Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Robin Hood – mýty a fakta kolem slavného lukostřelce

Robin Hood

Pro někoho hrdina, pro jiného zloděj. Kolem Robina Hooda je spoustu nejasných otázek. Odkud se vzal a skutečně bral chudým a dával bohatým? Přečtěte si článek o legendě, která o zbojníkovi ze Sherwoodu koluje. Zároveň se dozvíte historická fakta uvádějící mýty na pravou míru.

Zastával se chudých

Britské ostrovy procházely ve 13. století těžkou zkouškou. V zemi panovala chudoba zapříčiněná francouzskou invazí a financováním válek krále Richarda. Nelehká doba a těžké podmínky k životu si vybíraly svou daň. Nespokojenost chudých lidí rostla.

Z této krize vzešel hrdina Robin Hood, který se dokázal postavit proti buržoazii. Zastával se práv a spravedlnosti lidí, na které tyto okolnosti dolehly nejvíce. Odtud pochází známé – bohatým bral, chudým dával.

Robin Hood žil ve vyhnanství se svou družinou v lese Sherwood poblíž města Nottingham, ve kterém se nacházel významný trh a hrad. Běžně se zde proto pohybovala řada kupců a šlechticů, ale i banda výtržníků.

Proti komu bojoval?

V Nottinghamu sídlil krajský soudce dohlížející na dodržování zákonů v okolí. Byl to královský úředník, hlavní nepřítel Hoodovy družiny. V legendách o Robinu Hoodovi vystupuje tato postava jako šerif z Nottinghamu. Součástí jeho práce byl i výběr daní, který tehdy probíhal nepravidelně a za jistým účelem.

Například pokud země potřebovala více peněz kvůli vyšším nákladům na válčení, museli se poddaní podřídit a přispět do státní pokladny. Pro chudé obyvatele byly nečekané výdaje velkou ránou do osobního rozpočtu, proto je šerif vykreslen záporně a Robin Hood jako zastánce obyčejného lidu.

Takové jsou obecně známé informace. Fakta se však liší. Přímý důkaz o životě Robina Hooda totiž neexistuje. Tyto historky se zpočátku předávaly pouze ústně, a proto nelze přesně určit, odkud se slavný hrdina s lukem a šípy vzal.

Poprvé se objevil v básni

Pokud se chceme více přiblížit realitě, musíme zapátrat v literárních pramenech. První dochovaný záznam o Robinu Hoodovi pochází z roku 1377. Jeho jméno je zmíněné v básni Piers Plowman.

Příběh zbojníka byl mezi lidmi populární, kolovaly o něm písně a z roku 1426 existuje záznam o divadelní hře v rámci májových slavností v Exeteru. Kromě Robina Hooda zde vystupuje i bratr Tuck a krásná Marion, tedy postavy neodmyslitelně patřící k jeho příběhu, které znáte z filmových nebo knižních verzí.

Z poloviny 15. století se zachovala balada Robin Hode a mnich. Nejedná se o chybu ve jménu. Ve faktické historii Robina Hooda se totiž objevují různé postavy lukostřelců s podobným jménem. Víme, že roku 1225 byl v Yorkshiru zbaven majetku Robert Hod, ze kterého se stal psanec podobně jako v legendách o Hoodovi.

Robinů Hoodů bylo víc

Historie nám však dokládá, že později se na britských ostrovech objevuje další Robert Hod. Jednalo se o šlechtice, který se postavil proti králi Jindřichu III. Byl však poražen a musel se stáhnout do ústraní. Nezbylo mu nic jiného než přežívat v lesích.

Z konce 13. století existuje záznam o Robynu Hodeovi, který v lese Sherwood přepadával královy přívržence. Z výše zmíněných faktů je zjevné, že Robinů Hoodů bylo ve středověku spoustu.

Za jeho předlohou tedy nejspíš nestála jedna konkrétní osoba. Vypadá to, že se jednalo o směs legend a mýtů. Ty se postupně šířily vyprávěním až k literárním záznamům. Tímto mixem příhod postupně vznikl Robin Hood, ochránce chudých.

V současnosti si většina z nás pod pojmem Robin Hood představí muže v zeleném oděvu natahující tětivu svého luku, jak se chystá vystřelit šíp po nepříteli. Možná se v budoucnu historikům podaří odhalit další fakta, která změní naši zažitou představu.

Slavný zbojník na filmovém plátně

O popularitě kolem postavy Robina Hooda svědčí i četná zpracování v literatuře, na divadle a ve filmech. Zejména filmových a seriálových adaptací vznikla celá řada. První film o sherwoodském zbojníkovi byl natočený už v roce 1908. 

Následovala celá plejáda různých filmů, které z tematiky Robina Hooda těžily. V roce 1976 se spolu na plátně objevili v hlavních rolích Sean Connery a Audrey Hepburn. Film vyprávěl příběh setkání Robina a Marion po dvaceti letech. 

Studio Walta Disneyho přiblížilo postavu Robina Hooda dětem. V kresleném filmu z roku 1973 představoval Robina Hooda lišák. Muzikálová pohádka se dočkala i nominace na Oscara za nejlepší původní píseň.

Co se stalo po smrti Robina Hooda nám nastiňuje film Princezna zlodějů s Keirou Knightley v hlavní roli. Ta představuje dceru slavného zbojníka, která pokračuje ve šlépějích svého otce. 

Ani Robin Hood neunikl parodiím. Postaral se o ni Mel Brooks, když v roce 1993 natočil komedii Bláznivý příběh Robina Hooda. Film plný humoru balancuje na hraně mezi trapností a odkazy na slavné filmy. 

Baví vás svět Robina Hooda a chtěli byste se aspoň na chvíli vžít do role statečného lučištníka? Poznejte lukostřelbu a ovládněte luk jako slavný zbojník ze Sherwoodu. Pomůžeme vám s výběrem správného nástroje pro vaše lukostřelecké začátky.

Témata: Lukostřelba Meč

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK