Praktický návod: Jak rozebrat (a znovu složit) katanu?

Praktický návod: Jak rozebrat (a znovu složit) katanu?

Demontáž katany není nijak složitá: vyžaduje však preciznost, dodržování bezpečnostních pokynů a několik šikovných nástrojů, které seženete v praktickém setu. Přečtěte si, jak při rozborce japonského meče postupovat a jak jej poté znovu složit do původního stavu.

Proč je nutné čas od času katanu rozmontovat?

O demontáži katany má smysl přemýšlet, pokud ji potřebujete vyčistit nebo vyměnit některou z jejich částí – například záštitu ( tsubu).

Ve starších dobách samurajští bojovníci často rozebírali svůj meč po skončení bitvy: tehdy bylo zapotřebí z čepele a dalších částí katany odstranit stopy od krve a jiné nečistoty, které na zbrani ulpěly při souboji s nepřítelem.

V dobách míru samuraji někdy ponechávali katanu rozloženou a skládali ji teprve ve chvíli, kdy se znovu připravovali k boji. Dnes se rozborka katany obvykle provádí právě kvůli jejímu čištění.

VÍTE, ŽE… ve starém Japonsku samurajští bojovníci pečovali o svůj meč stejně jako o své nitro? Platilo totiž rčení, že právě meč je duší samuraje. Pokud se o svůj japonský meč vzorně postaráte, vydrží i vám dlouhá léta. Zjistěte, jak o katanu správně pečovat.

Co potřebujete předtím, než se do rozebírání katany pustíte?

Chcete-li si usnadnit (de)montáž i čištění katany, pořiďte si soupravu na údržbu mečů. Součástí tohoto setu bývá čisticí hadřík, paličkaMekuginuki pro snazší vyjmutí (nebo nasazení) kolíčků Mekugi z rukojeti, vápencový prášek a nakonec olej potřebný na čištění a konzervaci čepele.

Všechny pomůcky jsou uloženy v malé dřevěné schránce, díky které budete mít veškeré náčiní pohromadě na jednom místě.

Před nákupem soupravy na údržbu mečů se rovněž ujistěte, že uvnitř najdete všechny nástroje, které pro rozborku a čištění katany potřebujete. Na trhu jsou k dostání sady od různých prodejců, jejich obsah se však může různit.

VÍTE, ŽE… kromě údržbového setu seženete například i speciální textilní rukavice s gumovým potahem, které chrání dlaně před poraněním? Ochranné protiskluzové rukavice vám přijdou vhod zejména v případech, kdy poprvé pracujete s ostrou čepelí.

Jak při demontáži katany postupovat?

Nejprve si prohlédněte schéma níže, na kterém najdete popis jednotlivých části katany. Detailní postup, jak při rozborce meče postupovat, se nachází pod obrázkem.

Legenda k obrázku:

 1. Tsuba (záštita)
 2. Menuki (dekorace pod opletem)
 3. Kashira (kovové zakončení rukojeti)
 4. Tsuka (rukojeť)
 5. Mekugi (kolíček na zajištění čepele)
 6. Fuchi (objímka)
 7. Ha-mon (linie vymezující zakalené ostří)
 8. Ha-saki (ostří)
 9. Monouchi (poslední třetina čepele – sekající oblast)

Postup rozebrání (a složení) katany krok za krokem:

 1. Nejprve s pomocí paličky Mekuginuki vyšťouchněte kolíčky ( mekugi), které spojují rukojeť s čepelí.

  Stejně jako v minulosti i dnes narazíte na modely katan, které mají kolíčky hned dva. Původně tomu tak bylo z bezpečnostních důvodů: pokud by během bitvy došlo k uvolnění kolíčku, čepel se mohla z rukojeti uvolnit a zranit kohokoliv v dosahu – i svého nositele. Proto někteří mistři při výrobě katany přidávali do rukojeti ještě další, pojistný kolíček.

  Vyjmutí kolíčků při údržbě můžete provést dvěma způsoby:

  • Zatlačte rukojetí paličky (topůrkem) na užší konec kolíčku (mívá tvar výseku kužele) a pokuste se jej vyšťouchnout.
  • Pokud to nepůde tlakem, vyšroubujte z hlavy paličky čep, který přiložte na užší konec kolíčku Mekugi. Jemnými údery paličkou postupně kolíček vytlučte ven. Jakmile bude část kolíčku venku, stačí ji uchopit a zbylou část vytáhnout.

 2. Meč držte špičkou Kissaki vzhůru a ostřím Ha od sebe. Pravou rukou pevně uchopte rukojeť Tsuka a mírnými údery levou pěstí vedeným shora na zápěstí pravé ruky oddělíte / uvolníte rukojeť od stopky čepele Nakago.

 3. Nyní můžete katanu položit do vodorovné polohy na kus látky na stole a veškeré části (Tsuka, Seppa, Tsuba, Habaki) z čepele opatrně sejmout. Vše uložte na jedno místo.

Tím je rozborka katany hotová. Jakmile údržbu dokončíte a budete chtít meč složit do původního stavu, postup je totožný  – pouze jednotlivé kroky provedete v opačném pořadí.

Dáváte-li přednost názorné ukázce, podívejte se na video. Uvidíte na něm další postup, jak při (de)montáži katany postupovat.

Doporučené produkty

Komentáře

 • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář