Tajuplný Gandalf: 5 (ne)známých faktů o slavném čaroději Středozemě

Tajuplný Gandalf: 5 (ne)známých faktů o slavném čaroději Středozemě

Bývá považován za nejmoudřejšího čaroděje, ale o Durinově zhoubě nic nevěděl. Sám nosil kouzelnický prsten. A zatímco ve Středozemi se uchoval zejména ve vzpomínkách a příbězích, na Novém Zélandu mu vytesali sochu. Co ještě o Gandalfovi (ne)víme? Přečtěte si pětici zajímavostí o jednom z legendárních čarodějů ze Středozemě.

1. Nejmocnější z mocných

Gandalf nepatřil mezi původní obyvatele Středozemě. Byl jedním z pěti Maiar, skupiny čarodějů, která byla do Středozemě vyslána, aby elfům a Dúnadanům pomohla v boji proti rozmáhajícímu se zlu. Do Středozemě přišli čarodějové okolo roku tisíc ve Třetím věku.

Společně s Gandalfem, který byl nazýván také Olórin, patřili do této družiny také Saruman (Curumo), Radagast (Aiwendil) a dva Modří čarodějové – Alatar a Pallando, o jejichž životních osudech však víme jen velmi málo, protože do příběhu o Pánu prstenů nijak nezasáhli.

Všech pět jmenovaných tvořilo původně jakýsi čarodějnický Řád, jejich společná cesta však neměla dlouhého trvání. Po příchodu do Středozemě se již nikdy nesešli a až na poslední dva jmenované, kteří (snad) společně putovali do vzdálených východních krajů, se zbylí členové skupiny vydali do jisté míry svou vlastní cestou.

VÍTE, ŽE… Saruman, Gandalf a Radagast měli oplývat mocí, která se mohla měřit i se silami Temného pána Saurona? Na rozdíl od něj však směli své schopnosti vyjevit pouze v nejnutnějších případech.

Ačkoli hlavou Řádu byl jmenován Saruman, nejmocnějším z nich byl právě Gandalf Šedý, po Sarumanově zradě nazýván Bílý.

2. Ve hře byl více než jeden prsten

Děj Pána prstenů je knižním i filmovým fanouškům jistě dobře znám. Méně se již ví, že nejde o jediný mocný artefakt svého druhu, který se v příběhu objevuje.

Samotný Gandalf má totiž ve svém vlastnictví také mocný prsten – Naryu (Prsten ohně) mu daroval Círdan (doslova „stavitel lodí“), jeden z nejváženějších elfů ve Středozemi. Prsten měl pomoci jeho nositeli v boji proti temným silám a zároveň probouzet naději v těch, kteří čelili tyranii a útlaku.

Kromě mocného prstenů však nosíval čaroděj na svých výpravách po Středozemi i další vybavení, které mu mělo pomoci vypořádat se s nesnázemi či nepřáteli. Mezi skřety byl neblaze proslulý také Gandalfův meč nazývaný Glamdring. Samotní skřeti ho označovali slovem Vymetač.

Meč Glamdring patřil původně Turgonovi, králi Gondolinu, jehož životní příběh spadá do Prvního věku a detailněji se o něm dozvídáme v knize Silmarillion. Gandalf jej objevil na výpravě Thorina Pavézy a přijal jej za svůj.

Obouruční meč Glamdring byl účinný v boji muže proti muži, nepřítele však dokázal rozeznat i na dálku. Jakmile se totiž v jeho blízkosti objevili skřeti, čepel se rozzářila modrým světlem a svého majitele varovala před blížícím se nebezpečím.

VÍTE, ŽE… navzdory pozitivním ohlasům, kterých se u veřejnosti dočkala kniha Hobit, odmítl nakladatel autorův rukopis Silmarillionu? Toto odmítnutí přimělo Tolkiena začít pracovat na zcela jiném příběhu – Pánu prstenů.

Neodmyslitelným prvkem se pak stala Gandalfova hůl, která sloužila čaroději jako opora při chůzi, ale současně ji mohl využívat také k čarování. K tomu se však Gandalf uchyloval spíše zřídka: připomeňme alespoň kouzla, kterými vyléčil krále Théodena, nebo zahnal vrrky při návratu z průsmyku Caradhrasu v Mlžných horách.

3. Žádný učený z nebe nespadl

Ačkoliv byl Gandalf ve Středozemí znám jako moudrý a mocný čaroděj (a někdy také jako posel špatných zpráv), ani on nebyl vševědoucí.

Jednu z nejbouřlivějších diskuzí vyvolala mezi fanoušky knižní i filmové trilogie Pána prstenů zdánlivě jednoduchá, avšak zásadní otázka: Proč Gandalf nevěděl, že se v Morii skrývá démon Balrog, jedna z nejstarších a nejstrašlivějších bytostí ve Středozemí?

Filmová adaptace Petera Jacksona odpověď na tuto otázku nedává. Naopak: Gandalfova obezřetnost a varovná slova o tom, že trpaslíci vědí, co probudili v temnotě Khazad-dûm, naznačují, že čaroděj o netvorově existenci věděl.

V původní knižní předloze však nemá Gandalf o Balrogově přítomnosti ponětí. Jedním z důvodů mohla být skutečnost, že tito démoni patřili k nejstarším tvorům vůbec a ve Středozemi je nikdo neviděl než dva věky. Ani moudrého čaroděje tak nejspíš nenapadlo, jaká hrůza se v podzemí skrývá.

VÍTE, ŽE… dlouhou a zajímavou historii mají nejen bytosti, ale i mnohé další předměty z historie Středozemě? Seznamte se s (dalšími) legendárními zbraněmi z Pána prstenů.

4. Gandalfův nejslavnější citát jako heslo vysokoškoláků?

„Neprojdeš dál.“ Dnes již ikonická filmová hláška zdomácněla jak ve světě kinematografie, tak mezi studenty vysokých škol, kteří ji s oblibou používají zejména ve spojitosti se zkouškovým obdobím po skončení semestru.

O to více možná některé překvapí, že slova, která (filmový) Gandalf před svým soubojem s Balrogem vyřkl, vznikla omylem.

Herec Ian McKellen, který v Jacksonově trilogii Gandalfa ztvárnil, totiž v jednom z rozhovorů připustil, že scénář popletl. U hlášky však nakonec zůstalo a z hercova přeřeknutí se stal jeden z nejslavnějších citátů soudobého filmu.

5. Ve Wellingtonu odhalili Gandalfovu sochu

Pro skalní příznivce Středozemě není žádnou novinkou, že se Pán prstenů natáčel na Novém Zélandu. V regionu Waikato můžete i dnes zažít krásy Středozemě na vlastní kůži.

Novozélanďané zkrátka vědí, že o Tolkienovy příběhy je stále zájem – o několik let později od vydání filmů Pán prstenů se o tom mohli přesvědčit při natáčení trilogie Hobit – a rozhodli se toho patřičně využít. Na různých místech v zemi tak narazíte i na sochy oblíbených postav z Tolkienova díla.

Snad nejvýraznější je socha znázorňující Gandalfa na letícím orlovi, která byla již před několika lety k vidění na letišti ve Wellingtonu:

V prostorách letiště mohou pozorní fanoušci narazit také na sochu draka Šmaka, který patřil mezi hlavní antagonisty v Hobitovi.

Staňte se obávaným čarodějem a vstupte do Středozemě i vy

Milujete reálie Středozemě, Tolkienův svět, a navíc se pyšníte bohatou kolekcí sběratelských předmětů?

Rozšiřte svou sbírku o Gandalfovu hůl, pověstný meč Glamdring nebo jinou repliku ze světa Pána prstenů. Zbraně jsou krásnou ukázkou poctivého řemeslného zpracování a stanou se chloubou větší i menší sbírky.

Snadno si také vytvoříte kostým Gandalfa pro kostýmovku nebo podobnou společenskou událost, kde zaručeně budete středem pozornosti. A to i tehdy, když po vzoru mocného čaroděje přijdete později než všichni ostatní.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář