Vrhací sekera z pružinové nebo konstrukční oceli?

Vrhací sekera z pružinové nebo konstrukční oceli?
V nabídce máme vrhací sekery z obou typů oceli. Jak se vlastnosti těchto materiálů liší?

Vrhací sekera z pružinové oceli

Tato sekera je odolnější lze s ní házet nejen na speciální terčovnice, ale také desky z měkčích masivů dřev. I zde ale hrozí sekyře poškození, to když trefí tvrdý suk. V takové chvíli může dojít k ohnutí popřípadě ulomení špičky sekery.

Broušení pružinové oceli se provádí po zakalení a popuštění, plochy ostří tak mají pěkně stříbřitou barvu. Ostatní plochy zůstávají bez další úpravy kovově tmavé. Dále je nijak neošetřujeme, jen lehce nekonzervujeme.

Lze sekeru z pružinové oceli ohnout?

Rozhodl jsem se to vyzkoušet. Sekeru jsme opřel o cca 12cm vysoký schod a stoupl na sekeru celou svojí vahou (cca 95 kg). Ano, sekera se ohnula, vychýlení odhadem 5°. To je podle na3eho kov85e zcela v pořádku. Ocel nemůže být příliš tvrdá (zde je tvrdost cca 53 HRC), materiál by byl příliš křehký. Ocel se sice v takto extrémním zatížení lehce ohne, ale nezlomí se!

Vrhací sekery z konstrukční oceli

Konstrukční ocel není tepelně opracovaná, takže je poměrně měkká. Materiál lze snadno ohýbat a lehce se ztupí. S takovou sekerou lze házet jen na speciální terčovnice např. z pěnových hmot. Je třeba konstatovat, že tento materiál moc nevydrží. Tento materiál je sice levnější, takovou sekeru lze doporučit pro jednorázové použití nebo jako dekoraci.

Ocel lze řezat dobrým nožem?

Opět jsem to vyzkoušel a použil nůž s čepelí zakalenou na cca 64 HRC a opravdu, šponu se mi odkrojit v obou případech podařilo! Laika by to možná zaskočilo, je ale přirozený jev. Tvrdším materiálem všeobecně měkčí krájet lze a platí to i pro ocel. Chcete-li zopakovat můj test, sáhněte po levném noži s výsuvnou odlamovací čepelí a svůj drahocenný nůž si ponechte k ušlechtilejším účelům.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář