Egyptské pyramidy

Egyptské pyramidy
Je opravdu pozoruhodné, jak vyspělá civilizace existovala uprostřed pouště v Egyptě. Jak mohli její příslušníci znát věci, které jsme my objevili až o několik desítek tisíc let později? Egypťané ovládali dokonale stavitelství, předpovídání budoucnosti, ale také jejich lékařské znalosti byly fascinující. Znali účinky penicilinu, anestetik a ovládali dokonce různé zubní techniky. A nesmíme zapomenout na úchvatné stavby, které dodnes nic nepřekonalo. Pyramidy! Ty jsou jediným dochovaným divem světa a obdiv k nim je zasloužený.

Vyspělá civilizace

Většina lidí v dnešní době se domnívá, že naše civilizace je nejvyspělejší a nejdokonalejší v celé historii lidstvaMáme počítače, provádíme složité operace srdce a dokonce už vytváříme lidské roboty. Již dávno v minulosti však existovaly kultury, které měly neuvěřitelně rozvinutý stav vědy a technologií. Lidé v té době ovládali složitou astronomii, matematiku, fyziku, ale znali i dalekohledy a vytvářeli mapy světa dávno předtím, než jsme ho my vůbec stihli objevit. Pozůstatky těchto civilizací se nám představují v podobě různých artefaktů, staveb, ale zejména velkolepých pyramid. Ty dokládají výjimečnost zaniklých civilizací hned v několika ohledech.

Nepochopitelné dodnes zůstává například to, za pomocí jakých technologií lidé v minulosti tyto monumentální stavby dokázali postavit. Znalosti v oboru architektury a stavitelství musely být na vysoké úrovni a fakt, že tyto stavby vydržely až do dnešních dnů je opravdu zarážející. Fascinující je také zaujetí pro tyto stavby, protože v nepatrných obměnách je můžeme spatřit na celém světě. Nacházejí se na všech kontinentech kromě Austrálie a Antarktidy, a to ještě netušíme, zda se tam v budoucnu neobjeví nějaké archeologické pozůstatky.

Egyptské pyramidy

Nejznámější jsou jistě pyramidy v Egyptě, které tvoří jeden ze symbolů země. Egypt má totiž téměř 200 pyramid, což je opravdu úctyhodné číslo.  Nejslavnější jsou velké pyramidy v Gíze, zvláště pak Cheopsova a Chefrénova. Názory na funkce pyramid jsou různé. Historikové se domnívají, že sloužily jako hrobky faraonů, kteří si je nechávali stavět ještě za svého života. Ve středověku ale převládal názor, že to jsou obří sýpky, které podle Bible vybudoval Josef. Dodnes také přetrvává názor, že se jedná o tvarované zářiče a jejich tvar umožňuje výjimečné soustředění energie. Odkazují prý na dobu, kdy to všechno začalo a to bylo v době, kdy Sfinga při východu slunce hleděla na souhvězdí Lva, což bylo zhruba deset a půl tisíce let před naším letopočtem. Stav Sfingy také odpovídá tomuto časovému údaji. Rýhy eroze jsou totiž vertikální a takové vznikají za působení vody a ne větru (vítr způsobuje horizontální rýhy) a v Egyptě byly takové silné deště naposledy před 12,5 tisíci lety.

Cheopsova pyramida

Nejznámější z egyptských pyramid je jistě Velká pyramida, o které se stále vedou dohady. Neví se, kdy byla postavená, ani kdo byl jejím autorem. Nejčastěji se přisuzuje Cheopsovi, který ji údajně nechal postavit. Na stavbě prý pracovalo 100 tisíc otroků, přesto se stále vedou o Cheopsovi dohady, protože jeho vláda trvala jen třiadvacet let a to je krátká doba na postavení takového monumentu. Stejně problematická je i doba vzniku. Podle řeckého dějepisce Herodota vznikly pyramidy přibližně 11 tisíc let před naším letopočtem, ale podle rozluštěných nápisů na stěně jedné z pyramid jsou staré dokonce 73 tisíc let.

Cheopsova pyramida je vysoká 137 metrů a její stěny jsou přesně orientovány na světové strany. Podle různých propočtů a odhadů váží kolem šesti miliónů tun a v době své největší slávy byla obložena bílým vápencem, který skvěle odráží světlo, což vyvolávalo dojem, že září. Tato pyramida má rovnou tři pohřební komory, které jsou budované nad zemí, což tak úplně neodpovídá dřívějším zvyklostem. V té největší je uložen sarkofág z jediného kusu žuly.

Chefrénova pyramida

Nedaleko stojí pyramida známá jako Chefrénova (také Rachefova). Tato pyramida má menší půdorys a vyšší sklon, proto Cheopsovu opticky převyšuje, ale ve skutečnosti je o půl metru nižší. Stojí na skalním masivu, což jí zajištuje mimořádnou stabilitu a na jejím vrcholu se ještě dochovalo obložení z bílého vápence, kterým byla celá pyramida pokryta. Její stavba však nebyla tak precizní jako Cheopsova. Patrné jsou větší spáry mezi kameny, které nejsou dokonce v některých vrstvách ani vodorovné. Ve skalním podloží je pak vytesána pohřební komora, ve které je sarkofág z červené žuly.

Menkaureova pyramida

Menkaureova pyramida je poslední z velkých pyramid v Gíze. Stojí nejdále od břehu Nilu a měří pouhých 62 metrů. Má neobvyklé vnitřní uspořádání. Z hlavního vchodu se dostanete do pohřební komory, která je ale falešná a teprve z té vede chodba do velké pohřební síně obložené červenou žulou. V té byl bohatě zdobený sarkofág z bazaltu, ale ten bohužel zmizel, když ztroskotala loď převážející ho do Británie.

Sfinga

V souvislosti s egyptskými pyramidami nemůžeme zapomenout na jeden z nejznámějších egyptských monumentů, Sfingu. Jedná se o gigantickou sochu ležící v blízkosti Chefrénovy pyramidy. Socha má tělo lva, ale hlavu muže – s největší pravděpodobností se jedná o podobu faraóna Chefróna. Sfinga je vysoká 74 metrů, dlouhá 21 metrů a v dnešní době je poměrně hodně poškozená. Působí na ni povětrnostní vlivy, zub času, ale také lidský vandalismus.

Pokud Vás uchvacují tyto obrovské stavby, nahlédněte do naší sekce Egyptské pyramidy, kde naleznete sošky, ale také třeba pokladničky. I Vy můžete mít doma poklad uložený v pyramidě.

 

V našem internetovém obchodě naleznete i jiné egyptské sošky - Bastet sošky, Horus sošky, Isis sošky, Kleopatra a Nefertiti sošky, Sošky Skarabeus, Pyramidy, Sfingy, Egyptští faraoni, Egyptští bohové, sošky,  Anubis egyptský bůh soškySachmet sošky,  Osiris sošky

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář