Jaké je tajemství legendární zbraně ze severské mytologie? Objevte sílu Thorova kladiva

Jaké je tajemství legendární zbraně ze severské mytologie? Objevte sílu Thorova kladiva
Obloha se zatáhne, z dálky je slyšet dunění. Blýská se a ve vzduchu je cítit síla. To se na zem vrátil mocný Thor, nejsilnější ze severských bohů. Syn nejvyššího boha Odina třímá v ruce legendární kladivo Mjölnir. Ikonickou zbraň najdeme v příbězích vikingů, komixech i filmech. V čem se skrývá její kouzlo?

Thor Hromovládce je jedním z nejdůležitějších severských bohů. Vyobrazuje se s rudými vlasy a vousy, opaskem síly Megingjörð, železnými rukavicemi Járngreipr a právě kladivem. Často přijížděl na vozu taženém koňským spřežením. První záznamy o Thorovi najdeme v Římě, konkrétně u historika Tacita. Ten boha spojoval s Jupiterem, římským bohem blesku, nebo bájným Herkulem. Ten se stal podobně populárním v Řecku, a to právě díky podobní zbrani. Rozdíl byl v tom, že proti obyčejnému kyji, který třímal v rukou Herkules, Thor používal hromové kladivo.

Zbroj plná síly

Opasek Thorovi násobil už tak značnou sílu, díky rukavicím mohl kladivo držet. Podle legendy se při kování kladiva stala nehoda. Eddu, jednoho z trpaslíků, kteří kladivo vykovali, kousla do oka moucha, kterou poslal Thorův zlomyslný bratr Loki.

Díky hromovému kladivu se Thorovi přezdívá pán blesku. Zbraň funguje stejně jako Odinovo kopí. Když jej bůh vrhne, nikdy nemine cíl a po zásahu se vrátí Thorovi zpět do ruky. Kdykoli Thor kladivem udeří, ozve se hrom.

Thor musel kvůli kladivu přelstít obry

I mocného hrdinu jednou přelstili tak dobře, že o své kladivo přišel. Stalo se to v zimě, proto dodnes v zimě nehřmí. Podle pověsti to byli obři, kteří běžně vznětlivého Thora vyprovokovali. V zuřivosti se rozhodl napadnout jejich sídlo a získat kladivo zpět. Bez něj ale neměl šanci vyhrát, byl poražen. Tehdy mu pomohl jeho bratr Loki, který na obry vymyslel past.

Jeden z obrů se plánoval oženit, což se Loki dozvěděl úplnou náhodou a rozhodl se té informace využít. Převlékl Thora do svatebních šatů a vousy mu zakryl závojem. Obr se divil, proč je jeho stále zahalená, ale uvěřil zvěstem o jejím půvabu a rozhodl se své nastávající věřit. Aby předvedl svou moc, ukázal nevěstě kladivo. Dokonce jí ho položil do klína. To ale neměl dělat, protože v té chvíli ze sebe Thor strhal šaty, popadl kladivo a obry do jednoho pobil.

Obrovský had naháněl hrůzu i samotnému Thorovi

Bůh neměl nepřítele, díky mocné zbroji a hromovému kladivu mohl porazit téměř každého nepřítele. Nejhrozivějším z jeho protivníků byl obrovský mořský had Jörmungandr. Přitom šlo o Thorova synovce, protože had je spolu s Fenrirem a Hel jedním ze tří potomků boha Lokiho.

Hada svrhl do moře sám Odin. Ve vodách se ale příšera rozrostla natolik, že se podle bájí nakonec obtočila okolo celého světa a zakousla se do vlastního ocasu. Jakmile se ocasu pustí, přestane svět držet pohromadě a jednoduše se rozpadne. V té chvíli nastává Ragnarok, tedy konec světa. Tehdy se musí Thor hadovi postavit a porazit ho. Jakmile ale ujde devět kroků, padne na zem a zemře otráven hadovým jedem.

Thor je čtvrtek!

I v našem světě hraje podle legend Thor i jeho kladivo velkou roli. Je spojovaný s bouřkou a hromy. Lidé dřív skutečně věřili, že když zní hrom, je to důkaz souboje mocného Thora s jeho protivníky. Kladivo se stalo jedním z nejvýznamnějších symbolů severské mytologie. Památku na Thora používají lidé dodnes, přitom to mnohdy ani netuší. Jeho jméno se totiž v angličtině řekne Thursday, což je zároveň v překladu čtvrtek.

Opravdu byl bájný Mjölnir kladivo?

V celé Skandinávii už roky nachází archeologové amulety ve tvaru kladiva. Tisíce dochovaných šperků ale existenci bájné zbraně nepotvrzují. Vikingové byli obratní kováři, proto není překvapením, že nosili amulety právě ve tvaru kladiva. Přes všechnu snahu se dosud nenašel důkaz, že jde právě o zobrazení slavného Mjölnir.

S kladivem putovali vikingové i do záhrobí

Motiv Thorova kladiva se nesla velkou částí severské historie. Amulet nosili muži na krku, často se malá ozdobná kladívka vkládala i mrtvým do hrobů. S jejich pomocí měl nebožtík snáze projít cestou do dalších sfér. Z počtu nalezených amuletů a posmrtných kladívek můžeme předpokládat, že byla bájná zbraň na severu opravdu velmi oblíbená.

Svoji víru s nově přicházející vlnou křesťanství neměli Dánové a Norové problém zkombinovat. Novou víru přijali s úctou a na krku se jim brzy začal vedle kladiva houpat i kříž. Po čase ale křesťanství jejich původní náboženství vytlačilo a kolem jedenáctého století už mluvíme spíše o pohanské menšině. Přesto se zvěsti o Thorovi a dalších bozích nikdy nevytratily.

Z Thora se stala komiksová postava

Symbol kladiva zná dnes každý, stejně jako příběh vousatého severského boha. Svého znovuzrození se dočkal díky komixům. Jeho příběh se stal slavným hlavně v posledních letech, kdy jej lidé pravidelně vídají na plátnech kin. Díky filmovému průmyslu tak bájný bůh zažívá dávno ztracenou popularitu.

Příběh Thora můžeme sledovat v samostatných filmech i ve společných hrdinských příbězích hrdinské skupiny Avengers. Ve filmech ale není Thor zrzavý, filmaři z něj udělali sympatického blonďáka. I zbraň samotná dostala nová vylepšení. Kladivo teď vysílá energetické výboje, ovlivňuje počasí i gravitaci, a dokonce dokáže oživovat mrtvé.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář