Ninjové – jak se vyvinuli z tajných agentů v nebezpečné bojovníky

Ninjové – jak se vyvinuli z tajných agentů v nebezpečné bojovníky
Legendární bojovníci z Japonska, kteří během chvilky dovedli zmizet doslova před očima. Ninjové se stali nepostradatelnou součástí japonské historie, kultury a svými dovednostmi fascinují lidi po celém světě. Víte, co všechno museli zvládat? Čtěte dál.

Kdo byli ninjové a odkud se vzali?

Ninjové se poprvé objevili přibližně v 6. století v Japonsku za vlády císařovny Suiko. Jednalo se o speciálně vycvičené jedince k účelům špionáže. Od 15. století se jejich pole působnosti rozšířilo na vraždy, nájezdy, žhářství, válčení a podobné činy. 

Odtud také pochází jejich ikonická podoba. Když se řekne ninja, většinou si vybavíme postavu zahalenou v černém oděvu, které vykukují pouze oči. Pravdou však je, že nosili takové oblečení, aby dobře zapadli do prostředí, ve kterém se zrovna pohybovali. Výsadou ninjů byla totiž nenápadnost

Dovednosti čerpali z ninjutsu, což v překladu znamená umění skrývat se. Legendy hovoří až o nadpřirozených schopnostech, které dodnes přiživují akční filmy. 

Ninjové museli například umět:

  • prorazit zeď rukou,
  • přeběhnout po nataženém laně,
  • zvládat velmi dlouhé skoky do dálky,
  • zacházet s různými druhy zbraní,
  • se velmi dobře zamaskovat, aby byli téměř neviditelní. 

Umění ninjutsu však nebylo jen o boji, ale také o filozofii. Pokud by ninjové byli jen krvelační bojovníci, pravděpodobně by takové uskupení nevydrželo napříč staletími. Ninjutsu dodávalo těmto lidem řád a smysl. Vychází totiž také z náboženských, politických a kulturních dějin Japonska. 

Podívejte se, jak může vypadat lekce zaměřená na bojové umění v současné současné škole ninjutsu. 

Jen vynikající fyzička nestačí

Umění ninjutsu se původně předávalo z otce na syna a výcvik začínal již v dětských letech. Ninjové se učili bojovým uměním, atletice, špionáži, ale třeba i míchání jedů. Kromě toho museli umět odvést pozornost nepřítele nebo vyšplhat na vysokou zeď za pomoci lana s hákem na konci. 

Navíc také ovládali technologický arzenál, který netvořily pouze zbraně, ale i různé pasti. To sebou neslo jistou zátěž, kterou museli pobrat a zároveň si zachovat nenápadnost.

Ninjové ovládali nejen meče, ale také třeba srp se řetězem

Ninjové v bojích prosluli s mečem Ninjato, jehož konstrukce perfektně podporovala rychlé švihy a silné údery. Podoba vychází ze samurajské katany. Ocelová čepel s extrémně nabroušeným ostřím dosahuje délky zhruba od 60 cm. Zkušený ninja dokázal jediným prudkým švihem setnout hlavu. 

Ale co když byli protivníci v brnění? Proto ninjové používali také zbraň kusarigama určenou k boji zblízka. Svou konstrukcí připomíná srp se závažím na řetězu. Sloužila k házení, řezání, sekání, strhávání nebo škrcení. Jeji použití bylo doslova multifunkční. 

Ninjové s ní nejprve znehybnili končetiny nebo zachytili soupeřovu zbraň. Následně roztočili řetěz se závažím, kterým omráčili protivníka. Ostrým srpem pak dokonali zbytek, například silným trhnutím mohli vyrvat orgány ze soupeřova těla.

Pozor, letí šuriken

K ninjům neodmyslitelně patří také vrhací zbraně jako například bó šuriken nebo hvězdice šuriken ostrá jako žiletka. Při vrhání této zbraně používali japonští bojovníci techniku hodu napřažené ruky, tím totiž dosáhli největší síly, rotace a rychlosti. Pokud se hvězdice zabodla správně do svého cíle, s protivníkem byl konec. 

Další populární a velmi účinnou zbraní v arzenálu ninjů byla bambusová foukačka, která vystřelovala malé šipky. Špičku namáčeli do prudkého jedu tetrodoxin, který pochází z jedovaté ryby fugu. Pak už jen stačilo vložit šipku do foukačky, zamířit na nepřitele a prudce fouknout. Jediný zásah stačil k usmrcení. 

Čím však své soupeře dovedli překvapit nejvíc? Černými vejci. Jednalo se o vyfouknutá vajíčka naplněná rozdrceným sklem. Ideální pro oslepení protivníka. Vejce stačilo hodit nepříteli do obličeje, aby ninja získal výhodu. Rozdrcené sklo způsobilo bolest každým dalším mrknutím, protože kousky čím dál tím víc škrábaly rohovku. Někdy přidávali do vyfouknutých vajec také koncentrovanou tekutinu s vysokým obsahem chilli papriček.

Co nesmí chybět žádnému ninja fanouškovi?

Zaujalo vás vyprávění o ninjech a chtěli byste si zkusit, jaké to je zacházet s Nindžató nebo si vystavi doma kusarigamu? Pak zamiřte do našeho obchodu, kde máme pro ninja zbraně samotnou sekci! Najdete zde mimo jiné vrhací nože, dýku nebo třeba bumerang. Dávejte ovšem pozor, jedná se o velmi kvalitní a ostré repliky, se kterými je třeba zacházet maximálně obezřetně. 

Jestli si chcete rozšířit informace o japonských bojovnících víc do hloubky, přečtěte si náš článek o Samurajích a zjistěte, co mají s ninjama společného.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář