Kdo ho měl na krku, něco znamenal. Torques byl pro Kelty symbolem moci a postavení

Kdo ho měl na krku, něco znamenal. Torques byl pro Kelty symbolem moci a postavení
Bojovníci, boháči i bohové. Torques – bohatě zdobené nákrčníky „pletené“ ze zlatých prutů – nosili převážně vysoce postavení Keltové. Exempláře těchto pozoruhodných masivních ozdob krku se ale objevují už ve starověké Persii. Nabízíme Vám náhled do historie torques...

Torques, Torque nebo Torq. Poprvé si jím lidé zdobili své krky už v době bronzové. Název pochází z latinského torquis, což znamená zkroutit. Když se na nákrčník torques podíváte, pochopíte proč. 

Většinou se torques vyráběly ze zlata, ale používaly se také jiné kovy, jako je stříbro nebo bronz. Možná se k výrobě užívaly i jiné materiály, do dnešní doby se ale dochovaly pouze ty z odolného zlata nebo stříbra. Jak se dozvíte níže, pravděpodobně to znamenalo, že čím vzácnější kov, tím vyšší měl majitel postavení ve společnosti. 

Jak vypadaly 

Torques na krk se vyráběl ze zkroucených pramenů kovu, někdy se však používal jednolitý kov nebo duté trubky. Jedna část nákrčníku zůstává otevřená, aby se dal nasadit na krk. Zvláště na koncích bývaly tyto ozdoby bohatě zdobené. Používaly se i takové, které měly uzávěry s háčky, kruhy nebo zámky. 

Odkud pochází 

Ozdobný šperk z doby bronzové si udržoval popularitu napříč národy. Existují příklady starodávných torques vikingského původu nebo náhrdelníky torques různého designu od Irska po starověkou Persii (dnešní Irán). Velmi oblíbený byl také mezi starými Římany. 

K čemu sloužily 

Nejvíc si však torques náhrdelníky zamilovali pravděpodobně Keltové. Vyráběli tyto šperky po tisících a vyobrazovali také svá božstva nosící torques. Keltský nákrčník nosily na svých tělech vysoce postavené osobnosti, ozdoba symbolizovala jejich stavovskou důležitost a moc. Vzhledem k jejich konstrukci bylo obtížné je sundat, takže se nosily skoro nepřetržitě. Vzhledem k jejich hmotnosti žádný lehký úkol. Šlo ovšem o velmi cenné dědictví, takže stálo za to to vydržet.

  

Později se vyráběly nákrčníky s méně bohatou výzdobou a z bronzu. Ty se však mezi nálezy neobjevují tak často. Nejspíše ale i torques “druhého řádu” měly svůj význam. Nacházely se totiž často v hrobech bojovníků a bohatých žen. 

Přibližně ve druhé polovině 2. století, v období vrcholu keltské moci, došlo pravděpodobně ke změně situace. Keltský nákrčník se objevuje na mincích, ale v nalezených hrobkách z tohoto období už jej nenacházíme. Vstoupil totiž do světa náboženství a mytologie. Na svých vyobrazeních ho začali nosit keltští bohové.

Kde se nejvíc nosil

Rekord v počtu nalezených nákrčníků torques drží Irsko. Keltové totiž věřili, že torques má také ochranné vlastnosti. Někteří v to věří dodnes. 

Objevené torques 

Některé torques (někdy také podkova na krk) z doby bronzové vás zkrátka nechají zírat s otevřenou pusou. Třeba ty nalezené v bažinách poblíž jezera Mooghaun v hrabství Clare v roce 1854 měly více než 150 ozdob z masivního zlata, které vážily dohromady přes 5 kilogramů. 

Nebo pozoruhodný torques zvaný Broighter Collar z doby železné. Složitě zdobený masivní nákrčník spojený s laténskou kulturou (pro mnohé synonymum pro keltský design) se považuje za jeden z nejlepších kousků dochovaného kovoobrábění na světě. 

V některých případech byl torques bezpochyby darem pro keltské bohy. Například Broigher Collar představoval pravděpodobně dar keltskému bohu moře Manannánovi mac Lirovi.

 

Torques dnes 

Pro ty, kteří milují keltskou historii a starodávná řemesla, představuje torques ikonický symbol této nádherné a barevné historie. Masivní šperky z těžkých kovů, které jen těžko sundáte, by však v dnešní době neuspěly. Vyrábějí se proto v menším a lehčím provedení a ve snadno nositelném designu. 

Ručně kovaný torques na krk sluší zejména mužům (hlavně proto, že už jeho nasazení vyžaduje značnou sílu, protože se musí mírně ohnout). Torques lze nosit také v menším provedení na zápěstí jako náramek a slouží často jako doplněk ke kostýmům

Pokud vás zajímají starodávné ozdoby lidského těla více, přečtěte si také o středověkých špercích.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář