Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Podceňovaná sekera skrývá velký kus historie. K čemu všemu sloužila?

29.5.2020
Sekery

Ať už si ji vyrobili kluci v přípravě na pohádkovou bitvu, nebo ji později dostali na starost při sekání dříví, většina mužů někdy držela v ruce sekeru. Málokdy jim ale dojde, jakou má na první pohled běžný a jednoduchý nástroj bohatou historii. Je totiž jedním z nejstarších lidských vynálezů.

První sekery bychom našli už v pravěku. Z opracovaného pazourku a rozštípnutého kusu dřeva si ji vyráběli už první lidé. A není divu, byla neuvěřitelně praktická. První doložená topůrka jsou stará kolem osmi tisíc let. Díky dalším objevům se vyvíjela i sekera. Místo pazourku a dalších kamenů se k její výrobě začal používat bronz, později železo, ocel a další kovy.

Zapomeňte na sekání dřeva

Dnes si sekeru nejčastěji spojíme se štípáním dříví, dřív ale měla mnohem více významů. V minulosti sloužila hlavně jako sečná zbraň. Populární se stala hlavně díky Vikingům, kteří si své bojové sekery kovali podle speciálních postupů. Ty neměly v Evropě v té době obdoby a díky vysoké kvalitě kovaných zbraní dokázali válečníci vyhrát i mnohem nebezpečnější souboje.

Ve vzduchu s ní za válečného pokřiku mávali od 6. do 9 století Langobardi, Germáni i Keltové. To ale nebylo vše. Stejnou zbraň používali i Slované a kočovní nájezdníci z Východu. Použití bojové sekery bylo u všech národů prakticky stejné. V boji s ní sekali protivníkům končetiny a vrhali ji proti nepřátelům. Hlavní obranou proti útočníkovi se sekerou byl štít, proto se stal nedílnou součástí výzbroje.

Postupem let se funkce kované sekery rozšířila i do jiných sfér. Dřevorubci s ní káceli lesy, kati stínali hlavy. Indiáni zbraň na znamení míru dokonce zakopávali.

Aby spadla hlava, chce to pořádný rozmach

Stětí sekerou nebo mečem bylo ve středověku jedním z nejrychlejších a nejefektivnějších způsobů smrti. Na druhou stranu by s tímto tvrzením velká řada nebožtíků nesouhlasila. Aby se katovi podařilo napoprvé oddělit hlavu od těla, musel mít nejen obrovskou sílu, díky které se dokázal rozmáchnout i s mohutnou popravčí sekerou, ale musel se i správně trefit. To druhé ovšem nebylo tak snadné, zvlášť pokud s sebou odsouzený mrskal a snažil se vymanit z okovů.

Často tak docházelo k situacím, kdy musel popravčí údery sekerou opakovat a muka odsouzence se dál prodlužovala. Podle svědků se po takovém oddělení hlavy pohybovala ústa a oči zemřelého ještě i několik desítek sekund. Fakt, že se na popravu mnohdy chodily dívat i děti, je pro nás dnes nepředstavitelný.

Popravy stětím dostaly později vylepšení. V době francouzské revoluce se rozšířil nový popravčí stroj, který svět dnes zná pod názvem gilotina. Seker proto nebylo zapotřebí a jako nástroj ke stínání hlav upadly v zapomnění.

Sekera je za dva zlatý a topůrko za tolar

Už od pravěku se sekera skládá ze dvou základních částí, a to topůrka a hlavy. Hlava obvykle připomíná tvar klínu s otvorem, do kterého je pevně vsazené topůrko. To slouží jako rukojeť nástroje a představuje jakousi krátkou násadu, dříve ho zdobily ornamenty a symboly, jak bychom mohli vídat na vikingských sekerách. Na délce a tvaru topůrka přitom opravdu záleží. Díky jeho zpracování dokážeme sekeru správně vyvážit. Při vrhání sekery pak jeho kvalitu náležitě oceníte.

Zdálo by se, že dnes už sekeru nevyužíváme tak jako dřív, opak je ale pravdou. Neobejdou se bez ní například tesaři, hasiči, lesníci, nebo řezníci. Danému povolání se přizpůsobila i podoba sekery samotné. Tesaři používají různé typy tesařských seker, od malých po ty největší. Nejběžnějším typem takového nástroje je tesařská široká sekera, jinak zvaná širočina. U kanadských dřevorubců bychom zase našli oboustrannou dvoubřitou sekeru, které se jednoduše říká kanadská.

Jak na údržbu sekery?

Broušení ostří sekery je jedním z nejdůležitějších kroků. Jak správně sekeru nabrousit? První broušení sekery probíhá ve výrobě pomocí ostřícího kotouče. Poté je třeba ostří pravidelně udržovat vhodnými plochými pilníky, jednoduše po něm čas od času přejet krouživými pohyby proti ostří nástroje.

Vyhněte se elektrickým bruskám, které na první pohled zjednoduší práci, ale mohou také zahřívat kov, který se začne vlivem tepla rozpínat a ztrácet kvalitu. Pokud používáte sekeru intenzivně, je dobré ji občas svěřit do rukou kováře, který ji překová a znovu zakalí. 

Výměna topůrka se po čase používání stane nezbytností. Je totiž nejnamáhanější částí nástroje a v případě, že je ze dřeva, může při práci prasknout nebo se rozštípnout. To s sebou přináší řadu nebezpečí, kterým byste se měli raději vyhnout.

Pokud dojde k prasknutí nebo podobnému poškození, je nutné topůrko okamžitě vyměnit. Odstraňte proto všechno dřevo z hlavy, a především oka sekery, což může být dost pracné. Opět se vyhněte zahřívání kovu, proto dřevo nevypalujte. Mohli byste tak nenávratně poškodit samotnou hlavu sekery. Její ostří se nesmí ohřát z důvodu nebezpečí prasknutí. Takto zahřáté a pomalu zchlazené ostří se také mnohem rychleji otupí a nejde dobře nabrousit.

Skladování sekery také není dobré podceňovat. Její místo je v suchém prostředí, kde odolá vlhkosti a případné korozi. Té předejdete i potřením ostří vazelínou nebo dalším konzervantem určeným pro podobné nástroje.

Po dokončení práce venku byste měli outdoor sekeru do sucha otřít a zbavit všech nečistot ještě předtím, než ji uskladníte. Pro častější převozy zvažte pořízení ochranného pouzdra, které udrží nástroj v suchu a eliminuje případné otřesy.

Témata: Sekery

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Praky Prak dostřelil dál než luk, měl ale i své nevýhody

  Pokud byste měli vyjmenovat historické zbraně, málokdo by si vzpomněl na prak. Je totiž snad nejvíc podceňovanou zbraní v dějinách. Málokdo se vyděsí při představě vidlice, mezi jejímž rameny je natažený kus pružného materiálu a kamínek, který míří na cíl. Prak se ale časem proměnil, ne vždy býval klukovskou hračkou na srážení plechovek z parapetu. Vrhací podoba praku pak nepotřebovala pružný materiál. Takový prak spletený z provazu nebo kožených řemínků měl neméně ničivou sílu jako jeho moderní podoba.

 • Damoklův meč Damoklův meč - legenda, která platí dodnes

  Nad hrdlem se mu houpala čepel meče, které si Damokles zprvu nevšímal. Když ji ale spatřil, najednou poznal, že se nedokáže radovat a užívat si blahobytu, který ho obklopuje. Jídlo v puse mu zhořklo, malby na stěnách se zkroutily do nepříjemných patvarů. Místo aby si bezstarostně užíval dary od panovníka, chtěl být najednou z paláce co nejdál. Proto se pocitu, kdy se nedokážeme radovat ve chvíli, kdy nás čeká nebezpečí, začalo říkat Damoklův meč. Přitom bychom ho měli nazývat spíš mečem Dionýsa. Proč tomu tak je a jak to celé skončilo?

 • Meč Meč skrývá mnoho tváří. Od chladné zbraně po korunovační klenot

  Ostří, záštita, rukojeť a hruška. Čtyři části spojené v jeden zářivý dechberoucí celek obdivují už malí chlapci snad od pradávna. Řeč je o meči, jedné z vůbec nejstarších zbraní. Od starověku přes středověk až do dnešních dní je spojovaný s hrdinstvím, odvahou a obratností, objevuje se v legendách, příbězích i pohádkách.

 • hra o trůny 123 Repliky Hra o trůny

  Kultovní fantasy seriál sleduje osudy postav královských rodů Lannisterů, Starků a Baratheonů, kteří musí přežít v prostředí tajemných intrik a zákulisních machinací. V rozsáhlém příběhu plném zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel bojuje sedm šlechtických rodů o vládu a moc Železného trůnu. Politické, dynastické a sexuální intriky jsou mezi nimi na každodenním pořádku. Vydejte se za dobrodružstvím Sedmi království skrze sběratelské kousky, jako např. meč Longclaw Jona Snowa. Zachraňte Západozem pomocí valyrisjké oceli před Bílými chodci!

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK