Bohyně Isis

Bohyně Isis
Bohyně Isis (nebo také Eset) je nejuctívanější bohyní z celé egyptské mytologie. Je matkou všeho a je silně spjatá s přírodou. Její kult se rozšířil daleko za hranice Egypta a její chrámy můžeme obdivovat v Itálii, na Řeckých ostrovech nebo dokonce v Porýní a Podunají. V tomto článku se dozvíte základní informace o této bohyni, o jejím významu, původu a také schopnostech.

Obraz ideální manželky

Bohyně Isis patřila do tzv. skupiny Devatera bohů a podle dostupných informací byla dcerou bohyně Nuty a boha země Geba. Jejím manželem byl bůh Osiris, který byl zároveň i jejím bratrem. Jejich společná vláda přinášela blahobyt, hojnost a obyvatelé Egypta k nim vzhlíželi s úctou. Jejich bratr Seth (Suhet) však toužil po trůnu, a proto Osirise zavraždil. Pro Isis to byla obrovská rána, ale rozhodla se využít svých magických schopností, nalezla manželovo tělo a s pomocí boha Anubise ho oživila alespoň na takovou dobu, aby mohla zplodit syna, který pomstí jeho zákeřnou vraždu. Po tomto aktu Osiris odchází jako Pán věčnosti do podsvětí. Bohyně Isis se pak se svým synem skrývala v papyrových mokřinách a čekala, až její syn Hor dospěje. Ten potom bojoval se svým strýcem a zmocnil se trůnu.

Největší z bohů a bohyní

Egypťané Isis někdy nazývali „Královnou nebes“ nebo „největší z bohů a bohyní a považovali ji za matku všech králů Egypta. Byla ideálem ženy – její krása byla pověstná, půvab nepřehlédnutelný a její věrnost nezlomná. Velice silný byl také její mateřský cit, smysl pro spravedlnost, ale i odvaha. Jen si uvědomte, co vše podstoupila pro svého muže a syna. Ovládala magii, proto byla uctívána i jako bohyně kouzel a protože její manžel Osiris byl pán podsvětí, nazývá se také ochránkyně mrtvých.

Bohyně Isis je také zosobněním celé přírody. Byla jí zasvěcena hvězda Sothis a její východ na jaře oznamoval začátek občanského roku a také začátek práce na poli. Isis učila obyvatele Egypta pěstovat pšenici, len ovoce a zeleninu a Ti ji tak považovali za dárkyni úrody a potravy. Její slzy, které prolévala pro svého zavražděného manžela, způsobovaly každý rok vylití Nilu z břehů a následné zúrodnění půdy.

Podoba bohyně Isis

Byla zobrazována v podobě krásné, mladé ženy, často s kravskými rohy, mezi kterými byl sluneční kotouč nebo koruna ve tvaru trůnu (překlad jejího jména znamená doslova trůn). V pozdějších dobách bývala zvěčňována se symbolem života (anchem) v ruce. Často má bohyně Isis obrovská křídla roztažená v ochranném gestu a v některých případech je zobrazována v podobě jestřába. Její uctívání dosáhlo vrcholu v období Ptolemaiovců a z této doby pochází i chrám Pilak. Na konci 5. století se její sláva rozšířila až do Řecka a bohyně Isis byla následně uctívána v celém antickém světě.

Egyptský horoskop

Bohyně Isis je také jednou z postav egyptského horoskopu. Toto znamení nesou lidé narozeni v období 4. dubna – 6. května a mohou na to být náležitě pyšní. Lidé narození v tomto znamení bývají velmi společenští, atraktivní a milí. Stejně jako Isis mají velký smysl pro rodinu, milují svou domov, dokáží vytvořit harmonické místo a udržovat v něm klid a lásku. Bývají to osoby, které stmelují rodinu, pomáhají všem členům a to někdy i na úkor vlastního sebeobětování. Jejich vlastností je věrnost a dokáží velmi dobře a spravedlivě vychovávat své děti. Jedinci narození v tomto znamení mají také cit pro krásu a často se věnují jejímu zprostředkování ostatním, což znamená, že působí v umění.

Okouzlila Vás úchvatná bohyně Isis a chcete mít její figurku doma? Navštivte naší kategorii Bohyně Isis, kde naleznete tuto mocnou ženu v několika podobách, určitě si vyberete!

 

V našem internetovém obchodě naleznete i jiné egyptské sošky - Bastet sošky, Horus sošky, Kleopatra a Nefertiti sošky, Sošky Skarabeus, Pyramidy, Sfingy, Egyptští faraoni, Egyptští bohové, sošky,  Anubis egyptský bůh soškySachmet sošky,  Osiris sošky

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář