Skarabeus, posvátný brouk symbolizující reinkarnaci

Skarabeus, posvátný brouk symbolizující reinkarnaci
Kdo by neznal posvátného brouka skarabea. Jedná se o typický symbol Egypta, který známe z maleb a jiných archeologických nálezů. Nenechte se však mýlit filmem Mumie se vrací, kde vleze lidem pod kůži a tím je usmrtí. Nic takového tento brouk nedělá! Skarabeus byl ve starověkém Egyptě uctíván jako symbol slunečního cyklu a představoval znovuzrození nebo stále se opakující vzkříšení. Proto se vyrábělo mnoho amuletů s jeho podobou, kterým lidé přikládali velkou moc.

Posvátný skarabeus

Skarabeus (česky vruboun posvátný) je jeden z nejběžnějších druhů hmyzu v Egyptě. Jako posvátný symbol byl uctíván již v Archaické době. V egyptském jazyce má tento brouk označení cheper, což je zvukově velmi podobné slovu cheprer (vznikat, stát se), proto jsou mu velmi často přisuzovány významy znovuzrození a vznikání. To ještě posiluje jeho chování. Skarabeus totiž svýma předníma nohama neustále před sebou válí kuličku trusu, což napodobuje pohyb slunce. To se na obloze přesouvá z východu na západ, poté co sluneční bůh vystoupí ráno z temnot.

Egypťané navíc věřili, že skarabeové jsou pouze samičky, které se zrodily samy ze sebe a vytvořily slunce. Semeno prý ukládají do kuliček, které tlačí před sebou a z nich se následně rodí mláďata. Skarabeus vzniká ze svého vlastního rozkladu, proto byl symbolem znovuzrození. Z toho důvodu mu nechal faraon Amenhotep III. v Karnaku vztyčit pomník poblíž posvátného jezera.

Pomocník při cestě do podsvětí

Skarabeus, jakožto symbol reinkarnace, měl velký význam při cestě do podsvětí, proto byl často vkládán do hrobů společně s mrtvými. Další analogií skaraba je jeho podobnost se srdcem. To dává člověku možnost žít a podle starých Egypťanů řídilo zbytek těla a to jak pohyby, tak smyslovou činnost. Proto se pak také často okřídlení skarabeové ukládali mumiím na srdce a na jejich spodní straně byly vyryty věty z 30. kapitoly Knihy mrtvých. "Ó, mé srdce, ty nejvnitřnější části mé bytosti! Neobracej se proti mně jako svědek před tribunálem. Neboť ty jsi bůh, který je v mém těle, můj stvořitel, který udržuje mé údy."

Hmyz mezi bohy

Egypťané jsou jediným národem, který zařadil hmyz mezi božstvo. Vyráběly se různé amulety nebo se jeho podoba vyrývala do drahých kamenů a jejich nošení přinášelo bohatství, štěstí a ochranu před zlem. Často se nosil na krku nebo byl vsazován do prstenů. Patří k nejčastějším archeologickým nálezům, což dokládá jeho důležitost. Sošky se vyráběly z kamene, z vápence, ale také ze zlata a drahých kamenů.

Skarabeus byl natolik uctívaný, že se dočkal i své zbožštělé podoby. Bůh představující vycházející slunce zrozené ze země, se nazýval Cheprer a byl ztělesňován jako skarab nebo jako člověk, který měl místo obličeje tohoto brouka. Byl bohem věčného znovuzrození a představoval prvního demiurga, který vznikl sám ze sebe a stvořil slunce. Symbolizoval také cestu reinkarnace, tedy zrození člověka, jeho přeměny a následně smrt a znovuzrození v záhrobí. Cheprer představoval vycházející slunce a byl uctíván společně s bohy Harchtejem (slunce v nadhlavníku) a Atumem (zapadající slunce).

Brouk skarabeus

A co je to vlastně za brouka? Skarabeus žije kolem Středozemního moře, je to černý brouk s polokruhovým štítem na hlavě, který pomáhá při hrabání, stejně jako silné přední nohy. Vyskytuje se na suchých a teplých místech a vyhledává pískový podklad s menším množstvím vegetace. Dorůstá délky 2 až 3 cm a samičky se poznají podle rezavě zbarvených holení předních nohou.

Pokud také chcete mít doma tento posvátný symbol, neváhejte navštívit sekci Skarabeus sošky, určitě si vyberete.

V našem internetovém obchodě naleznete i jiné egyptské sošky - Bastet sošky, Horus sošky, Isis sošky, Kleopatra a Nefertiti sošky, Sošky Skarabeus, Pyramidy, Sfingy, Egyptští faraoni, Egyptští bohové, sošky,  Anubis egyptský bůh soškySachmet sošky,  Osiris sošky

Doporučené produkty

Komentáře (1)

Gerlinda Povolná
dne 13. 9. 2023 v 14:58:10
Reagovat

Moje sestra se v roce 1966 přestěhovala se souhlasem československých úřadů do západního Německa do Frankfurtu nad Mohanem. Můj otec ji daroval brož ve které je kámen brouk skarabeus s tím, že pokud by nutně potřebovala pro 5ti člennou rodinu peníze, ať ho prodá. Sestra však před třemi lety zemřela a před tím, mi tu brož věnovala. Nyní jsem ho vzala do zlatnictví a tam mi bylo sděleno, že se nedá počítat s nějakou vyšší cenou. Je to tedy tak? Tuto brož dostal otec jako mladý od Colloreda Mansfelda. Není snad zasazen ve stříbře, nebyl vidět žádný puns. Prosím o sdělení. S díky.

Napsat komentář