Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Není sekera jako sekera. Jak ji vybrat?

28.1.2022
Sekera

Věřte, nebo ne, při výběru sekery neplatí žádná přísná pravidla. Avšak kupujte ji vždy podle toho, pro co se hodí – ne nutně na štípání dřeva, ale třeba jako dekorace do vaší pevnosti. Seznamte se s jednotlivými druhy seker a pořiďte si takovou, která z vás udělá opravdového siláka.

Sekera se skládá ze dvou částí

Konkrétně z topůrka (neboli rukojeti) a hlavy

Obě části sekery jsou velmi důležité pro její funkci. Kovaná hlava v základu vypadá jako klín, může mít i dvě ostří, nejrůznější hroty a tvary. 

Do otvoru v hlavě (tzv. oka) patří topůrko, násada, za kterou se sekera drží. Délka rukojeti pomáhá vyvážit sekeru a ovlivňuje její úchop. Vyrábí se ze dřeva, kovu nebo syntetických materiálů. Někdy se na povrchu potahuje protiskluzovou pryží, aby nástroj nevyklouzl z ruky. V minulosti bývalo topůrko zdobené ornamenty a symboly.

Sekeru kupujte podle účelu

Sekeru vždy vybírejte podle toho, k čemu je primárně určená. Ne všechny materiály jsou vhodné pro všechna použití, příliš měkká ocel by se například při sekání dřeva nebo vrhání do terče mohla ohnout. Vždy se podívejte také na délku a váhu sekery.


Aby sekera dobře sloužila, pravidelně ji udržujte. Bruste ji plochými pilníky – krouživými pohyby přejeďte po ostří nástroje. Pečujte také o topůrko, které se při práci velmi namáhá. Mohlo by se vyviklat či zlomit a vy byste si nedopatřením zaryli třísku. O údržbě seker jsme napsali tady.

Do lesa, na LARP nebo jako dekorace na zeď

Seznamte se s druhy seker – pochopíte rozdíly mezi jejich tvarem, ostřím a funkcí.

Štípací sekery

Tento nejběžnější typ sekery, který koupíte v každém hobbymarketu. Slouží k sekání a štípání dřeva. Topůrka se vyrábí nejčastěji ze dřeva nebo sklolaminátu. Oproti bojovým nebo válečným sekerám jsou lehčí a menší.

Bojové sekery

Patří mezi chladné zbraně a k boji se využívají už od pradávna. Snadno setnou hlavu i končetiny nebo vážně potlučou protivníka. Při výběru bojové sekery se dívejte na délku a tvar topůrka, pomůže sekeru vyvážit. Nezapomeňte, že se nehodí na sekání dřeva. 

Rozmyslete si, zda pořídíte jednoruční nebo dvouruční variantu. S jednoruční válečnou sekerou zasadíte silnější ránu než s mečem díky těžišti v oblasti listu. Nehodí se pro vykrývání úderů, kvůli její váze s ní nebudete tak obratní. Raději použijte mohutný štít

Manipulovat se vám při LARPech bude lépe s dvouruční sekerou. V historii sloužila jako popravčí nástroj kata nebo válečníkům při bojích. Ačkoli se dříve dvouruční sekera hodila pro sekání dřeva, dnes ji nepoužívejte, mohli byste ji zničit – raději zvolte klasickou štípací sekeru. 

V obou případech se nezapomeňte vybavit pouzdrem na sekeru.

Dvoubřité sekery

Pořizujete novou sekeru na dobovou přehlídku? Respekt vzbudíte s dvoubřitou sekerou zavěšenou na zádech. 

Díky dvěma břitům nemusí bojovníci měnit úchop sekery, když plánují udeřit z druhého směru. Silní válečníci si sekeru oblíbí i pro její váhu – zasadí s ní opravdu silný a hluboký úder.

Vikingské sekery

Poznáte je podle dlouhé dřevěné rukojeti (topůrku) a čepele s velmi ostrými hroty. Tvar vikingských seker vychází z bojového stylu vikingů – první ranou směrem dolů rozpůlili štít protivníka, druhou ranou směrem nahoru rozpárali jeho tělo nebo zasáhli hrdlo.

Vrhací sekery

Abyste sekerou trefili terčovnici před vámi, potřebujete dobře vyváženou vrhací sekeru s těžištěm přibližně uprostřed. Vybírejte kusy z pevného a houževnatého materiálu, díky kterému se hlava při dopadu nezlomí ani neohne – doporučujeme tzv. pružinovou ocel. O jejích benefitech se dočtete v našem článku

Nejlepší variantou budou celokovové modely s pevnou špičkou na konci topůrka. Rozhodněte se také, zda hledáte sportovní – tupou, nebo loveckou – ostrou vrhací sekeru.

Outdoorové sekery

Jsou multifunkční, dobře skladné, skvěle poslouží při pobytu v přírodě. Vybrat si můžete ze seker s rukojetí ze dřeva nebo umělých materiálů – oběma snadno pokácíte menší strom nebo naštípete dříví na táborák. Bývají poměrně krátké, pohodlně je sbalíte do batohu. 

Některé moderní outdoorové sekery mají protiskluzové části, díky kterým vám nástroj při práci nevyklouzne z rukou.

Fantasy sekery

Se hodí pro opravdové fajnšmekry. Pořiďte si sekeru inspirovanou válečníky z filmů nebo počítačových her – převtělit se do Orka, silného trpaslíka nebo bojovníka z Black Legion s fantasy sekerou zvládnete jedna dvě.

Sekeru hledejte u hasičů nebo tesařů

Ačkoli sekery dnes nevyužíváme tolik jako dřív, neobejdou se bez nich určitá povolání – nejčastěji je najdete u hasičů, řežníků či tesařů. Pro jejich potřeby se mění tvar hlavy i topůrka. 

Zajímá vás také botahá historie seker? O její minulosti a využití jsme se rozepsali v jednom z našich článků. Přečtěte si ho. Případně můžete navštívit také nezávislé srovnání nejlepších seker.

Témata: Sekery

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (1)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Royal Armouries Certificate Certifikované repliky Royal Armouries u nás nově v nabídce

  Jsme velmi hrdí na to, že vám můžeme představit „Oficiálně certifikované a schválené repliky zbraní ROYAL ARMOURIES“. Jedná se o britskou národní sbírkou zbraní a zbrojí, které vyrábí Windlass Steelcrafts. Tyto certifikované repliky můžete nyní koupit i u nás na e-shopu.

 • Ghurkové a kukry Gurkhové bojovali s noži kukri. Proslavili se svou chrabrostí

  Účastnili se obou světových válek na straně Británie a svým nepřátelům naháněli strach. Udatné Gurkhy nic nezastavilo, a když bylo potřeba, tasili nůž kukri, se kterým vyrazili do boje. Zajímá vás, jak probíhá jejich výcvik? Dočtete se v článku.

 • Pistole Pistole s vůní střelného prachu

  Pistole patří do kategorie krátkých palných zbraní. První z nich se objevily někdy na přelomu 15. a 16. století, a stojí za zmínku, že jejich pojmenování má původ v češtině: Vyvinul se pravděpodobně ze slova „píšťala“, označujícího lehkou ručnici, která patřila k výzbroji husitských válečníků.

 • Rozdíly mezi meči Ostré meče používejte jen jako dekoraci. Jak si vybrat ostří?

  Ať už ho měli ve výzbroji římští gladiátoři, francouzští rytíři nebo japonští samurajové – meč byl stvořen k zabíjení. V sebeobraně i při útoku. Meč se v boji mění z krásného kusu kovářské práce na smrtící zbraň. Proto byste s mečem měli vždy zacházet velmi opatrně. Hlavně s těmi ostrými. Jaké jsou rozdíly v ostří mečů a k čemu různé typy slouží? Nabrousíme vaše znalosti.

Komentáře (1)

 • Michal dne 23.2.2022 v 08:17
  Reagovat

  Já jsem v tomhle spíš praktik, takže mám klasickou sekeru do lesa od http://www.armik.cz :) Ale přiznám se, že nejsem moc fantazák. Na LARPy sice občas jezdím, ale dělám support někdo v pozadí a hraju jen málo kdy a když už, tak jen nějaké vedlejší NPC. ;-) Nicméně je to fajn článek, který pěkně shrnuje, kde všude se sekerami setkáme a jak je lze vůbec využít (zbraň, pracovní nástroj, možnost obživy apod.)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK