Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Kdo ho měl na krku, něco znamenal. Torques byl pro Kelty symbolem moci a postavení

Torques

Bojovníci, boháči i bohové. Torques – bohatě zdobené nákrčníky „pletené“ ze zlatých prutů – nosili převážně vysoce postavení Keltové. Exempláře těchto pozoruhodných masivních ozdob krku se ale objevují už ve starověké Persii. Nabízíme Vám náhled do historie torques...

Torques, Torque nebo Torq. Poprvé si jím lidé zdobili své krky už v době bronzové. Název pochází z latinského torquis, což znamená zkroutit. Když se na nákrčník torques podíváte, pochopíte proč. 

Většinou se torques vyráběly ze zlata, ale používaly se také jiné kovy, jako je stříbro nebo bronz. Možná se k výrobě užívaly i jiné materiály, do dnešní doby se ale dochovaly pouze ty z odolného zlata nebo stříbra. Jak se dozvíte níže, pravděpodobně to znamenalo, že čím vzácnější kov, tím vyšší měl majitel postavení ve společnosti. 

Jak vypadaly 

Torques na krk se vyráběl ze zkroucených pramenů kovu, někdy se však používal jednolitý kov nebo duté trubky. Jedna část nákrčníku zůstává otevřená, aby se dal nasadit na krk. Zvláště na koncích bývaly tyto ozdoby bohatě zdobené. Používaly se i takové, které měly uzávěry s háčky, kruhy nebo zámky. 

Odkud pochází 

Ozdobný šperk z doby bronzové si udržoval popularitu napříč národy. Existují příklady starodávných torques vikingského původu nebo náhrdelníky torques různého designu od Irska po starověkou Persii (dnešní Irán). Velmi oblíbený byl také mezi starými Římany. 

K čemu sloužily 

Nejvíc si však torques náhrdelníky zamilovali pravděpodobně Keltové. Vyráběli tyto šperky po tisících a vyobrazovali také svá božstva nosící torques. Keltský nákrčník nosily na svých tělech vysoce postavené osobnosti, ozdoba symbolizovala jejich stavovskou důležitost a moc. Vzhledem k jejich konstrukci bylo obtížné je sundat, takže se nosily skoro nepřetržitě. Vzhledem k jejich hmotnosti žádný lehký úkol. Šlo ovšem o velmi cenné dědictví, takže stálo za to to vydržet.

Torques   

Později se vyráběly nákrčníky s méně bohatou výzdobou a z bronzu. Ty se však mezi nálezy neobjevují tak často. Nejspíše ale i torques “druhého řádu” měly svůj význam. Nacházely se totiž často v hrobech bojovníků a bohatých žen. 

Přibližně ve druhé polovině 2. století, v období vrcholu keltské moci, došlo pravděpodobně ke změně situace. Keltský nákrčník se objevuje na mincích, ale v nalezených hrobkách z tohoto období už jej nenacházíme. Vstoupil totiž do světa náboženství a mytologie. Na svých vyobrazeních ho začali nosit keltští bohové.

Kde se nejvíc nosil

Rekord v počtu nalezených nákrčníků torques drží Irsko. Keltové totiž věřili, že torques má také ochranné vlastnosti. Někteří v to věří dodnes. 

Objevené torques 

Některé torques (někdy také podkova na krk) z doby bronzové vás zkrátka nechají zírat s otevřenou pusou. Třeba ty nalezené v bažinách poblíž jezera Mooghaun v hrabství Clare v roce 1854 měly více než 150 ozdob z masivního zlata, které vážily dohromady přes 5 kilogramů. 

Nebo pozoruhodný torques zvaný Broighter Collar z doby železné. Složitě zdobený masivní nákrčník spojený s laténskou kulturou (pro mnohé synonymum pro keltský design) se považuje za jeden z nejlepších kousků dochovaného kovoobrábění na světě. 

V některých případech byl torques bezpochyby darem pro keltské bohy. Například Broigher Collar představoval pravděpodobně dar keltskému bohu moře Manannánovi mac Lirovi.

Torques  

Torques dnes 

Pro ty, kteří milují keltskou historii a starodávná řemesla, představuje torques ikonický symbol této nádherné a barevné historie. Masivní šperky z těžkých kovů, které jen těžko sundáte, by však v dnešní době neuspěly. Vyrábějí se proto v menším a lehčím provedení a ve snadno nositelném designu. 

Ručně kovaný torques na krk sluší zejména mužům (hlavně proto, že už jeho nasazení vyžaduje značnou sílu, protože se musí mírně ohnout). Torques lze nosit také v menším provedení na zápěstí jako náramek a slouží často jako doplněk ke kostýmům

Pokud vás zajímají starodávné ozdoby lidského těla více, přečtěte si také o středověkých špercích.

Témata: Kostýmy Šperky

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Šití kostýmů na míru Outfit4Events vám ušije kostým na míru. Jak si ho objednáte?

  Brouzdali jste v letopisech a zjistili jste, že měl oděv vaší oblíbené historické postavy jedinečný vzhled a na e-shopu ho nenabízíme? Nebo byste rádi středověký plášť v nezvyklé barvě? Máme pro vás skvělou zprávu – všechny kostýmy upravíme nebo ušijeme na míru. Zjistěte, jak je objednáte.

 • Karnevalové kostýmy Převlékněte se do kostýmu a prožijte den jako šlechtic nebo herní postava

  Babička zavře knížku pohádek a my se ještě poslední chvilku před usnutím proháníme prériemi jako nespoutaný indián. Už odmala vnímáme, že život někoho jiného, a hrdinské příběhy s ním spjaté, jsou naším osudem. Naštěstí existuje způsob, jak si můžeme čekání na zatoulanou sovu s dopisem z kouzelnické školy, nebo udělení šlechtického titulu zkrátit. Stačí si jen obléct kostým na karneval.

 • Podrážky Informace k obuvi vyráběné na zakázku

  Často se nás ptáte na možnosti při výrobě obuvi. U nás v nabídce naleznete boty od vícero výrobců. Níže uvedené informace se netýkají levnější obuvi z dovozu (Marshal Historical, Ulfberth apod.). Týkají se dražších modelů vyráběných u nás v Čechách. Poznáte je jednoduše tak, že je u nich možnost výroby na míru (volba velikost: na míru).

 • Středověký šperk Středověký šperk

  Šperk je předmět, který slouží ke zkrášlení a zdobení člověka. Touhu zdobit se pociťovali lidé od pradávna. První šperky si vyráběli již v pravěku. Jako materiál jim posloužily například kosti, rohy a zuby ulovených zvířat, kameny či mušle. Výrobou šperků se zabývali zlatníci. Je známo, že pracovali již v keltských opidech. Proslulé jsou zlatnické práce ze starého Egypta, Řecka a Říma. V období středověku se zlatníci sdružovali v cechu. Na úvod je nutné podotknout, že nevyráběli jen klenoty, ale i jiné předměty: monstrance, relikviáře, poháry, páskové spony a různé módní doplňky.

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK