Bůh Horus

Bůh Horus
Horus patří mezi nejdéle uctívané, nejvýznamnější a zároveň nejsložitější bohy v Egyptě. Byl uctíván na celém území Egypta a to dokonce dávno před jeho vznikem. Malby a jiné dochované památky, které potvrzují jeho uctívání, pochází ze tří a půl tisíciletí. Horovo oko patří k nejznámějším egyptským motivům, ale málokdo ví, kde se vzalo a co symbolizuje. V tomto článku se dočtete, jak vzniknul tento symbol, ale i spoustu zajímavých informací o bohu se sokolí hlavou. I dnes můžete uctívat boha Hora a my Vám poradíme, jak na to.

Ten, kdo je nahoře

Hor, latinsky Horus, je egyptský bůh, který bývá spojován se sluncem, světlem, ale také je nazýván bohem nebes. Nejčastěji bývá zobrazován jako muž se sokolí hlavou nebo jako sokol. Právě v podobě sokola může Horus létat a na vše dohlížet z úchvatné výšky. Jeho jméno v překladu znamená „Ten, kdo je nahoře“. Jako sokol splývá se slunečním zářením a jako bůh slunce byl někdy nazýván Harachtej. V postavení boha nebes je nazýván Harven.

Obyvatelé Egypta rozlišovali trojího Hora. Jednou z podob je vzdálený Horus, jehož očima je bylo slunce a měsíc, druhou podobou je Horus v celé své úplnosti jako syn Isis a Osirise, ale údajně se také vtěloval do faraonů a chránil království. Tento Bůh patří mezi nejstarší a nejvýznamnější bohy v Egyptě. Byl prvním Bohem uctívaným v celé zemi a bylo mu zasvěceno mnoho chrámů. Nejznámější stojí v Edfu a v Kom-Ombu.

Zázračné dítě

Podle legend a mýtů byl tento bůh synem Isis a Osirise. Jeho otec byl kvůli trůnu zavražděn svým podlým bratrem Sethem, ale Horovo matka ho oživila na dostatečně dlouhou dobu, aby mohl být zplozen jeho následovník – bůh Horus. Seth však nakonec Osirise zabil znovu, a aby nemohl být opět oživen, rozsekal jeho tělo na kousky. Isis Hora vychovala v bezpečí papyrových bažin v deltě Nilu a některé prameny tvrdí, že už jako dítě vykonal několik zázraků. Údajně byl pokřtěn samotným bohem Anupem, bohem zemřelých.

Souboj o trůn

Když dospěl Horus do jinošského věku, rozhodl se pomstít smrt svého otce. Utkal se tedy se svým strýcem Sethem, zvítězil a stal se právoplatným panovníkem Horního i Dolního EgyptaJe označován jako sjednotitel země a první faraon starověkého Egypta. V tomto boji však přišel o oko. Někdy se udává, že mu bylo vydloubnuto pouze jedno oko, jiné legendy praví, že přišel o obě. V každém případě, oko mu bylo vráceno a on jej daroval svému zesnulému otci, čímž mu umožnil posmrtný život.

Horovo oko

Od této legendy se odvíjí také důležitý symbol Egypta – Horovo oko. Tento symbol (egyptsky vedžat) byl malován na sarkofágy, pyramidy a přisuzovala se mu léčivá moc, protože Horus v boji zrak ztratil, ale byl mu znovu vrácen – byl vyléčen. Toto oko také někdy představuje jasnozřivé třetí oko, které pomáhá vidět pravdu. Dodnes se tento symbol hojně používá v různých okultních kruzích a to nejen v Egyptě. Dodává odvahu, pomáhá ve vztazích matky se synem a také s jasnovidectvím. Existuje dokonce zaříkávací formule, ve které se prosí Horus, aby propůjčil své třetí oko a umožnil tak duševní vidění i žadateli.

Paralela s Ježíšem?

Pozoruhodná je také podoba Hóra a Ježíše Krista a podle některých zdrojů se biblická legenda v báji o Horovi inspirovala. Oba se narodili bez pohlavního styku, konali zázraky a vstali z mrtvých. Obrázek Isis s malým dítkem v náručí se dával malým dětem do kolébky, aby je ochraňoval před nemocemi a zlými duchy a zároveň byl údajně předobrazem pro Madonu s Ježíškem. Jedná se ovšem o pouhé spekulace.

Uctívejte Hora i Vy

Bůh Horus je bez pochyby zajímavou postavou egyptského božstva a jistě jste se s jeho podobiznou již setkali. Přináší zdraví a má léčivé schopnosti, proto není na škodu ctít jeho odkaz i nyní. Je jen na Vás, zda si pořídíte jeho podobiznu a najdete jí čestné místo ve Vaší domácnosti nebo jestli budete Hora vnitřně prosit o prozřetelnost a schopnost vidět pravdu. V každém případě Horus soška může být i krásný narozeninový nebo svatební dar pro všechny, na kterých Vám záleží.

V našem internetovém obchodě naleznete i jiné egyptské sošky - Bastet sošky, Isis sošky, Kleopatra a Nefertiti sošky, Sošky Skarabeus, Pyramidy, Sfingy, Egyptští faraoni, Egyptští bohové, sošky,  Anubis egyptský bůh soškySachmet sošky,  Osiris sošky

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář