Robin Hood – mýty a fakta kolem slavného lukostřelce

Robin Hood – mýty a fakta kolem slavného lukostřelce
Pro někoho hrdina, pro jiného zloděj. Kolem Robina Hooda je spoustu nejasných otázek. Odkud se vzal a skutečně bral bohatým a dával chudým? Přečtěte si článek o legendě, která o zbojníkovi ze Sherwoodu koluje. Zároveň se dozvíte historická fakta uvádějící mýty na pravou míru.

Zastával se chudých

Britské ostrovy procházely ve 13. století těžkou zkouškou. V zemi panovala chudoba zapříčiněná francouzskou invazí a financováním válek krále Richarda. Nelehká doba a těžké podmínky k životu si vybíraly svou daň. Nespokojenost chudých lidí rostla.

Z této krize vzešel hrdina Robin Hood, který se dokázal postavit proti buržoazii. Zastával se práv a spravedlnosti lidí, na které tyto okolnosti dolehly nejvíce. Odtud pochází známé – bohatým bral, chudým dával.

Robin Hood žil ve vyhnanství se svou družinou v lese Sherwood poblíž města Nottingham, ve kterém se nacházel významný trh a hrad. Běžně se zde proto pohybovala řada kupců a šlechticů, ale i banda výtržníků.

Proti komu bojoval?

V Nottinghamu sídlil krajský soudce dohlížející na dodržování zákonů v okolí. Byl to královský úředník, hlavní nepřítel Hoodovy družiny. V legendách o Robinu Hoodovi vystupuje tato postava jako šerif z Nottinghamu. Součástí jeho práce byl i výběr daní, který tehdy probíhal nepravidelně a za jistým účelem.

Například pokud země potřebovala více peněz kvůli vyšším nákladům na válčení, museli se poddaní podřídit a přispět do státní pokladny. Pro chudé obyvatele byly nečekané výdaje velkou ránou do osobního rozpočtu, proto je šerif vykreslen záporně a Robin Hood jako zastánce obyčejného lidu.

Takové jsou obecně známé informace. Fakta se však liší. Přímý důkaz o životě Robina Hooda totiž neexistuje. Tyto historky se zpočátku předávaly pouze ústně, a proto nelze přesně určit, odkud se slavný hrdina s lukem a šípy vzal.

Poprvé se objevil v básni

Pokud se chceme více přiblížit realitě, musíme zapátrat v literárních pramenech. První dochovaný záznam o Robinu Hoodovi pochází z roku 1377. Jeho jméno je zmíněné v básni Piers Plowman.

Příběh zbojníka byl mezi lidmi populární, kolovaly o něm písně a z roku 1426 existuje záznam o divadelní hře v rámci májových slavností v Exeteru. Kromě Robina Hooda zde vystupuje i bratr Tuck a krásná Marion, tedy postavy neodmyslitelně patřící k jeho příběhu, které znáte z filmových nebo knižních verzí.

Z poloviny 15. století se zachovala balada Robin Hode a mnich. Nejedná se o chybu ve jménu. Ve faktické historii Robina Hooda se totiž objevují různé postavy lukostřelců s podobným jménem. Víme, že roku 1225 byl v Yorkshiru zbaven majetku Robert Hod, ze kterého se stal psanec podobně jako v legendách o Hoodovi.

Robinů Hoodů bylo víc

Historie nám však dokládá, že později se na britských ostrovech objevuje další Robert Hod. Jednalo se o šlechtice, který se postavil proti králi Jindřichu III. Byl však poražen a musel se stáhnout do ústraní. Nezbylo mu nic jiného než přežívat v lesích.

Z konce 13. století existuje záznam o Robynu Hodeovi, který v lese Sherwood přepadával královy přívržence. Z výše zmíněných faktů je zjevné, že Robinů Hoodů bylo ve středověku spoustu.

Za jeho předlohou tedy nejspíš nestála jedna konkrétní osoba. Vypadá to, že se jednalo o směs legend a mýtů. Ty se postupně šířily vyprávěním až k literárním záznamům. Tímto mixem příhod postupně vznikl Robin Hood, ochránce chudých.

V současnosti si většina z nás pod pojmem Robin Hood představí muže v zeleném oděvu natahující tětivu svého luku, jak se chystá vystřelit šíp po nepříteli. Možná se v budoucnu historikům podaří odhalit další fakta, která změní naši zažitou představu.

Slavný zbojník na filmovém plátně

O popularitě kolem postavy Robina Hooda svědčí i četná zpracování v literatuře, na divadle a ve filmech. Zejména filmových a seriálových adaptací vznikla celá řada. První film o sherwoodském zbojníkovi byl natočený už v roce 1908. 

Následovala celá plejáda různých filmů, které z tematiky Robina Hooda těžily. V roce 1976 se spolu na plátně objevili v hlavních rolích Sean Connery a Audrey Hepburn. Film vyprávěl příběh setkání Robina a Marion po dvaceti letech. 

Studio Walta Disneyho přiblížilo postavu Robina Hooda dětem. V kresleném filmu z roku 1973 představoval Robina Hooda lišák. Muzikálová pohádka se dočkala i nominace na Oscara za nejlepší původní píseň.

Co se stalo po smrti Robina Hooda nám nastiňuje film Princezna zlodějů s Keirou Knightley v hlavní roli. Ta představuje dceru slavného zbojníka, která pokračuje ve šlépějích svého otce. 

Ani Robin Hood neunikl parodiím. Postaral se o ni Mel Brooks, když v roce 1993 natočil komedii Bláznivý příběh Robina Hooda. Film plný humoru balancuje na hraně mezi trapností a odkazy na slavné filmy. 

Baví vás svět Robina Hooda a chtěli byste se aspoň na chvíli vžít do role statečného lučištníka? Poznejte lukostřelbu a ovládněte luk jako slavný zbojník ze Sherwoodu. Pomůžeme vám s výběrem správného nástroje pro vaše lukostřelecké začátky.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář