechny věkové kategorie a to pro začátečníky, ale i pro zkušené střelce.
 • Reflexní luk tuto kategorii můžeme dále rozdělit na luky spíše vhodné ke střelbě instinktivní (tj. bez užití mířidla) nebo 3D střelbu.  
 • Luky pro sportovní střelbu tyto luky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, dělají se v různých délkách a sílách.
 • Kladkový luk jsou v různých provedeních. Při výběru tohoto luku je potřeba individuální konzultace. Kladkový luk je vhodný spíše jen pro dospělé, ale výrobci se zaměřují i na děti.

Tradiční luk   Sportovní luk    Reflexní luk   Kladkový luk

 

Výběr vhodného druhu šípu

Při lukostřelbě záleží také na volbě vhodného šípu. Závisí na druhu lukostřelby. Pro začátečníky doporučujeme levné dřevěné šípy a dražší hliníkové volí spíše zkušenější lukostřelci. Zároveň platí že pro anglický luk jsou vhodné šípy dřevěné a pro ostatní typy duralové nebo hliníkové.

V našem internetovém obchodě naleznete - Kladkové luky, Reflexní luky, Sportovní luky, Dětské luky, 3D zvířecí terče, Anglické luky, Chrániče prstů a předloktí Hroty na šípy, Letky a kormidla na šípy, Pouzdra na luky, Příslušenství na lukostřelbu, Šípy do luku, Terče na lukostřelbu, Terčovnice, Tětivy pro luk, Toulce na šípy,  Vosky na tětivy, Základky šípů,  Zaměřovače.

Témata: Lukostřelba

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Lukostřelba Lukostřelba má mnoho tváří. Je to elegantní zbraň i náročný sport

  V tichosti našlapují trávou a nad hlavou si pevně drží štít. Postupují stále kupředu, v pevné formaci kráčí krok za krokem. Najednou se ozve slabý výkřik. Byl to povel, kterého se obává každý pěšák. Najednou se čisté nebe změní v déšť šípů. Lučištníci se chystají k další salvě. Připravit, pal! Obratní muži stojící na hradbách se své umění učí už odmala. I jejich synové sní o tom, že se jednou stanou velkými lučištníky. S luky si hrají odmalička, přitom ani netuší, že mají v rukou kousek dávné historie.

 • Dětské luky pro děti Luky pro děti, dětské luky, luky pro zábavu, hru a sport

  Objevili Vaši nejmenší již literaturu o Robinu Hoodovi, divokých Indiánech či statečných lučištnících středověku? Jak už to u dětí bývá, chtějí být jako ten jejich hrdina a snaží se jej napodobit. U hrdinů tohoto druhu nevyhnutelně dochází k potřebě pořídit si vhodný luk a šípy. V našem obchodě nenajdete dekorativní atrapy, ale skutečné funkční luky pro děti, s kterými mohou první zkušenosti tohoto druhu získat.

 • KYUDO BOW KYUDO BOW - cesta luku

  Konfucius kdysi řekl: „Vypouštění šípu je od počátku do konce provázeno pokornou zdvořilostí, čistou myslí a přímým postojem. Pouze tak je luk a šíp používán s rozmyslem. Vypouštění šípu je cestou k dokonalosti. Když šíp nezasáhne cíl, nelze vinit vítěze. Naopak. Příčinu je nutné hledat v sobě.“

 • Návod k použití luků Návod k použití luků od Outfit4Events

  Při použití luku se řiďte následujícími zásadami. Jedině tak bude luk správně fungovat a prodloužíte jeho životnost.

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK