Egyptské sošky

Egyptské sošky
Pokud jste někdy byli na dovolené v Egyptě, jistě jste se nevrátili bez nějaké sošky egyptského boha nebo přinejmenším Kleopatry. Egyptské sošky patří mezi nejprodávanější dekorace a i v našich podmínkách se čím dál tím častěji setkáváme s tím, že zdobí interiér. Jsou vznešené, elegantní a také opředeny tajemstvím. Víte, že egyptské sošky se používaly také v léčitelství a znáte důvod, proč tak často spatřujeme egyptské sochy a bysty bez úst nebo nosů? V tomto článku se to dozvíte, stejně jako další zajímavé informace.

Víra v posmrtný život

Sochařství ve starověkém Egyptě sloužilo hlavně k uctívání krále a k vyjádření víry v posmrtný život, což dokládají snad všechny egyptské sošky. Velkou výhodou této oblasti byl dostatek kamene. Tamní sochaři tak mohli bez omezení vytvářet drobné skulptury, plastiky, ale také monumentální kamenná díla. Sochy oslavovaly Faraona a jeho život, proto nejčastěji zobrazovaly krále, královnu nebo jiné vysoce postavené úředníky a bohy. Takovéto sochy a sošky bývají honosně zdobené a někdy jsou doplněny i drahými kameny, ale existovaly i drobné dřevěné sochy. Ty nazýváme wešebti a vkládaly se ho hrobů, aby doprovázely zemřelého na cestě posmrtným životem a sloužily mu.

Egyptské sochařství postrádá detaily a anatomie lidí je většinou velmi zjednodušena. Postavy jsou zachycovány ve strnulých polohách, často na podstavci a zachovávají blokovitost původního kamene. Stojící postava je většinou zobrazována v poloze, kdy je váha těla pouze na jedné noze a faraona či královnu doplňují symboly moci, mezi které patří například koruna, bičík, kožené důtky nebo posvátný vous.

Léčivá a ochranná síla sošek

S Egyptem je neodmyslitelně spojeno také léčitelství a magie. Kromě různých zaříkání a tajemných formulí používali Egypťané k léčení a ochraně lidí také různé předměty a amulety. Egyptský kříž dával život, hroší bohyně přinášela mateřství a bůh Hor zobrazovaný, jak stojí na krokodýlech, chránil před hady a ještěry. Takového sošky se polévaly vodou, do které se při tomto procesu přelily magické schopnosti a pak stačilo tuto vodu vypít nebo si s ní potřít zranění a člověk byl vyléčen.

V Gíze byly nalezeny také sošky, které měly jiné schopnosti, než léčit a zachraňoval lidí. Sloužili přesně opačně, to znamená za účelem uškodit. Nejedná se ovšem o žádné voodo panenky, které mají za úkol usmrtit živé, účelem těchto sošek bylo proklít „nebezpečné mrtvé“. To byli zemřelí, kteří byli podezříváni z přenášení či vyvolání smrtelných onemocnění. Tyto zaklínací figurky se vyráběly z hlíny podobně jako pečetní otisky a klečícího muže s probodnutým hrdlem, kterému se z hlavy valí krev.

Poškozené nosy a chybějící ústa

S posmrtným životem souvisí také to, proč se často v Egyptě setkáváme s tím, že sochy nemají nos či ústa. Egyptské sochařství často zobrazovalo zemřelé osoby a Egypťané věřili, že jejich duchové se do své sochy může vrátit ústy nebo nosem a skrze ni může škodit svým nepřátelům. Pokud tedy někdo neměl k zemřelému příliš čisté svědomí nebo se obával nějakého posmrtného splácení dluhů, jednoduše na soše poškodil nos a ústa a duch již tedy neměl možnost se vracet.

Záhada britského muzea

Egyptské sošky jsou opředeny různými záhadami. Mezi tu nejčerstvější patří záhada egyptské sošky z britského muzea, která minulý rok zamotala hlavy všem záhadologům. Zaměstnanci muzea v Manchesteru si všimli, že kamenná soška stará 3800 let se samovolně otáčí ve vitríně. Nainstalovali tam tedy kameru a ta na rychleném záběru potvrdila, že soška patřící muži jménem Neb-Senu se opravdu otáčí. Dělo se tak pouze v přítomnosti návštěvníků a to napovědělo vědcům, kteří tuto záhadu rozluštili. Zjistili totiž, že soška má mírně vyklenuté dno, což znamená, že je náchylnější k vibracím, které způsobují návštěvníci muzea, a kontakt dvou různých povrchů skutečně způsobuje otáčení. Nicméně, je jen na Vás, zda tomu budete věřit.

Vtělení Michaela Jacksona?

A pokud patříte k fanouškům Michaela Jacksona, máme pro Vás ještě jednu kuriozitu na závěr. Po jeho smrti utrpěli jeho obdivovatelé velkou ztrátu, ale tento šok vystřídala euforii, na které zbohatlo hlavně muzeum v Chicagu. Toto muzeum nabízí lidem pohled na život starověkého Egypta a lidé si všimli, že 3000 let stará vápencová socha nápadně připomíná Michaela Jacksona. Jde o hlavu velkou asi 25 centimetrů, která má shodné rysy s popovým zpěvákem: štíhlé tváře, tvar očí a chybějící špičku nosu. Autor této bysty není znám a vedení muzea vylučuje to, že by se slavný zpěvák chtěl stylizovat do její podoby a za tímto účelem podstupoval plastiky – expozici nikdy nenavštívil. Fanouškům to ovšem vůbec nevadí a toto muzeum se stalo jejich poutním místem. Vedení muzea dokonce bylo nuceno umístit tento exponát za skleněnou stěnu, protože okouzlení fanoušci plastiku hladili nebo dokonce líbali.

Egypt nám přináší spoustu zajímavostí i záhad a možná proto jsou egyptské sošky tolik oblíbené. Vyberte si i vy tu svou, věřte v její sílu a schopnosti a vytvořte si doma svůj malý chrám klidu.

V našem internetovém obchodě naleznete i jiné egyptské sošky - Bastet sošky, Horus sošky, Isis sošky, Kleopatra a Nefertiti sošky, Sošky Skarabeus, Pyramidy, Sfingy, Egyptští faraoni, Anubis egyptský bůh soškySachmet sošky,  Osiris sošky

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář