Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Ghurka

22.2.2016
Ghurkas

Motto gurkhských bojovníků zní: „Je lepší zemřít, než žít jako zbabělec.“ Už jen tento výrok vypovídá mnohé o jejich odvážnosti, vytrvalosti a oddanosti. Jejich nepřátelům nahání strach…

Z Nepálu až do Velké Británie

Pojem Gurkha původně označoval obyvatelstvo malého knížectví na severozápadě Nepálu. Toto knížectví bylo kdysi osídleno bojovnými kmeny a z jednoho takového kmene pocházel i svatý bojovník Guru Gorakhnath, od něhož dostali bojovníci Gurkhové své jméno.

V roce 1814 vtrhla do Nepálu britská vojska, a i přesto, že měla početní převahu, Nepál právě díky Gurkhům svou nezávislost nikdy neztratil. Není tedy divu, že si je později Britové začali najímat jako žoldnéře, a Gurkhové tak tvořili samostatnou divizi britské armády označovanou jako Brigáda Gurgha.

V dnešní době bojují Gurkhové i ve službách Indie. Pro mladé muže z Nepálu je velkým úspěchem, když se do armády dostanou, neboť je to pro ně dobrý způsob obživy. Kvůli nedostatku pracovních příležitostí se každým rokem do vojenské služby hlásí tisíce (až desetitisíce) nepálských mužů. Přijato jich však bylo pouhých tři sta…

Kukri

Gurkhové dostali od britské armády speciální povolení pro nošení zbraně, která se doslova stala jejich symbolem. Kukri (nebo též khukri či khukuri), jak se tato zbraň nazývá, je himalájskými obyvateli používána již po dvě tisíciletí a je známá v mnoha různých variantách. Jedná se v podstatě o mírně zahnutý nůž (některými rysy však připomínající spíš mačetu), jehož čepel se směrem k hrotu pozvolna rozšiřuje. Obvyklá délka čepele se pohybuje okolo 25 až 30 cm, ale existují i kukri mnohonásobně kratší nebo naopak delší (například rituální kukri může mít délku až přes půl metru).

Rukojeť kukri může být z rohoviny, dřeva, nebo z mosazi a celá zbraň se nosí v pochvě zavěšené na opasku spolu s menším nožíkem nazývaným Karda a brouskem Chakmak. Čepel nože je vyrobena z leštěné oceli, ve které mohou být výbrusy pro snížení hmotnosti zbraně (hmotnost se obvykle pohybuje okolo půl kilogramu). Na čepeli nože (na straně, kde je ostří), těsně za rukojetí, je tradiční výřez ve tvaru buvolích rohů, kterému se říká Cho. Jeho význam je opředený celou řadou tajemství a nikdo s určitostí nedokáže říci, k čemu Cho vlastně slouží. Podle jedné z legend se nůž nesměl vytáhnout z pochvy, aniž by pak nedošlo k prolití krve. Pokud už měl tedy bojovník zbraň v ruce a nakonec k boji nedošlo, musel se o Cho alespoň říznout do ruky. Někde se zase můžeme dočíst, že Cho slouží jako kanálek k odvodu krve, aby se bojovníci během stínání hlav nepotřísnili cizí krví… Kukri je totiž prý tak ostrý, že s ním lze jednou ranou setnout nepříteli hlavu!

Gurkhové útočí!

Není tedy divu, že jakmile nepřátelé uslyšeli gurkhský pokřik „Ajó Gorkšlí!“, dali se mnohdy na útěk. Dobře totiž věděli, že Gurkhové se nikdy nevzdávají, to raději sami v boji zahynou. Možná právě díky jejich odvaze a absolutnímu nasazení byli v armádě často stavěni do předních linií, a to ve válečných konfliktech v Barmě, v Sýrii, v Indii, Malajsii, v Číně nebo například na Kypru. V dnešní době jsou Gurkhové díky svojí statečnosti známí po celém světě a stávají se mnohdy námětem pro natočení filmu nebo napsání knihy. A třebaže jsou v boji ochotni položit svůj život, jejich sláva jim zajišťuje věčnou nesmrtelnost!

Témata: Nůž

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Švýcarský nůž 9 ostrých faktů o švýcarských nožích, které vám nadzvednou obočí

  Pocházejí ze Švýcarska, najdete na nich otvírák na konzervy, většinou jsou červené s bílým křížem – tohle jste o švýcarských nožích asi tušili. My pro vás ale máme zajímavosti, které znáte jedině, pokud pocházíte ze Švýcarska nebo jste sběratel. Pokud ano, jen si zkontrolujte, zda všechno sedí. Pokud nepatříte ani do jedné ze skupin, čtěte dál.

 • Nože Nůž je ideální pomocník do života i zákeřná zbraň

  Těžko byste hledali univerzálnější nástroj. Nůž byla jedna z prvních zbraní i pomocníků v domácnosti. Vídáme ho v šuplíku s příbory, v rekonstrukcích bitev, při lekcích sebeobrany, na houbách nebo v obchodech. Každý z nás ho používá, většina z nás s ním umí obratně zacházet. Z čeho ale vznikl a jak se za staletí vyvíjel?

 • Nůž Karambit Karambit slouží k sebeobraně, lidé s ním ale loupou ovoce nebo otevírají balíky

  Nenápadný kapesní nůž zvaný karambit má kořeny v Indonésii, Malajsii a na Filipínách. Původně sloužil jako kapesní nůž místních obyvatel, podobně jako zavírací nůž švýcarského typu v Evropě. Tento neobyčejný ruční nástroj najdeme už v 11. století, v Indonésii ho lidé díky jeho praktičnosti používají dodnes.

 • Nůž SAX Dlouhý nůž, který dokázal překvapit ze zálohy. V čem tkví kouzlo saxu?

  Stal se jistotou i poslední záchranou vikingů v boji. Na první pohled nenápadný dlouhý nůž, který označovali jako sax, nebo skramasax, ale dokázal protivníky nemile překvapit. Ať už to byla jejich praktická velikost, perfektní zpracování nebo moment překvapení, dlouhé nože si seveřané velmi oblíbili. A není divu. Sloužily jim pár století. Jaké byly výhody bojových nožů?

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK