Záhada samurajského meče: proč je katana i dnes tak populární?

Záhada samurajského meče: proč je katana i dnes tak populární?
Žádná jiná japonská zbraň nezanechala v naší historii a kultuře tak výraznou stopu jako katana. Meče obávaných samurajů uchvátily nespočet starších generací a svou kvalitou i nezaměnitelným designem nepřestávají udivovat lidi na celém světě ani dnes. Jaká byla jejich historie? A na kolik vás nákup ručně vyráběné katany přijde, pokud byste si ji chtěli pořídit domů? Odpověď na tuto otázku a mnohé další zajímavosti ze světa japonských mečů jsme pro vás sepsali do tohoto článku.

Co je to katana?

Katana je jedním z mečů, který představoval tradiční výzbroj samurajů. Svou zakřivenou čepelí připomíná evropskou šavli. Tvoří ji zakřivené ostří (ha), záštita (cuba) a rukojeť s oválným průřezem (cuka).

Délka katany se měřila v tzv. šacích (1 šak = cca 30,3 cm). Obvyklá délka zbraně činila dva až tři šaky. Společně s katanou bývali samurajové vyzbrojeni ještě krátkým mečem wakizaši nebo osobní dýkou, která se nazývala tantó.

První zmínky o používání katan pocházejí již ze 7. stol. n. l., z tzv. období Heian, které bývá považováno za období vyvrcholení klasické japonské kultury. Ve skutečnosti se však katany tak, jak je známe z pozdější historie, začaly objevovat teprve 15. stol. n. l.


VÍTE, ŽE…
podle legendy stojí za vynálezem katany proslulý kovář Amakuni Yasutsuna? Právě jemu je připisována výroba dlouhé, na jedné straně nabroušené čepele.

Katana jako kulturní a historický symbol

Katana (společně s mečem wakizaši) byla po staletí vnímána jako symbol třídy samurajů. V období Muromači, které datujeme přibližně do 13. – 15. stol. n. l. se stala nedílnou součástí samurajské výzbroje.

Postupně začala být katana vnímána jako znak prestiže, neboť svému nositeli symbolicky stvrzovala příslušnost k vojenské nobilitě. Tokugawa Ieyasu, jeden z nejslavnějších šógunů, který vládl na počátku 17. stol. n. l., se dokonce před svým nástupcem nechal slyšet, že katana je nepostradatelnou součástí samurajovy duše. Proto ji příslušníci této třídy nosili téměř vždy po svém boku, jako by byla přirozenou součástí jejich těla.


VÍTE, ŽE…
katana je i dnes součástí některých bojových umění, jako jsou třeba kendžucu, kendó nebo aikido?

V moderní době začaly meče z každodenního života postupně mizet. Důvodem byl rozvoj střelných zbraní, které ve velké míře nahradily tradiční chladné zbraně, i snaha o udržení pořádku na veřejnosti. V roce 1876 byl v Japonsku vydán edikt, jenž povoloval nošení a užívání katany pouze vojákům a policejním příslušníkům.

Nové nařízení mělo dalekosáhlé důsledky zejména pro kováře zabývající se výrobou mečů, kteří tak rázem přišli o většinovou část svých příjmů. Změna nastala teprve v roce 1906: dvěma proslulým japonským mečířům byla přidělena funkce dvorských umělců, čímž mohla být tradice výroby katan zachována i pro pozdější generace.


VÍTE, ŽE…
díky filmové a literární tvorbě si katana získala své místo také v zahraniční kultuře. Mezi nejznámější filmové počiny, kde se katana často objevuje, patří Kill Bill (2003) od Quentina Tarantina.

Kolik stojí ručně vyráběná katana?

Umění výroby katany dnes mistři předávají jen svým vybraným nástupcům. I když dnes projevují zájem o samurajské meče spíše zámožní sběratelé, pravou katanu rozhodně neseženete v kdejakém krámku se starožitnostmi.

Pokud byste měli zájem o ručně vyráběnou katanu, je nejlepší oslovit firmy, které se na jejich zhotovení specializují. Nejvyhlášenější společnosti mají svá sídla v Japonsku, USA nebo ve Španělsku. A nezřídka mají zakázky na několik let dopředu.

Na výrobě jediné katany se totiž obvykle podílí až patnáct pracovníků a její výroba zabere i více než rok. Za náročnou práci si tak nechají řemeslníci a firmy velmi dobře zaplatit.

Specializovaní prodejci nabízí katanu za 80 až 100 tisíc korun. Cena těch nejkvalitnějších výrobků se však může vyšplhat až na 1,5 milionu korun. Konečná cena se odvíjí nejen od náročnosti zakázky, ale také např. od renomé výrobce.


VÍTE, ŽE…
při výběru katany je nesmírně důležité znát hned několik technických parametrů? Přečtěte si, na co se při výběru katany zaměřit, abyste neutratili hromadu peněz za nekvalitní meč.

4 věci, které jste o kataně (možná) nevěděli

Přestože je katana jedním z nejznámějších mečů na celém světě, její historie je plná nevšedních zajímavostí. Pětici nejzajímavějších faktů najdete níže.

  1. K výrobě katany přistupovali kováři s nejvyšší vážností. Před začátkem celého procesu podstupovali „očistný rituál“, během kterého se museli zdržet sexuálních aktivit nebo dodržovat půst.
  2. Po 2. světové válce bylo vlastnictví a používání katany omezeno ještě přísnějšími pravidly než na sklonku 19. století. Jejich výrobě se směla nadále věnovat pouze hrstka vybraných kovářů, kteří však mohli za rok vyrobit pouze omezený počet katan.
  3. V současnosti mohou obyvatelé Japonska vlastnit katanu jen za určitých podmínek. Musí být příslušníky Japonské asociace mečů a prokázat, že držení meče má historickou či kulturní hodnotu.
  4. I když pro katanu je dnes charakteristická zakřivená čepel, nebylo tomu tak vždy. První samurajové používali meče s rovnou čepelí, které pocházely z Číny nebo Koreje. Teprve později objevili tito válečníci výhody zakřivených čepelí, které jim poskytovaly výhodu při boji na koni.

Precizně zpracované japonské katany najdete i u nás

Fascinuje vás japonská kultura? Nebo chcete rozšířit svou sbírku chladných zbraní o další unikátní kousek?

Prohlédněte si naše samurajské meče, které budou skvělým přírůstkem do vaší kolekce historických zbraní.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář