Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Skarabeus, posvátný brouk symbolizující reinkarnaci

26.9.2018
skarabeus ikona

Kdo by neznal posvátného brouka skarabea. Jedná se o typický symbol Egypta, který známe z maleb a jiných archeologických nálezů. Nenechte se však mýlit filmem Mumie se vrací, kde vleze lidem pod kůži a tím je usmrtí. Nic takového tento brouk nedělá! Skarabeus byl ve starověkém Egyptě uctíván jako symbol slunečního cyklu a představoval znovuzrození nebo stále se opakující vzkříšení. Proto se vyrábělo mnoho amuletů s jeho podobou, kterým lidé přikládali velkou moc.

Posvátný skarabeus

Skarabeus (česky vruboun posvátný) je jeden z nejběžnějších druhů hmyzu v Egyptě. Jako posvátný symbol byl uctíván již v Archaické době. V egyptském jazyce má tento brouk označení cheper, což je zvukově velmi podobné slovu cheprer (vznikat, stát se), proto jsou mu velmi často přisuzovány významy znovuzrození a vznikání. To ještě posiluje jeho chování. Skarabeus totiž svýma předníma nohama neustále před sebou válí kuličku trusu, což napodobuje pohyb slunce. To se na obloze přesouvá z východu na západ, poté co sluneční bůh vystoupí ráno z temnot.

Egypťané navíc věřili, že skarabeové jsou pouze samičky, které se zrodily samy ze sebe a vytvořily slunce. Semeno prý ukládají do kuliček, které tlačí před sebou a z nich se následně rodí mláďata. Skarabeus vzniká ze svého vlastního rozkladu, proto byl symbolem znovuzrození. Z toho důvodu mu nechal faraon Amenhotep III. v Karnaku vztyčit pomník poblíž posvátného jezera.

Pomocník při cestě do podsvětí

Skarabeus, jakožto symbol reinkarnace, měl velký význam při cestě do podsvětí, proto byl často vkládán do hrobů společně s mrtvými. Další analogií skaraba je jeho podobnost se srdcem. To dává člověku možnost žít a podle starých Egypťanů řídilo zbytek těla a to jak pohyby, tak smyslovou činnost. Proto se pak také často okřídlení skarabeové ukládali mumiím na srdce a na jejich spodní straně byly vyryty věty z 30. kapitoly Knihy mrtvých. "Ó, mé srdce, ty nejvnitřnější části mé bytosti! Neobracej se proti mně jako svědek před tribunálem. Neboť ty jsi bůh, který je v mém těle, můj stvořitel, který udržuje mé údy."

Hmyz mezi bohy

Egypťané jsou jediným národem, který zařadil hmyz mezi božstvo. Vyráběly se různé amulety nebo se jeho podoba vyrývala do drahých kamenů a jejich nošení přinášelo bohatství, štěstí a ochranu před zlem. Často se nosil na krku nebo byl vsazován do prstenů. Patří k nejčastějším archeologickým nálezům, což dokládá jeho důležitost. Sošky se vyráběly z kamene, z vápence, ale také ze zlata a drahých kamenů.

Skarabeus byl natolik uctívaný, že se dočkal i své zbožštělé podoby. Bůh představující vycházející slunce zrozené ze země, se nazýval Cheprer a byl ztělesňován jako skarab nebo jako člověk, který měl místo obličeje tohoto brouka. Byl bohem věčného znovuzrození a představoval prvního demiurga, který vznikl sám ze sebe a stvořil slunce. Symbolizoval také cestu reinkarnace, tedy zrození člověka, jeho přeměny a následně smrt a znovuzrození v záhrobí. Cheprer představoval vycházející slunce a byl uctíván společně s bohy Harchtejem (slunce v nadhlavníku) a Atumem (zapadající slunce).

Brouk skarabeus

A co je to vlastně za brouka? Skarabeus žije kolem Středozemního moře, je to černý brouk s polokruhovým štítem na hlavě, který pomáhá při hrabání, stejně jako silné přední nohy. Vyskytuje se na suchých a teplých místech a vyhledává pískový podklad s menším množstvím vegetace. Dorůstá délky 2 až 3 cm a samičky se poznají podle rezavě zbarvených holení předních nohou.

Pokud také chcete mít doma tento posvátný symbol, neváhejte navštívit sekci Skarabeus sošky, určitě si vyberete.

V našem internetovém obchodě naleznete i jiné egyptské sošky - Bastet sošky, Horus sošky, Isis sošky, Kleopatra a Nefertiti sošky, Sošky Skarabeus, Pyramidy, Sfingy, Egyptští faraoni, Egyptští bohové, sošky,  Anubis egyptský bůh soškySachmet sošky,  Osiris sošky

Témata: Egypt

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Bohyně Afrodita Afrodita byla pěkné číslo. Poznejte nejkrásnější řeckou bohyni

  Římané ji znali jako Venuši. Prostitutky ji považovaly za svou patronku. Básníci ji nazývali Kypřanka. Starořecká bohyně lásky a krásy Afrodita podle pověstí očarovala každého, s kým přišla do styku. Nechte se i vy uhranout jejím příběhem.

 • Thorovo kladivo Jaké je tajemství legendární zbraně ze severské mytologie? Objevte sílu Thorova kladiva

  Obloha se zatáhne, z dálky je slyšet dunění. Blýská se a ve vzduchu je cítit síla. To se na zem vrátil mocný Thor, nejsilnější ze severských bohů. Syn nejvyššího boha Odina třímá v ruce legendární kladivo Mjölnir. Ikonickou zbraň najdeme v příbězích vikingů, komixech i filmech. V čem se skrývá její kouzlo?

 • Řečtí bohové Řečtí bohové

  Ponořte se do starověkého Řecka a poznejte bájnou mytologii plnou mýtů a legend starých Řeků pojednávající o bozích a hrdinech. Vystupte na horu Olymp a objevte tajemství krásy božského Řecka.

 • Egyptský bůh smrti Anubis Egyptský bůh smrti Anubis

  Sbíráte egyptské sošky nebo jste nějakou dostali jako dárek z dovolené? A znáte jejich význam? Připravili jsme pro Vás sérii článků, ve kterých se o těchto soškách dozvíte víc. Dnes se dozvíte něco o velmi časté sošce boha Anubise. Dozvíte se něco o jeho původu, kde se naučil umění balzamování a také to, že se jedná o znamení egyptského horoskopu!

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK