Královna Kleopatra

Královna Kleopatra
Královnu Kleopatru zná jistě každý. Je to nádherná žena, která je po staletí znázorňována malíři, sochaři a několikrát jsme ji mohli vidět ve filmu, kde ji hrají ty nejkrásnější herečky. Existují i dohady o jejím vzhledu, ale její politický um a dovednosti jsou nezpochybnitelné. Věděli jste ale, že mluvila devíti jazyky a uměla míchat bylinné lektvary? A jak to vlastně bylo s její smrtí? Otrávila se jedem nebo se nechala uštknout egyptskou kobrou? Po tom budeme pátrat v tomto článku.

Mladá královna

Kleopatra VII. Filopátor, známá jen pod jménem Kleopatra, se narodila jako dcera krále Ptolemaia XII. a jeho sestry. Na trůn usedla v roce 51 př. n. l. v pouhých sedmnácti letech, nicméně podle egyptského práva již byla plnoletá. Proslula jako velmi vzdělaná Řekyně, údajně hovořila devíti jazyky včetně afrických a jako první z rodu Ptolemaiovců mluvila egyptsky. Díky ní vzniklo několik úchvatných staveb, například slavný maják na ostrově Faru, který byl nejvyšší stavbou tehdejšího světa, a počítáme ho k sedmi divům světa. Za jejího působení došlo k všeobecnému rozkvětu Egypta.

Kleopatra byla krásná, měla obrovské charisma, ale byla také velmi zdatnou a ráznou političkou. Jak už bylo v této době běžné, ctila egyptské bohy a jako královna byla považována za vtělení bohyně Isis. Právě božský původ dovoloval v Egyptě uzavírat sňatky i mezi blízkými příbuznými. Vždyť i bůh Osiris si vzal za manželku svou sestru Isis a vládli spolu velmi úspěšně a spravedlivě. Formálně tedy Kleopatra uzavřela manželství se svými bratry, ale od začátku usilovala o samostatnou vládu, což se jí i podařilo.

Zpět na vrchol díky mužům

Poté co zemřel její otec Ptolemaios, byla Kleopatra nucena uprchnout do Horního Egypta a na nějaký čas se vzdát své vlády. Toužila po obnově zašlé slávy Egypta, ale uvědomovala si, že to je možné pouze s pomocí Římanů, kteří chtěli připojit Egypt ke své říši. V roce 48 př. n. l. přijel do Alexandrie Caesar a jak praví legendy, Kleopatra k němu pronikla velmi rafinovaným způsobem. Do paláce se nesla přinést zabalená v koberci, což Caesara okouzlilo stejně jako její krása. Uznal tedy její nárok na trůn a jako spoluvládce určil jejího bratra Ptolemaia.

Některé legendy praví, že Kleopatra a Caesar je ještě v den jejich setkání stali milenci a v roce 47 př. n. l. mu na rozdíl od jeho manželky porodila syna. Dali mu jméno Ptolemaios XV. Caesar, ale říkalo se mu Caesarion (zdrobnělina od jména Caesar). Po zavraždění Caesara zemřel i bratr Kleopatry a Caesarion se tak stal právoplatným spoluvládcem své matky.

Konec života po boku Marca Antonia

V roce 41. př. n. l. se královna Kleopatra setkává s dalším mocným mužem – Marcem Antoniem. Ten okamžitě podléhá jejímu kouzlu a stává se z nich velmi mocný pár. Některé prameny tvrdí, že ze strany Kleopatry šlo pouze o vypočítavost a politické záležitosti, ale v každém případě se jim povedlo vybudovat říši, která překonala Římské impérium i Alexandrovu říši. Antonius byl sice ženatý s Octavianovou sestrou, ale nedělalo mu problém ji opustit a oženit se s Kleopatrou. Společně měli tři děti. Dvojčata Kleopatru Seléné a Alexandra Hélia, ke kterým později přibyl ještě bratr Ptolemaios Filadelfi.

Octavianus si stále dělal nároky na trůn a po prohrané bitvě u Actia Kleopatra raději uprchla. Některé prameny tvrdí, že poslala Antoniovi zakódovaný vzkaz, který si vyložil tak, že spáchala sebevraždu a v zoufalství sám nalehl na meč. V tu chvíli však přišel posel se zprávou, kde se Kleopatra nalézá a Antonius k ní byl přenesen, aby jí zemřel v náručí. Kleopatra pak měla být vedena v ponižujícím vítězném pochodu Římem, ale rozhodla se raději sama si vzít život.

Uštknutí hadem nebo bylinný lektvar?

Podle nejslavnějších verzí propašovali ke Kleopatře v koši s fíky hada, kterého si královna přiložila na prsa, aby ji uštknul. Dnešní vědci však tuto verzi z několika důvodů vylučují. V první řadě vůbec nebylo jednoduché hada propašovat, v druhé řadě není tak snadné donutit hada, aby kousnul a vpravil do těla jed a v neposlední řadě prý královna Kleopatra zemřela ihned po uštknutí klidnou smrtí, což toxikologové vylučují. Jed kobry obsahuje neurotoxiny, které napadají nervový systém, ale ne mozek. Člověka paralyzují, ale ten přesto stále vnímá, jak se mu krátí dech, jak se dusí a celý tento boj může trvat i několik hodin. Podle expertů je mnohem pravděpodobnější, že Kleopatra vypila nějaký rostlinný jed.

Kráska nebo šereda?

Královna Kleopatra je mimo jiné proslulá svou krásou, kterou prezentovala ve filmu například Elizabeth Taylor. Poprask však způsobila zpráva, která obletěla svět v roce 2007 a tvrdila, že Kleopatra byla vlastně velmi nevzhledná. Tato hypotéza vycházela z podoby na malém stříbrném denáru z roku 32 př. n. l., na kterém opravdu nevypadá příliš atraktivně. Orlí nos, nízké čelo, špičatá brada a úzké rty nejsou předobrazem krásy. Ale jak už tomu bývá u všech senzací, byla vyjevena jen polovina pravdy nebo chcete-li, jedna strana mince. Denár má v průměru jen pár centimetrů a královna je na něm ztvárněna jen schematicky, navíc úmyslně s přísným výrazem. Jen si představte, jak by to vypadalo, kdyby se Jan Ámos Komenský na naší dvoustovce usmíval od ucha k uchu.

Královna Kleopatra patří mezi nejznámější a nejkontroverznější postavy historie.  Očarovala mnoho mužů, a pokud okouzlila i Vás, nahlédněte do kategorie Kleopatra sošky, kde naleznete nádherné sošky do Vaší domácnosti.

V našem internetovém obchodě naleznete i jiné egyptské sošky - Bastet sošky, Horus sošky, Isis sošky, Kleopatra a Nefertiti sošky, Sošky Skarabeus, Pyramidy, Sfingy, Egyptští faraoni, Egyptští bohové, sošky,  Anubis egyptský bůh soškySachmet sošky,  Osiris sošky

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář