Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Vrhací sekera z pružinové nebo konstrukční oceli?

25.7.2017
Vrhací sekera sekery

V nabídce máme vrhací sekery z obou typů oceli. Jak se vlastnosti těchto materiálů liší?

Vrhací sekera z pružinové oceli

Tato sekera je odolnější lze s ní házet nejen na speciální terčovnice, ale také desky z měkčích masivů dřev. I zde ale hrozí sekyře poškození, to když trefí tvrdý suk. V takové chvíli může dojít k ohnutí popřípadě ulomení špičky sekery.

Broušení pružinové oceli se provádí po zakalení a popuštění, plochy ostří tak mají pěkně stříbřitou barvu. Ostatní plochy zůstávají bez další úpravy kovově tmavé. Dále je nijak neošetřujeme, jen lehce nekonzervujeme.

Lze sekeru z pružinové oceli ohnout?

Rozhodl jsem se to vyzkoušet. Sekeru jsme opřel o cca 12cm vysoký schod a stoupl na sekeru celou svojí vahou (cca 95 kg).  Ano, sekera se ohnula, vychýlení odhadem 5°. To je podle na3eho kov85e zcela v pořádku. Ocel nemůže být příliš tvrdá (zde je tvrdost cca 53 HRC), materiál by byl příliš křehký. Ocel se sice v takto extrémním zatížení lehce ohne, ale nezlomí se!

Vrhací sekery z konstrukční oceli

Konstrukční ocel není tepelně opracovaná, takže je poměrně měkká. Materiál lze snadno ohýbat a lehce se ztupí. S takovou sekerou lze házet jen na speciální terčovnice např. z pěnových hmot. Je třeba konstatovat, že tento materiál moc nevydrží. Tento materiál je sice levnější, takovou sekeru lze doporučit pro jednorázové použití nebo jako dekoraci.

Ocel lze řezat dobrým nožem?

Opět jsem to vyzkoušel a použil nůž s čepelí zakalenou na cca 64 HRC a opravdu, šponu se mi odkrojit v obou případech podařilo! Laika by to možná zaskočilo, je ale přirozený jev. Tvrdším materiálem všeobecně měkčí krájet lze a platí to i pro ocel. Chcete-li zopakovat můj test, sáhněte po levném noži s výsuvnou odlamovací čepelí a svůj drahocenný nůž si ponechte k ušlechtilejším účelům.

Témata: Sekery

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Pavel Moc Swordsmith Mečíř Pavel Moc

  Je nám ctí, že s naším obchodem spolupracuje jeden z nejlepších mečířů v Čechách – mistr mečíř, pan Pavel Moc. Stálo nás velké úsilí, aby se tento vzácný a velmi skromný člověk představil širší veřejnosti. Zde tedy několik řádků k jeho osobě.

 • kovárna Jaký je rozdíl mezi normální a kovanou čepelí ?

  Pružinová ocel 54SiCr6 (ČSN 14260), z které vyrábíme čepele, má vysokou únavovou životnost. Ocel legovaná chromem a křemíkem má vysokou pevnost, tvrdost a otěruvzdornost. Ocelárna naplní tavící kokilu předepsaným složením kovů a tyto roztaví jej v ingot. Ingot se pak rozválcuje do požadované síly. Válcování za tepla materiál zhutní (homogenizuje krystalickou mřížku materiálu).

 • Battlecry weapons Série zbraní Battlecry

  Battlecry, série historických mečů, dýk a seker byla navrhnuta se zapojením Johna Clementse, který má bezkonkurenční znalosti ohledně historického šermu a středověkých a renesančních metod boje.

 • Husité Husitské zbraně

  Husité, kteří si také říkali kališníci, byli stoupenci kazatele, učitele a reformátora Mistra Jana Husa. Ten se po vzoru Johna Wycliffa snažil reformovat církev, jeho myšlenky však byly prohlášeny za kacířské a Jan Hus skončil na hranici. To v českých zemích vzbudilo proti katolické církvi vlnu odporu ve formě husitského hnutí...

Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK