Nebezpečné, nebo neškodné? Tohle musíte vědět o replikách palných zbraní

Nebezpečné, nebo neškodné? Tohle musíte vědět o replikách palných zbraní
Repliky palných zbraní jsou velkým lákadlem pro sběratele, kteří mají zájem o unikátní kusy spojené s historií. Precizně vyrobené kopie původních modelů nás dokážou přenést v čase zpět do minulosti. Třeba na bojiště americké občanské války. Čím se liší od originálů a mohou být nebezpečné?

Repliky palných zbraní nejvíc ocení sběratelé

Představují přesné kopie původních modelů, které se používaly v minulosti, dnes se však vyrábí za použití moderních materiálů a technologií. 

K velkému rozvoji tvorby replik palných zbraní došlo v souvislosti s masovým šířením filmů a seriálů. Dokonalejší obraz totiž kladl větší nároky na realistické provedení rekvizit. S postupujícím vývojem technologií se staly repliky více přesnější a tím i žádanější mezi sběrateli. 

Repliky historických pistolí se často vyrábí za použití stejných materiálů jako u původních modelů – nejčastěji z: 

  • oceli
  • slitin hořčíku
  • dřeva
  • nebo třeba kůže, která slouží pro výrobu doplňků, nejčastěji pouzdra pro umístění zbraně.

Takové repliky jsou často velmi detailní, avšak mnohdy nemají stejnou funkci – většinou z nich nevystřelíte. Existují však výjimky.

Nezapomeňte, že repliky palných zbraní mohou být nebezpečné, pokud s nimi nezacházíte správně. Vždy je proto používejte jen ke sběratelským nebo dekorativním účelům.

Produkci replik palných zbraní kontrolují úřady

Výroba a prodej replik palných zbraní a historických pistolí je pod kontrolou vládních orgánů, které stanovují přísná pravidla a omezení pro jejich výrobu a prodej. Tato pravidla mají za cíl zamezit nelegálnímu obchodu s replikami, které by mohly být použity jako skutečné zbraně a ohrozit bezpečnost lidí. 

V některých zemích je například zakázáno prodávat repliky zbraní, u kterých může dojít k úpravě na skutečné zbraně, nebo které vypadají příliš realisticky a tím hrozí možnost fatálního nedorozumění.


Na našem e-shopu najdete pouze repliky neschopné střelby. Některé z nich však lze úpravou přeměnit ve zbraně střelby schopné. Můžete narazit na zbraň, u které uvidíte tento nápis: 

Tento produkt je celním úřadem považován za zbraň a nelze jej proto bez zvláštního povolení vyvézt z EU. 

Týká se to například muškety Doglock Blunderbuss. Neznamená to, že se jedná o skutečnou zbraň. Záleží vždy na posouzení konkrétního úřadu v dané zemi, který stanoví míru potenciálního nebezpečí.

Repliky palných zbraní a historických pistolí jsou fascinující a nádherně zpracované kusy, které jsou skvělým doplňkem každé sbírky. Pokud se chystáte repliku koupit, dbejte na to, aby vše bylo v souladu s místními předpisy a omezeními. Repliky používejte pouze pro dekorativní účely nebo jako doplněk v rekonstrukci historické bitvy.

3 tipy pro bezpečné používání replik střelných zbraní

Protože repliky zbraní vypadají velmi realisticky, dodržujte bezpečnostní zásady jejich užívání, aby nedošlo k nedorozumění, které by mohlo mít vážné následky. Sepsali jsme 3 tipy: 

  1. Nenoste zbraň na veřejnosti. Pokud potřebujete přenést zbraň z jednoho místa na druhé, ujistěte se, že je v bezpečném obalu. 
  2. Vždy považujte repliku zbraně za skutečnou zbraň. I když víte, že je to jen replika, zacházejte s ní jako s ostrou zbraní a nikdy nemiřte na lidi nebo zvířata. 
  3. Skladujte repliku zbraně mimo dosah dětí a nepovolaných osob. Uložte ji na bezpečné a pokud možno uzamčené místo, aby nedošlo ke zneužití nebo odcizení. 

Mušketa, revolver či bambitka – čím rozšíříte svou sbírku?

V naší nabídce replik palných zbraní najdete třeba

Čtěte dál a dozvíte se co je pro ně typické, a ve kterém období dominovaly.

Revolvery Colt

Vynálezce Samuel Colt získal v roce 1835 patent na populární zbraň s charakteristickým nábojovým válcem. Colty sehrály významnou roli v americké občanské válce v letech 1861 až 1865 a od té doby se slovo „Colt“ stalo synonymem pro revolver. Colty, které nabízíme, nejsou schopné střelby.

Bambitky a křesadlové pistole

Bambitky s křesadlovým zámkem nahradily v 17. století doutnákové muškety, protože vojákům umožnily rychlejší střelbu s výstřelnou frekvencí jednou za minutu. Křesadlový zámek vynalezl francouzský puškař Marin le Bourgeoys a stal se populární díky jednoduchému použití a levné výrobě. Takové zbraně se armádě uplatnily po dobu 250 let, poté je nahradily zbraně s perkusním zámkem.

Muškety a pušky

Mušketa z člověka udělá opravdového mušketýra. Používala se v 17. století ve Španělsku a Anglii jako pěchotní zbraň. Nabíjela se zepředu a měla doutnákový zámek. Doutnák zachycený v čelisti kohoutu se při zmáčknutí spouště přiklopil na pánvičku se střelným prachem a zbraň tak vystřelila. 

Pokud vás tematika střelných zbraní zajímá, nevynechejte náš článek Jak se vyvíjely střelné zbraně, ve kterém vás seznámíme s historickým vývojem takových kousků. Mimo jiné se dozvíte, jak se dostaly do Evropy nebo k čemu slouží křesadlové zbraně.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář