Bohyně Bastet

Bohyně Bastet
Bohyně Bastet patří mezi nejznámější bohyně vůbec. Na dovolené v Egyptě nemůžete její sošky minout a většinou to jsou právě ty maličkosti, které si vozíme domů jako suvenýry. Je totiž krásná, elegantní a svůdná. Je to prostě kočka! Tato bohyně s hlavou kočky je velmi uctívaná a my jsme pro Vás připravili článek, ve kterém se o ní dozvíte spoustu zajímavých informací. Víte, že když v Egyptě zemřela kočka, celá rodina si jako výraz smutku oholila obočí? Čtěte a dozvíte se víc.

Uctívané kočky

Mnohé otevřené hrobky v Egyptě obsahovaly sošky koček nebo dokonce mumifikované kočky. Jak to tedy v Egyptě bylo s kočkami? Jak je možné, že se z pouhých společnic člověka vyvinulo uctívané zvíře a dokonce bohyně Bastet s kočičí hlavou? Egyptské sošky a malby vždy zachycují kočky upravené a dobře živené, což svědčí o dobré péči, která jim byla věnována.

Egypt byl jednou z nejvyspělejších civilizací, protože Nil, který se pravidelně vyléval ze svých koryt, za sebou zanechával velmi úrodnou půdu. Obyvatelé tak mohli vyprodukovat více potravin, než bylo potřeba pro základní potřeby zemědělců. Tyto potraviny z nadprodukce pak sloužily lidem v jiných odvětvích a pravděpodobně také vedly ke vzniku třídního systému a rozdělení na bohaté a chudé. A právě kočky tyto vyprodukované potraviny ochraňovaly pře invazemi myší.

Dochované bohatství

Mezi činnosti, kterým se Egypťané hojně a často věnovali, patřilo psaní, malování nebo sochařství a ve spojitosti s tím, že měli rádi zdobené hrobky, nám zůstalo mnoho dochovaného materiálu, ze kterého můžeme odvodit spoustu informací. O společnosti, politice, každodenním životě, ale také o kočkách. Kočky sloužily lidem nejdříve jako lovci hlodavců a jiných škůdců, ale ze zahrad se brzy přesunuly do lidských příbytků.

Spousta maleb nebo soch zachycuje lidi s jejich kočkami. Ty jsou zobrazovány jak realisticky, tak satiricky, často sedící za židlemi svých majitelů nebo pochutnávající si na rybě. Dochované sošky koček zachycují vždy upravené a dobře krmené kočky v elegantních pózách. Často jsou ozdobeny krásnými šperky, některé mají nosní kroužky, náušnice nebo hrudní pláty. Stejně jako bohyně Bastet. Bastet představuje zobrazení ideální ženy. Je hodná a laskavá, ale za jejím klidem se skrýval nevyzpytatelný temperament, který ji proměnil v obávané stvoření. Stejně jako u každé ženy či kočky.

Kočičí bohyně

S kočkami jsou ve skutečnosti spojovány dvě bohyně. Sekhmet, která měla lví hlavu a Bastet s hlavou kočičí. V některých pramenech se můžete dočíst, že šlo vlastně o dvojčata a obě jsou spojovány se sluncem. Sekhmet byla ze sester ta divočejší a bývá jí přisuzován ničivý žár slunce na poušti, zatímco Bastet náleží spíše životadárné teplo slunce. V různé době a na různých místech byly tyto bohyně dokonce zaměnitelné.

Bohyně Bastet je také považovaná za bohyni plodnosti, mateřství a krásy. Je uctívaná jako ochránkyně koček a lidí, kteří se o ně starají. Bohyně je běžně zobrazována jako žena s kočičí hlavou, s dlouhýma špičatýma ušima. Na sobě má zdobené přiléhavé šaty a v ruce často košík s koťátky. Někdy drží v ruce malý štít nebo vyřezávané chrastítko, které má často na sobě motivy koček. Někdy se jí koťata proplétají mezi nohama a egyptské pověry říkají, že pár, který zakládá rodinu, by si měl pořídit sošku Bastet s takovým počtem koťat, kolik chtějí mít dětí.

Kočky v Egyptě

Když už jsme u bohyně Bastet, měli bychom se podívat také na postavení koček v Egyptě. Ty v něm mají naprosto jedinečné postavení a vztah Egypťanů k nim je výjimečný. Dobytek a drůbež se chová pro maso, opice pro pobavení, ale kočky měly absolutní svobodu a mohly si odejít a přijít, kdy se jim jen zlíbilo. Kočky neměly v Egyptě žádná jména, všechny byly oslovovány obecným „miu“.

Kočka byla posvátné zvíře, proto byla i smrt kočky velkou událostí. Po úmrtí kočky si jako výraz smutku oholili členové rodiny obočí a její tělo svěřili do rukou balzamovače. V okolí Nilu se nacházejí četné hřbitovy pro kočky a mumifikovaná těla těchto milovaných mazlíčků se také často nacházela v hrobkách jejich majitelů. Kočky si prostě vysloužily u lidí speciální postavení.

Posvátné zvíře

Žádné zvíře nebylo v Egyptě nikdy považováno za boha, ale v některých případech představovala zvířata vtělení bohů. U bohyně Bastet tuto roli hrála kočka. Obyčejní lidé však tento rozdíl nedokázali rozeznat, proto se uctívání koček mezi lidmi tak rozšířilo. Spojení koček a bohyně brali Egypťané tak vážně, že za zabití kočky byl rovnou trest smrti. Ten, kdo kočku usmrtil, byl nejčastěji zabit ukamenováním. Také jakékoli jiné ublížení kočce se trestalo například useknutím ruky nebo prstů.

Pokud i Vy chcete mít doma bohyni Bastet, ztělesnění rafinované ženskosti, navštivte naši sekci Bohyně Bastet, kde najdete tuto sošku rovnou v několika provedeních a velikostech.

V našem internetovém obchodě naleznete i jiné egyptské sošky - Horus sošky, Isis sošky, Kleopatra a Nefertiti sošky, Sošky Skarabeus, Pyramidy, Sfingy, Egyptští faraoni, Egyptští bohové, sošky,  Anubis egyptský bůh soškySachmet sošky,  Osiris sošky

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář