Katana - japonské názvy jejích částí

Katana - japonské názvy jejích částí
Katana se používá již od 15. století. Katana se vyznačuje zakřivenou čepelí, jedním ostřím, záštitou a rukojetí s oválným průřezem. Samuraji nosili katanu za pásem obi ostřím nahoru, obvykle nosili i meč wakizaši nebo samurajskou dýkou tantó. Meče katana a wakizaši tvořily symbol třídy samurajů zvanou daišó. Daišó bylo standardní výzbroj v období Muromači. Dlouhá katana se využívala při bojích v otevřených prostorách, zatímco krátké wakizaši nebo tato se používalo při boji ve stísněných prostorách nebo k rituální sebevraždě, tzv. seppuku.

Katana

Katana je druh samurajského meče. Díky své kráse je obdivován po celém světě. Ale není to jen o jeho vlastnostech, ale i o jeho kráse a historii.

Je považována za nejdokonalejší typ chladné zbraně dané velikosti a za hlavní sečnou zbraň feudálního Japonska. Tento meč se stal tvůrcem dnešního Japonska, jelikož za použití této zbraně probíhaly menší či větší bitvy o ovládnutí této země. Sloužila své misi do prohry ve druhé světové válce, kdy USA spousta těchto zbraní zabavila a zničila. Dnes slouží pro bojové umění nebo jsou obdivovány jako umělecké dílo.

Zdobení a motivy

Podívejme se na vnějšek japonského meče a nepředstavujte si, co je uvnitř a ž čeho se ocel skládá. Sledujte motivy, kterými jsou zdobeny tsuba, menuski, tsuka, gashira a fuči gane, což jsou velmi důležité části katany. Existuje velké množství, druhů a variací. Motivy, kterými jsou meče zdobeny, mají svůj význam. Některé motivy působí silně, jiné elegantně. Díky nim jsme schopni odhadnout, na co bojovník klade důraz, např. květ švestky – motivem jsou její pupeny. Před příchodem jara začíná švestka kvést, to je taková sezónní záležitost, velmi hřejivá. Ještě není jaro, ale on už se na ní připravuje. Dalším motivem můžou být dvě myši a kouzelné kladívko. Dvě myši znamenají dostatek rýže. Kouzelné kladívko má zase vztah k pokladům – když se s ním buší, místo jisker vyletují poklady. Spojení těchto dvou motivů je založeno na bohatství. Bojovník, který toto spojení použije na svém meči, se touží stát bohatým.

Další možností je umístění různých symbolů na jednotlivých částech japonského meče. Složením tsuby s motivem koně a menuki s krávou vzniká velmi zajímavé spojení vztahující se k jednomu z hlavních postojů samuraje. Kůň ani kráva nemluví, zato hodně pracují.

Dalším zajímavým motivem, když je na tsubě hroznové víno a na menuki veverka. Hroznové víno i válečné umění se řekne japonsky „budó“ a veverka „risu“, což znamená stavět nebo budovat. Jaký je tedy smysl tohoto motivu? V okruhu bojových umění si vybuduji nějaký cíl. Na meči jsou pouze vyobrazeny dvě slova – bojové umění a vytvořit/vybudovat. O cíli tam psané nic není, jelikož není vidět. Cíl je uvnitř mě. Stejně tak srdce nebo mysl. Na meči se objevují pouze takové motivy, které jsou skutečně viditelné. Uvidíte-li tento motiv u majitele meče, řeknete si, že má tento bojovník velký cíl.

Motivy vyobrazené na kataně nám napomáhají komunikovat s jeho majitelem. Ve skutečnosti jsou na meči složitější motivy, např. z japonské a čínské poezie. V dobách minulých, například v období Edo, si samurajové krátili dlouhou chvíli odhadováním smyslu motivů na meči. Jejich symbolikou se zabýváme i v současnosti. Dnes jsme se zabývali příklady jednoduchých motivů. Ve skutečnosti existují mnohem složitější, například z japonské nebo čínské poezie.

„ Všechny své myšlenky, veškerou svou filozofii, své cíle vložím do katany.“  

 

Názvy částí samurajského meče Katana:

 1. Same-nuri - rejnočí nebo žraločí kůže obepínající rukojeť
 2. Menuki - ozdoby pod omotávkou rukojeti
 3. Fuchi - kovový dílek obepínající rukojeť pod záštitou
 4. Tsuba - záštita
 5. Kurigata - očko pro tkaloun
 6. Saya - pochva
 7. Kashira - konec rukojeti
 8. Sage-o - tkaloun                
 9. Kozuga - přídavný nůž, který se nosí v pochvě se samurajským mečem
 10. Kogai - přídavný nůž, který se nosí v pochvě se samurajským mečem
 11. Kissaki - hrot čepele
 12. Hitoye - hřbet stopky
 13. Shiri - špička stopky
 14. Nakago - stopka čepele
 15. Meguki-ana - otvor ve stopce na kolík
 16. Shinogi-ji - leštěná ploška mezi Mune a Shinogi
 17. Mune - hřbet čepele
 18. Shinogi - přelom plochy
 19. Mitsukado - setkává se zde Shinogi, Ko-Shinogi a Yokote
 20. Habaki - kovový prstenec zajišťující pevné uchycení čepele
 21. Jigane - plocha svažující se k ostří čepele
 22. Yakiba - kalená část
 23. Jihada - nekalená část
 24. Hamon - hranice mezi kalenou a nekalenou částí
 25. Yokota - přelom plochy před špičkou
 26. Fukura - břit špičky

 

 

Délky čepelí samurajských zbraní

606 - 760 mm … Katana
303 – 606 mm … Wakizaši
220 – 303 mm … Tanto

V našem internetovém obchodě naleznete - MenukiKashiraTsuby, Čepele samurajských mečů, Rukojeti samurajských mečů.

Dále ze sekce "samurajské meče" u nás naleznete - Levné katany na praktické použití, Špičkové japonské katany, Wakizashi na praktické použití,  Tanto,  Tai či meče,  Ninja zbraně, Ninja vrhací zbraněNinja meče, Sai,  Kubotany, Ostatní Ninja zbraně,  Stojany na samurajské meče, Příslušenství samurajských mečů, Tameshigiri, zkoušky sekem, Pouzdra a obaly na mečeKogai a Kozuga, BokkenyPéče o samurajské meče, Kung-Fu zbraně, KendoSamurajské helmy, Samurajské meče dekorace, Tanto a wakizaši dekorace, Dekorativní sady samurajských mečů.

Doporučené produkty

Komentáře

 • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář