Díky tréninkovým zbraním zdokonalíte techniku boje. Poradíme vám, kterou si vybrat

Díky tréninkovým zbraním zdokonalíte techniku boje. Poradíme vám, kterou si vybrat
Už se nemůžete dočkat, až vyrazíte na rekonstrukci historické bitvy? Nejprve však řádně natrénujte správnou techniku boje. Pomohou vám k tomu tréninkové zbraně ze dřeva či polypropylenu.

Historie tréninkových zbraní sahá až do starého Říma

Tréninkové zbraně neslouží pouze pro začátečníky, měly by patřit do výbavy i zkušeného účastníka rekonstrukcí bitev či LARPu. Díky tréninkovým zbraním zapracujete na správné technice boje, proto by neměli chybět na žádném tréninku. 

Používání tréninkových zbraní má historickou tradici, trénovali s nimi už gladiátoři i legionáři ve starověkém Římě, kteří během výcviku používali dřevěné meče Rudis. Chránili tak ostrou výzbroj proti zbytečnému poškození a minimalizovali rizika vážného zranění. Dřevěný meč měl také symbolický význam. Pokud se gladiátor dožil doby svého odchodu do výslužby, obdržel Rudis jako symbol nově získané svobody. 

I samurajové používali během tréninku meče ze dřeva, jako například katanu z habru, kterou si můžete u nás objednat. Dřevo z habru je ideálně houževnaté, aby zvládlo nácvik seků a meč se nezlomil.

Dalším příkladem z historie tréninkových zbraní je samurajský meč Bokken, se kterým se pojí moudrost předávaná z bojovníka na bojovníka: 


Abyste se stali dobrým šermířem, musíte si osvojit techniku boje, práci nohou a základní pozice. K tomu, aby se stal elév mistrem v boji s mečem, je zapotřebí výcvik s ostrou zbraní. Pokud je vaším cílem bezpečně a efektivně zacházet s mečem ostrým jako břitva, měli byste nejprve cvičit s mečem, který zprostředkovává stejnou velikost, hmotnost a pocit skutečné ostré zbraně.
 

Tato zbraň se pro trénink vyráběla především z extrémně tvrdého dřeva Kashi (bílý dub). Dřevo má však své limity. Jedná se sice o odolný materiál, ale zároveň je náchylné k napadení houbou či hnilobou, časem prosychá a může se deformovat vlivem nevhodného vlhka a teploty skladování. To vše snižuje jeho pevnost, která může vést až k prasknutí (v nejméně vhodný okamžik) a tedy i ke zranění. Současné technologie však přináší možné řešení v podobě tréninkových zbraní z polypropylenu.

Co je polypropylen

Polypropylen je jeden z nejběžněji využívaných druhů plastu. Pro svou velmi dobrou mechanickou odolnost s ním můžete bez obav sekat. Uplatnění nachází například i v textilním a chemickém průmyslu nebo také v laboratořích. Mezi klíčové vlastnosti této látky patří zdravotní nezávadnost, pomalé stárnutí, houževnatost, pevnost, nízká hmotnost a odolnost vůči teplu

Využívá se pro výrobu čerpadel, ventilů nebo třeba těsnění. Své uplatnění najde také při výrobě lan a provazů, protože je dostatečně pevný a jeho hustota je menší než voda (plave na hladině). Dále jeho stopu najdete v textilním průmyslu ve výrobě syntetických vláken. V neposlední řadě se s ním setkáte v potravinářském průmyslu, kde slouží k výrobě různých druhů obalů.

Chcete trénovat jako samuraj, nebo středověký bojovník?

Z výše uvedeného je zřejmé, že polypropylen je odolný materiál, tudíž je ideální pro výrobu tréninkových zbraní. Využívá ho například společnost Cold Steel, o které jsme psali článek Čepele od Cold Steel ocení kuchaři, ale také milovníci historických bitev

U nás nabízíme celou řadu tréninkových zbraní z polypropylenu od Cold Steel. Potřebujete trénovat se samurajským mečem? Pak si vyberte mezi Ó Bokknem, Wakizaši Bokkenem, O Tanto Bokken nebo Katanu Honšú

Chystáte se na středověkou bitvu a potřebujete trénink? Pořiďte si středověký tréninkový meč nebo široký meč Honšú. Nezapomeňte také na Středověkou cvičnou dýku z tvrzené gumy, která má vlastnosti podobné polypropylenu. 

Nepodceňte ani obranu. Chraňte se před údery tréninkovým středovým pukléřem nebo cvičným kruhovým štítem Tarče. Oba tyto prostředky ochrany bojovníka jsou z bytelného polypropylenu, aby odolaly úderům zbraní.

Pamatujte na zásady bezpečnosti i během tréninku

Všechny výše zmíněné zbraně a doplňky slouží pouze pro trénink. Nejedná se o makety zbraní. Nevhodným zacházením (si) můžete ublížit. Dbejte proto maximální opatrnosti: 

  1. Se zbraněmi z polypropylenu trénujte pouze v kombinaci s jinými zbraněmi z téhož materiálu. Kovové ani dřevěné zbraně nejsou pro boj s polypropylenovými vhodné.
  2. Trénujte pod vedením zkušeného trenéra, který vás naučí správné technice a dohlédne na bezpečné zacházení se zbraní.
  3. Tréninková zbraň neslouží k sebeobraně, mimo tréninkové místo s ní zacházejte maximálně obezřetně, abyste nikoho neohrozili.
  4. Vymezte si maximálně volný prostor kolem sebe, abyste při tréninku nezničili žádný majetek nebo někoho neporanili. 

Do bitvy s pravým mečem

Máte už dostatečně natrénováno a toužíte vyrazit na pravou historickou bitvu? Pak se porozhlédněte po realistických replikách historických mečů, díky kterým si budete připadat jako pravý bojovník. A pokud nevíte, na co se při výběru zaměřit, přečtěte si náš článek Vyzbrojte se do historické bitvy. Pomůžeme vám s výběrem meče na šerm a během chvilky budete mít jasno.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář