Historie dýky: Z pazourkového nástroje k bojové zbrani

Historie dýky: Z pazourkového nástroje k bojové zbrani
Dýky patří mezi nejstarší nástroje. Vyvinuly se z primitivních pazourkových pěstních klínů již v paleolitu, a protože je časem lidé začali vyrábět z kovů, hráli klíčovou roli pro vítězství na bojišti. Čtěte dál a zjistíte, jak se dýky vyvíjely v průběhu času a proč sloužily také jako dekorace.

Od pazourku po měď

Dýky patří mezi jedny z nejstarších zbraní, jejichž historie sahá až do období paleolitu. Dýky se postupně vyvíjely v průběhu více než 20 000 let. před naším letopočtem. K jejich výrobě sloužil pazourek, což je dobře opracovatelná forma křemene. Měly jednoduchou elipsovitou nebo klínovitou podobu s hrotem a ostřím na jednom konci a tupou zadní částí určenou k držení. 

Postupem času se výroba dýk zdokonalila. K výrobě sloužily různé materiály, jako například dřevo, kost nebo roh, které umožňovaly ostré zahrocení. Rukojeť se stala výraznější a lépe se přizpůsobila dlani. Výjimečně byly také z polodrahokamů jako je achát nebo nefrit, ale pouze pro ceremoniální účely. 

S objevem mědi se proměnily možnosti tvarování a ornamentální výzdoby. Měď byla prvním použitým kovem pro výrobu dýk, ale zpočátku ne zcela vyhovujícím, protože neposkytovala dostatečnou tvrdost. Později došlo k zásadnímu vývoji – čepel se zhutnila kováním a stala tvrdší díky kalení. Tím zbraň získala dostatečnou odolnost.

Bronz zásadně ovlivnil technologii výroby

Okolo roku 2000 před n. l. došlo k nahrazení mědi bronzem – slitinou mědi a cínu objevenou sumerskými kováři v Mezopotámii. Bronz byl tvrdší než měď, dýky se tak staly tenčí a zdobenější. Výroba litých rukojetí přinýtovaných k čepelím byla dalším vývojem, který umožnil větší pevnost těchto zbraní. 

Bronz postupně ustoupil železu mezi lety 1000 až 500 před n. l. Železo bylo sice jednodušší ke zpracování než bronz, ale jednalo se o měkčí materiál. Dokonalejší čepele se dosáhlo až po objevení metody vytvrzování zocelením – opakovaným kováním porézního železa. Surová ocel se stala běžným materiálem pro výrobu zbraní přibližně do 12. století. 

V průběhu středověku se dýky staly významnou součástí výbavy rytířů a bojovníků, kteří je používali jako záložní zbraně při bojích v omezeném prostoru. Často se nosily v pouzdrech na opasku, aby mohl bojovník rychle tasit.

Dýky našly své uplatnění i v novověku – zejména během první světové války. V těsných zákopech dobře posloužila v boji zblízka a stala se běžnou součástí výzbroje. I dnes nacházejí bojové dýky své uplatnění v armádě. Nejčastěji je používají speciální jednotky jako záložní zbraň v boji muže proti muži.

Dýka sloužila i jako dekorace

Dýka však nebyla vždy jenom zbraní, měla také dekorativní funkci. Během renesance se dýky staly módním doplňkem šlechty, která je nosila jako symbol svého vlivu a moci. Tyto luxusní dýky často zdobily rytiny a drahé kameny. 

Dýky se dodnes vyrábí spíše jako dekorativní předměty než praktické zbraně. Často se vyskytují ve sbírkách a využívají se jako doplňky ke kostýmům do historických bitev nebo suvenýry v turistických destinacích spojených s historií.

3 bezpečnostní zásady, které je třeba dodržet při manipulaci s dýkou

Ještě než si pořídíte dýku, připomeňte si pár bezpečnostních zásad, abyste předešli zranění nebo jiné nehodě. 

  1. Dýka má ostří na obou stranách čepele, je třeba při zacházení být ještě opatrnější než při manipulaci s nožem.
  2. Dýku držte pevně a kdykoliv jí neplánujete použít, noste výhradně v pochvě či pouzdře.
  3. S dýkou nikdy nemanipulujte, pokud se nacházíte mezi lidmi či zvířaty, hrozí nechtěné zranění i Vám.

Vybírejte dýky na historické akce či jako doplňky ke kostýmům

U nás v Outfit4Events pořídíte celou řadu dýk pro speciální příležitosti. Vybírejte například podle období mezi historickými bojovými dýkami. Zalíbit se vám můžou řecké a římské dýky, keltské dýky, gotické dýky nebo středověké dýky na šerm. Každá z těchto dýk vznikla na základě dostupných historických materiálů, jedná se o kousky zpracované ve vysoké řemeslné kvalitě

Na své si přijdou také milovníci fantasy, protože u nás najdou celou kategorii věnovanou dýkám z filmů a fantasy. Vstupte do neuvěřitelného světa plného tajemných a výjimečných zbraní. Od širokých a silných dýk, které využívali bájní válečníci, až po jemné a elegantní dýky z období bájného krále Artuše.

Pokud hledáte vhodný doplněk ke svému kostýmu, zamiřte do kategorie kostýmové dýky. Jistě zde naleznete vhodný exemplář pro svůj kostým! Využijete je, pokud se chystáte na karneval nebo maškarní večírek v kostýmu bojovníka či válečníka. Jen buďte opatrní. Byť mají tupé čepele, i jimi lze způsobit nepříjemná zranění. Příjemný večírek se tak může neplánovaně protáhnout o návštěvu první pomoci. Poslouží také jako dekorace v interiéru, která rozšíří vaši sbírku replik zbraní.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář

Co číst dál

Témata:
Dýka