Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Ninjové – jak se vyvinuli z tajných agentů v nebezpečné bojovníky

23.1.2023
Ninjové

Legendární bojovníci z Japonska, kteří během chvilky dovedli zmizet doslova před očima. Ninjové se stali nepostradatelnou součástí japonské historie, kultury a svými dovednostmi fascinují lidi po celém světě. Víte, co všechno museli zvládat? Čtěte dál.

Kdo byli ninjové a odkud se vzali?

Ninjové se poprvé objevili přibližně v 6. století v Japonsku za vlády císařovny Suiko. Jednalo se o speciálně vycvičené jedince k účelům špionáže. Od 15. století se jejich pole působnosti rozšířilo na vraždy, nájezdy, žhářství, válčení a podobné činy. 

Odtud také pochází jejich ikonická podoba. Když se řekne ninja, většinou si vybavíme postavu zahalenou v černém oděvu, které vykukují pouze oči. Pravdou však je, že nosili takové oblečení, aby dobře zapadli do prostředí, ve kterém se zrovna pohybovali. Výsadou ninjů byla totiž nenápadnost

Dovednosti čerpali z ninjutsu, což v překladu znamená umění skrývat se. Legendy hovoří až o nadpřirozených schopnostech, které dodnes přiživují akční filmy. 

Ninjové museli například umět:

 • prorazit zeď rukou,
 • přeběhnout po nataženém laně,
 • zvládat velmi dlouhé skoky do dálky,
 • zacházet s různými druhy zbraní,
 • se velmi dobře zamaskovat, aby byli téměř neviditelní. 

Umění ninjutsu však nebylo jen o boji, ale také o filozofii. Pokud by ninjové byli jen krvelační bojovníci, pravděpodobně by takové uskupení nevydrželo napříč staletími. Ninjutsu dodávalo těmto lidem řád a smysl. Vychází totiž také z náboženských, politických a kulturních dějin Japonska. 

Podívejte se, jak může vypadat lekce zaměřená na bojové umění v současné současné škole ninjutsu. 

Jen vynikající fyzička nestačí

Umění ninjutsu se původně předávalo z otce na syna a výcvik začínal již v dětských letech. Ninjové se učili bojovým uměním, atletice, špionáži, ale třeba i míchání jedů. Kromě toho museli umět odvést pozornost nepřítele nebo vyšplhat na vysokou zeď za pomoci lana s hákem na konci. 

Navíc také ovládali technologický arzenál, který netvořily pouze zbraně, ale i různé pasti. To sebou neslo jistou zátěž, kterou museli pobrat a zároveň si zachovat nenápadnost.

Ninjové ovládali nejen meče, ale také třeba srp se řetězem

Ninjové v bojích prosluli s mečem Ninjato, jehož konstrukce perfektně podporovala rychlé švihy a silné údery. Podoba vychází ze samurajské katany. Ocelová čepel s extrémně nabroušeným ostřím dosahuje délky zhruba od 60 cm. Zkušený ninja dokázal jediným prudkým švihem setnout hlavu. 

Ale co když byli protivníci v brnění? Proto ninjové používali také zbraň kusarigama určenou k boji zblízka. Svou konstrukcí připomíná srp se závažím na řetězu. Sloužila k házení, řezání, sekání, strhávání nebo škrcení. Jeji použití bylo doslova multifunkční. 

Ninjové s ní nejprve znehybnili končetiny nebo zachytili soupeřovu zbraň. Následně roztočili řetěz se závažím, kterým omráčili protivníka. Ostrým srpem pak dokonali zbytek, například silným trhnutím mohli vyrvat orgány ze soupeřova těla.

Pozor, letí šuriken

K ninjům neodmyslitelně patří také vrhací zbraně jako například bó šuriken nebo hvězdice šuriken ostrá jako žiletka. Při vrhání této zbraně používali japonští bojovníci techniku hodu napřažené ruky, tím totiž dosáhli největší síly, rotace a rychlosti. Pokud se hvězdice zabodla správně do svého cíle, s protivníkem byl konec. 

Další populární a velmi účinnou zbraní v arzenálu ninjů byla bambusová foukačka, která vystřelovala malé šipky. Špičku namáčeli do prudkého jedu tetrodoxin, který pochází z jedovaté ryby fugu. Pak už jen stačilo vložit šipku do foukačky, zamířit na nepřitele a prudce fouknout. Jediný zásah stačil k usmrcení. 

Čím však své soupeře dovedli překvapit nejvíc? Černými vejci. Jednalo se o vyfouknutá vajíčka naplněná rozdrceným sklem. Ideální pro oslepení protivníka. Vejce stačilo hodit nepříteli do obličeje, aby ninja získal výhodu. Rozdrcené sklo způsobilo bolest každým dalším mrknutím, protože kousky čím dál tím víc škrábaly rohovku. Někdy přidávali do vyfouknutých vajec také koncentrovanou tekutinu s vysokým obsahem chilli papriček.

Co nesmí chybět žádnému ninja fanouškovi?

Zaujalo vás vyprávění o ninjech a chtěli byste si zkusit, jaké to je zacházet s Nindžató nebo si vystavi doma kusarigamu? Pak zamiřte do našeho obchodu, kde máme pro ninja zbraně samotnou sekci! Najdete zde mimo jiné vrhací nože, dýku nebo třeba bumerang. Dávejte ovšem pozor, jedná se o velmi kvalitní a ostré repliky, se kterými je třeba zacházet maximálně obezřetně. 

Jestli si chcete rozšířit informace o japonských bojovnících víc do hloubky, přečtěte si náš článek o Samurajích a zjistěte, co mají s ninjama společného.

Témata: Japonsko Katana

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Japonská pěchota Pěchota armád starého Japonska

  O pověstných samurajích, jejich zbraních a zbrojích se můžete dočíst v článcích, které na našich stránkách vyšly již dříve. Mnohem méně známá je však problematika japonské pěchoty, kterou tvořili nejen samurajové, ale v převážné většině ašigaru, rekrutovaní z nejširších vrstev obyvatelstva.

 • Róninové Rónin, samuraj, který přišel o svého pána

  Že pro samuraje není důležitějších vlastností než oddanosti a cti, už možná víte. Jak tedy vypadal život rónina, samuraje, který ztratil svého pána? Přeneste se do středověkého Japonska a přečtete si legendu o 47 róninech. Dozvíte se, proč věrnost a čest měla větší hodnotu než život samotný.

 • Samurajské meče Na co se dívat, když vybíráte samurajský meč (katanu)

  Takže vy hledáte samurajský meč. Nebojte, nemusíte být samuraj, abyste vybrali ten správný. Některé meče poslouží jako sběratelské unikáty, další na nácvik bojových technik a jiné použijete pouze jako dekoraci. Podle čeho vybírat si přečtete v tomto průvodci.

 • Samuraj Samuraj nikdy nezaútočil první, šlo mu o čest

  Akční filmy bychom si dnes nepředstavili bez elitních agentů, kteří díky speciálnímu výcviku dokáží zneškodnit protivníka a zajistit tak úspěšnost celé mise. Většina lidí předpokládá, že jsou speciální jednotky záležitostí posledních desítek let. Opak je ale pravdou. V Japonsku bychom našli tajné agenty už o stovky let dříve. Říkali jim samurajové.

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK