Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Nebezpečné, nebo neškodné? Tohle musíte vědět o replikách palných zbraní

22.3.2023
Palné zbraně

Repliky palných zbraní jsou velkým lákadlem pro sběratele, kteří mají zájem o unikátní kusy spojené s historií. Precizně vyrobené kopie původních modelů nás dokážou přenést v čase zpět do minulosti. Třeba na bojiště americké občanské války. Čím se liší od originálů a mohou být nebezpečné?

Repliky palných zbraní nejvíc ocení sběratelé

Představují přesné kopie původních modelů, které se používaly v minulosti, dnes se však vyrábí za použití moderních materiálů a technologií. 

K velkému rozvoji tvorby replik palných zbraní došlo v souvislosti s masovým šířením filmů a seriálů. Dokonalejší obraz totiž kladl větší nároky na realistické provedení rekvizit. S postupujícím vývojem technologií se staly repliky více přesnější a tím i žádanější mezi sběrateli. 

Repliky historických pistolí se často vyrábí za použití stejných materiálů jako u původních modelů – nejčastěji z: 

 • oceli
 • slitin hořčíku
 • dřeva
 • nebo třeba kůže, která slouží pro výrobu doplňků, nejčastěji pouzdra pro umístění zbraně.

Takové repliky jsou často velmi detailní, avšak mnohdy nemají stejnou funkci – většinou z nich nevystřelíte. Existují však výjimky.

Nezapomeňte, že repliky palných zbraní mohou být nebezpečné, pokud s nimi nezacházíte správně. Vždy je proto používejte jen ke sběratelským nebo dekorativním účelům.

Produkci replik palných zbraní kontrolují úřady

Výroba a prodej replik palných zbraní a historických pistolí je pod kontrolou vládních orgánů, které stanovují přísná pravidla a omezení pro jejich výrobu a prodej. Tato pravidla mají za cíl zamezit nelegálnímu obchodu s replikami, které by mohly být použity jako skutečné zbraně a ohrozit bezpečnost lidí. 

V některých zemích je například zakázáno prodávat repliky zbraní, u kterých může dojít k úpravě na skutečné zbraně, nebo které vypadají příliš realisticky a tím hrozí možnost fatálního nedorozumění.


Na našem e-shopu najdete pouze repliky neschopné střelby. Některé z nich však lze úpravou přeměnit ve zbraně střelby schopné. Můžete narazit na zbraň, u které uvidíte tento nápis: 

Tento produkt je celním úřadem považován za zbraň a nelze jej proto bez zvláštního povolení vyvézt z EU. 

Týká se to například muškety Doglock Blunderbuss. Neznamená to, že se jedná o skutečnou zbraň. Záleží vždy na posouzení konkrétního úřadu v dané zemi, který stanoví míru potenciálního nebezpečí.

Repliky palných zbraní a historických pistolí jsou fascinující a nádherně zpracované kusy, které jsou skvělým doplňkem každé sbírky. Pokud se chystáte repliku koupit, dbejte na to, aby vše bylo v souladu s místními předpisy a omezeními. Repliky používejte pouze pro dekorativní účely nebo jako doplněk v rekonstrukci historické bitvy.

3 tipy pro bezpečné používání replik střelných zbraní

Protože repliky zbraní vypadají velmi realisticky, dodržujte bezpečnostní zásady jejich užívání, aby nedošlo k nedorozumění, které by mohlo mít vážné následky. Sepsali jsme 3 tipy: 

 1. Nenoste zbraň na veřejnosti. Pokud potřebujete přenést zbraň z jednoho místa na druhé, ujistěte se, že je v bezpečném obalu. 
 2. Vždy považujte repliku zbraně za skutečnou zbraň. I když víte, že je to jen replika, zacházejte s ní jako s ostrou zbraní a nikdy nemiřte na lidi nebo zvířata. 
 3. Skladujte repliku zbraně mimo dosah dětí a nepovolaných osob. Uložte ji na bezpečné a pokud možno uzamčené místo, aby nedošlo ke zneužití nebo odcizení. 

Mušketa, revolver či bambitka – čím rozšíříte svou sbírku?

V naší nabídce replik palných zbraní najdete třeba

Čtěte dál a dozvíte se co je pro ně typické, a ve kterém období dominovaly.

Revolvery Colt

Vynálezce Samuel Colt získal v roce 1835 patent na populární zbraň s charakteristickým nábojovým válcem. Colty sehrály významnou roli v americké občanské válce v letech 1861 až 1865 a od té doby se slovo „Colt“ stalo synonymem pro revolver. Colty, které nabízíme, nejsou schopné střelby.

Bambitky a křesadlové pistole

Bambitky s křesadlovým zámkem nahradily v 17. století doutnákové muškety, protože vojákům umožnily rychlejší střelbu s výstřelnou frekvencí jednou za minutu. Křesadlový zámek vynalezl francouzský puškař Marin le Bourgeoys a stal se populární díky jednoduchému použití a levné výrobě. Takové zbraně se armádě uplatnily po dobu 250 let, poté je nahradily zbraně s perkusním zámkem.

Muškety a pušky

Mušketa z člověka udělá opravdového mušketýra. Používala se v 17. století ve Španělsku a Anglii jako pěchotní zbraň. Nabíjela se zepředu a měla doutnákový zámek. Doutnák zachycený v čelisti kohoutu se při zmáčknutí spouště přiklopil na pánvičku se střelným prachem a zbraň tak vystřelila. 

Pokud vás tematika střelných zbraní zajímá, nevynechejte náš článek Jak se vyvíjely střelné zbraně, ve kterém vás seznámíme s historickým vývojem takových kousků. Mimo jiné se dozvíte, jak se dostaly do Evropy nebo k čemu slouží křesadlové zbraně.

Témata: Repliky pistolí

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Halapartna Halapartna – poznejte historii švýcarské zbraně

  Halapartny patří do kategorie tyčových (též dřevcových nebo ratišťových) zbraní a hrály významnou roli v rukou pěchoty, která ve 14. a 15. století vítězila nad rytířskou jízdou. Představíme též několik zbraní z různých koutů Evropy, které se tomuto švýcarskému vynálezu podobají.

 • Dětské zbraně a zbroj Dětské zbraně a dětská zbroj: Jak splnit přání malých rytířů

  Máte doma malého rytíře, který sní o dobytí hradu a ochraně království? Pokud ano, jistě víte, že zbraně a zbroj jsou neodmyslitelnou součástí jeho světa. Ale jak splnit bojovníkovo přání a zároveň udržet vše kolem v bezpečí? Máme pro vás tipy, jak dětem umožnit hry s dětskými zbraněmi a zbrojí v bezpečném a zodpovědném duchu. Dobrodružství začíná.

 • Kopí osudu Příběhy a mýty spojené s Kopím osudu: Co je pravda a co fikce?

  Záhada tajemného Kopí osudu trvá již staletí. Tento symbolický artefakt hrál významnou roli při ukřižování Ježíše Krista a od té doby se stal předmětem neuvěřitelného zájmu a fascinace. Otázkou zůstává, kdo měl tuto zbraň v rukou od té doby, co opustila Golgotu. V článku se podíváme na různé teorie a spekulace, které o artefaktu kolují.

 • Evropské meče Z historie evropského meče – díl 2.

  V období středověku se meč stal typickou zbraní a symbolem feudálního válečníka – rytíře. S nástupem pěchoty v pozdním středověku se tvar a způsob použití meče poněkud měnil, význam této zbraně však zdaleka neupadal.

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK