Místo pušky luk: Jak se změní podmínky pro lukostřelbu v Česku?

Místo pušky luk: Jak se změní podmínky pro lukostřelbu v Česku?
Střelba z luku je oblíbenou volnočasovou aktivitou. Zanedlouho by ale s toulcem na zádech mohli do terénu vyrážet kromě sportovních fanoušků také myslivci. Lovení zvěře pomocí luku je sice zakázáno, plánovaná novela o myslivosti to však může brzy změnit. Jaké novinky nás čekají? A jakou roli může sehrát lukostřelba v ochraně životního prostředí? Nejen to se dozvíte v našem článku.

Lukostřelba patří v Česku mezi populární disciplíny

Statistiky z předchozích let ukazují, že lukostřelba jako sportovní disciplína si mezi obyvateli Česka nestojí vůbec špatně. V žebříčku oblíbenosti volnočasových aktivit se umístila na 29. místě. 

Důvodů, proč si lidé chtějí lukostřelbu vyzkoušet, je vícero: 

  • Zlepšení fyzické a psychické kondice – střelba z luku vyžaduje sílu, soustředění a vytrvalost. Při střelbě tak procvičíte (dýchací) svaly, ale také mozek a zrak.
  • Pobyt na čerstvém vzduchu – lukostřelbu můžete provozovat téměř za každého počasí. Díky pobytu pod širým nebem si odpočinete od každodenního shonu a přijdete na jiné myšlenky.
  • Příležitost k navazování kontaktů – na závodech nebo v zájmových spolcích potkáte spoustu nových tváří. Chcete-li se seznámit s lidmi, kteří mají podobné koníčky, máte jedinečnou příležitost.


VĚDĚLI JSTE, ŽE… výběr správného luku nemusí být věda? Pokud s lukostřelbou teprve začínáte, přečtěte si, jak vybrat luk, který vám skvěle padne do ruky, abyste vždy zasáhli cíl.

O lukostřelbě ale v posledních měsících nedebatují pouze střelečtí nadšenci. Pozornost vzbudila také na politické scéně: po bezmála dvaceti letech by totiž měli poslanci hlasovat o novelizaci mysliveckého zákona.

Novela zákona o myslivosti dá zelenou i lukostřelbě

Aktuální návrh počítá s několika zásadními změnami. Kromě online evidence a posílení práv majitelů lesů je plánováno také částečné rozvolnění způsobu lovu. 

Pokud bude novela o myslivosti schválena, myslivci budou oprávnění používat k lovu zvěře kromě pušky také luk. Nadále by měly být zakázány kuše a samostříly. Nejedná se o žádnou přelomovou novinku: strelbu z luku při lovu povolilo již 24 evropských států, včetně sousedního Slovenska. 


VĚDĚLI JSTE, ŽE… Lov lukem v ČR je zakázán od roku 2013? Pokud přesto vyrazíte na lov lesní zvěře s lukem a toulcem šípů, můžete být obviněni z pytláctví, za které hrozí nemalé finanční postihy. 

Kontroverzní než samotná střelba z luku během lovu divoké zvěře je však dodatek, který je v novele zahrnut. Podle něj budou muset myslivci skládat zkoušky při kterých prokáží, že dokážou zvíře šípem spolehlivě zasáhnout na určitou vzdálenost. Luky by rovněž musely být certifikovány a šípy evidovány. Myslivce, kteří změny schvalují, to však neodrazuje – od povolení lovu lukem si totiž slibují i větší popularizaci svého oboru.

Lov lukem jako prostředek na ochranu životního prostředí?

Jaké další benefity může mít lukostřelba pro naši krajinu, pomineme-li možný příliv nové krve do mysliveckých řad? 

1. Efektivnější řešení problémů s přemnoženou zvěří. Lovení zvířat pomocí luku by mohlo přispět k redukci divoké zvěře, která jinak může způsobit nemalé škody. Příkladem za všechny budiž černá zvěř, která je všežravá a ve velkém počtu snadno spásá velké množství polních plodin nebo kůru čerstvě vysazených stromků. 

2. Podpora ekoturismu. Cílem ekoturistiky je rozvoj ekologického a eticky zodpovědného cestování, při kterém šetříme životní prostředí. Jak to však souvisí s lukostřelbou a divokou zvěří? Olověné broky nebo jejich náhražky, které při lovu zvěře minou cíl, se mohou dostat do půdy nebo do vody, kde se z nich mohou uvolňovat nežádoucí látky. 

3. Zvýšení bezpečnosti. O tom, že selhání pušky může jejímu majiteli přivodit vážné zdravotní komplikace se v minulosti přesvědčili nejen myslivci z oboru, ale i syn samotného Karla Schwarzenberga. Přestože i zásah z luku může oběti přivodit nemalé komplikace, přeci jen je riziko nezáměrného poranění menší, než když chodíte po revíru s nabitou zbraní. Schválení lukostřelby jako jedné z loveckých metod by tak mohlo přispět také k celkově vyššímu bezpečí v terénu.

Zdroj / autor: LawrenceSawyer


VĚDĚLI JSTE, ŽE… největší zájem o lukostřelbu projevují Češi teprve v posledních letech? Do Československa přitom jako sportovní disciplína pronikla již ve 30. letech minulého století. Přečtěte si, jaká byla historie lukostřelby (nejen) u nás.

Chcete si lukostřelbu vyzkoušet naživo?

Hledáte zálibu, při které získáte spoustu nových zážitků a kontaktů? Rekreační nebo závodní střelba z luku je ideálním sportem pro relaxaci i navazování nových kontaktů. 

Než vyrazíte na střelnici, prohlédněte si naší pestrou nabídku luků a šípů, které využijete při občasné příležitosti nebo na závodech.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář