Vyzbrojte se do historické bitvy. Pomůžeme vám s výběrem meče na šerm

Vyzbrojte se do historické bitvy. Pomůžeme vám s výběrem meče na šerm
Hledáte meč pro historický šerm nebo na LARP? Projděte si našeho průvodce, který vám pomůže s výběrem správné zbraně. Dozvíte se, jaké faktory při výběru zohlednit, ale také jak s mečem zacházet a čemu se vyvarovat.

Než vstoupíte na bitevní pole

Meč na šerm není hračka. Připomeňte si pár praktických rad, než se proměníte v historického šermíře a vyrazíte do první bitvy: 

  1. Pro nácvik šermu volte lehké dřevěné meče, se kterými si osvojíte základy vedení zbraně.
  2. Následně používejte kovové meče s tupou čepelí a zakulacenou špičkou.
  3. Trénujte pod vedením zkušeného šermíře.
  4. S mečem vždy zacházejte opatrně, zvlášť mimo bojiště.
  5. Meč neslouží k osobní obraně. 

O tom, jak zacházet s mečem, jsme se rozepsali ve starším článku.

Z čeho se skládá meč

Pokud patříte mezi zkušené šermíře, pravděpodobně znáte anatomii meče do posledního detailu. Začátečníkům prozradíme, z jakých základních částí se skládá. 

Meč tvoří čepel, jílec a záštita (též zvaná příčka). Čepel se vyrábí z oceli a její tvrdost určuje jednotka HRC. Čím vyšší číslo, tím je čepel tvrdší a odolnější vůči zásekům od dalších zbraní. Kvalitní čepele disponují v závislosti na oceli tvrdostí 50 HRC a více. Kvalitu čepele však také určuje její elasticita daná použitou ocelí a jejím tepelným zpracováním.


Výrobci upravují ostří čepele pro bezpečnější používání. Společným znakem většiny šermířský mečů jsou tupé hrany čepele a zakulacené špičky. Existují i ostré meče, s těmi vás však do bitvy pořadatelé nepustí.

Část mezi čepelí a jílcem se nazývá záštita. Chrání ruku/ruce držící meč před dopadem oponentovy čepele a pak také umožňuje dodat meči průraznost v ose čepele při bodných atacích. 

Jílec tvoří rukojeť, podle jejíž délky držíte meč buď oběma rukama nebo jen jednou rukou. Ruka zpravidla drží kožený obal, pod kterým se skrývá dřevěné obložení průchozí stopky čepele. Na konci stopky se nachází hlavice neboli hruška zajišťující správné vyvážení a vibrace zbraně jako celku.

Zorientujte se pomocí kategorií

Na našem e-shopu členíme meče na šerm pro lepší orientaci do tříd A, B, C, D. Označení třídy konkrétního meče naleznete v názvu i popisku zbraně. Toto rozdělení jsme zvolili z důvodu velké nabídky, kterou tvoří široká škála mečů rozličných výrobců a značek. 

Dělíme je podle technologie zpracování, použitých materiálech, kvality řemeslného zpracování a ceny. Co každá třída znamená?

Třida A

Spadají sem meče s nejlepšími čepelemi vyrobené z vysoce kvalitní oceli. Jejich dokonalá vyváženost a kalení na vysoký stupeň tvrdosti potěší všechny náročné fanoušky šermu. Nejvíc je ocení profesionální šermíři, kteří si potrpí na špičkové vlastnosti při zachování nízké hmotnosti.

Třída B

Do této skupiny řadíme meče vyrobené převážně v Česku. Najdete tady meče s čepelemi z pružinové oceli, které se vyznačují vyšší hmotností a robustnějším provedením. Pokud hledáte odolnou zbraň do bitvy, kterou nějaký zásek jen tak nevyřadí ze hry, vybírejte v této skupině.

Třída C

Ocel vysoké kvality, ale nižší tvrdosti (oproti třídě A a B) je klíčovým znamením mečů této třídy. Souboj proti tvrdším čepelím na nich může zanechat záseky. Poznáte je podle vyšší hmotnosti a dobrého vyvážení. Perfektní pro pokročilé šermíře nebo zkušenější začátečníky.

Třída D

Ideální pro nováčky, na které první bitva teprve čeká. Meče třídy D skvěle využijete k nácviku v boji. Čepele nejsou tak tvrdé, jak v předchozích třídách, a při kontaktu s tvrdší ocelí se snadněji poškodí.

Při výběru zohledněte tyto 3 faktory

1. Účel použití

Meče pro historický šerm využijí všichni fanoušci rekonstrukcí bojů, LARPů a dalších podobných příležitostí. Chystáte se na středověkou bitvu? Podívejte se na naši nabídku středověkých mečů, se kterými vyniknete. Účast na takových akcích není jen o technice šermu, nezapomeňte na správnou rytířskou zbroj a další výstroj. Jednak stylově zapadnete do období dané akce, ale především zvýšíte svou bezpečnost. 

Dáváte přednost komornějším akcím, kde si jen tak rekreačně zašermujete s přáteli? I zde pamatujte na bezpečí a vybavte se:

2. Velikost a váhu meče

Zde hrají hlavní roli velikost postavy šermíře a styl techniky boje. Při výběru historického meče pro šerm také zohledněte sílu v rukách. Jedná se o velmi individuální kritéria, a proto nelze obecně stanovit ideální rozměry a hmotnost meče. 

Při správné technice musíte být schopni se s mečem ohánět dostatečně dlouhou dobu, bitevní vřava rozhodně netrvá 5 minut!. Začínajícímu bojovníkovi doporučujeme začít s dřevěným mečem. Obecně je vhodnější pro boj hledět na hmotnost meče a kvalitu jeho čepele. Kvalitní a rozumně těžký meč zpravidla nepatří k nejlevnějším. K meči si rovnou pořiďte vhodnou pochvu. Některé meče dodáváme rovnou s pochvou, u jiných je možné její výroba na míru. 

Zároveň se vyvarujte příliš lehkým zbraním. Mnoho začátečníků se zaměřuje na lehčí meče, aby s nimi snadno manipulovali. To je však chyba. Učení šermířské techniky s lehčí zbraní zabere paradoxně více času. 

Šerm totiž není o náhodném mávání se zbraní. Je to sport, ve kterém se střídají klidné pohyby s prudkými výpady. Musíte myslet na více věcí naráz a nevydávat zbytečné množství energie. Těžší zbraň vám může v začátku připadat obtížná na ovládání. Nenechte se však zmýlit. S těžším mečem se totiž více koncentrujete na správnou techniku pohybu a své síly ve výsledku šetříte.

3. Druhy středověkých mečů

Meče se v základu dělí dle počtu rukou vedoucích zbraň na:

  • jednoruční,
  • jedenapůlruční,
  • a dvouruční (též obouruční). 

Liší se především způsobem držení a tím pádem i délkou rukojeti. Obouruční a jedenapůlruční meč držíte dvěma rukama, rukojeť jednoručního je uzpůsobena pro jednu ruku. 

S jednoručním mečem si vychutnáte dynamičtější boj, protože umožňuje rychlé a efektivní údery. Díky jeho nižší hmotnosti vynaložíte méně energie. Do volné ruky můžete uchopit štít, kterým můžete odrážet údery protivníkovy zbraně. 

Manipulace s jedenapůlručním mečem vyžaduje již nějaké zkušenosti s technikou šermu. Drží se jednou i oběma rukama, čímž získáte jistější kontrolu nad zbraní. V případě potřeby můžete přehmátnout a druhou ruku využít k úderu nebo stržení protivníka. 

S dvouručním mečem máte výhodu delšího dosahu. Na druhou stranu se při šermu více zapotíte, protože je těžší a pro svou délku méně obratný. Obouruční úchop umožňuje sekání a bodání s větší razancí i přesností. Na druhou stranu je třeba připomenout, že řada velkých obouručních mečů měla spíše ceremoniální funkci a k boji se nevyužívala. 

Nezapomeňte na doplňky

Pořiďte si k meči správné doplňky, které umocní zážitek ze šermu. Pro bitvu volte závěsník na opasek a taste rychle od pasu. Na přenos zbraně doporučujeme pořídit vhodnou brašnu na meč

Co s mečem po bitvě? Neschovávejte ho ve skříni, najděte mu místo na zdi ve vaší domácnosti. Se stylovými držáky na zeď získá zbraň reprezentativní rozměr. Klidně do něj zasaďte i ostrý meč, který nepatří do boje. 

V neposlední řadě myslete i na údržbu a konzervaci meče, aby vám dlouho dělal radost.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář