Jak vybrat luk

Jak vybrat luk
Luk je jedna z nejstarších zbraní vůbec. Skládá se z dvou částí, a sice nepružné tětivy a pružného lučiště. Jako střelivo se používají šípy, které mají na jedné straně kovový hrot a na druhé pro vylepšení letových vlastností (péřová) kormidla.

Jak si správně vybrat luk ?

Profesionalita či zábava

Rozhodněte se, jaký typ luku hledáte tj. luky profesionální, nebo pro rekreační využití. Některé luky jsou delší a lehčí, jiné mají pomůcky pro zaměřování. Jaké luky a šípy tedy zvolit, aby vám to sedělo a střelba byla co nejpohodlnější?

Výběr vhodného luku

Luk volíme podle postavy střelce a zaměřujeme se zejména na jeho výšku, dále pak jeho sílu a zkušenosti s lukostřelbou. Začátečníci by rozhodně měli volit luky o nižší síle taku, čímž se lehčeji napínají. Zkušení volí luky s vyšší sílou tahu a vybavenější pomůckami na přesnější střelbu.

Velikost luku

Obecné pravidlo je: čím větší osoba tím delší luk, délka luku se uvádí v palcích  (1“=2,54cm). Poté je potřeba určit sílu tahu. Síla se udává v librách (1lbs=cca0,5kg). Vybíráme NE podle síly luku, ale tak aby Vám lukostřelba přinášela relaxaci a příjemné pocity. Co člověk to originální jedinec, proto doporučujeme pokud je možnost vždy si sílu luku vyzkoušet.

Pravák nebo levák

luk samozřejmě vybíráme také podle toho v jaké ruce jej budete držet tedy:
RH (Right Handed) - Pravák potřebuje pravý luk, drží luk v levé ruce a natahuje tětivu pravou rukou.
LH (Left Handed) - Levák potřebuje levý luk, drží luk v pravé ruce a natahuje tětivu levou rukou.

Druhy luků

  • Dlouhý anglický luk vyrábí se ve velikostech od 58“ do 70“ je vhodný pro všechny věkové kategorie a to pro začátečníky, ale i pro zkušené střelce.
  • Reflexní luk tuto kategorii můžeme dále rozdělit na luky spíše vhodné ke střelbě instinktivní (tj. bez užití mířidla) nebo 3D střelbu.  
  • Luky pro sportovní střelbu tyto luky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, dělají se v různých délkách a sílách.
  • Kladkový luk jsou v různých provedeních. Při výběru tohoto luku je potřeba individuální konzultace. Kladkový luk je vhodný spíše jen pro dospělé, ale výrobci se zaměřují i na děti.

Tradiční luk   Sportovní luk    Reflexní luk   Kladkový luk

 

Výběr vhodného druhu šípu

Při lukostřelbě záleží také na volbě vhodného šípu. Závisí na druhu lukostřelby. Pro začátečníky doporučujeme levné dřevěné šípy a dražší hliníkové volí spíše zkušenější lukostřelci. Zároveň platí že pro anglický luk jsou vhodné šípy dřevěné a pro ostatní typy duralové nebo hliníkové.

V našem internetovém obchodě naleznete - Kladkové luky, Reflexní luky, Sportovní luky, Dětské luky, 3D zvířecí terče, Anglické luky, Chrániče prstů a předloktí Hroty na šípy, Letky a kormidla na šípy, Pouzdra na luky, Příslušenství na lukostřelbu, Šípy do luku, Terče na lukostřelbu, Terčovnice, Tětivy pro luk, Toulce na šípy,  Vosky na tětivy, Základky šípů,  Zaměřovače.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář