Gurkhové bojovali s noži kukri. Proslavili se svou chrabrostí

Gurkhové bojovali s noži kukri. Proslavili se svou chrabrostí
Účastnili se obou světových válek na straně Británie a svým nepřátelům naháněli strach. Udatné Gurkhy nic nezastavilo, a když bylo potřeba, tasili nůž kukri, se kterým vyrazili do boje. Zajímá vás, jak probíhá jejich výcvik? Dočtete se v článku.

Domov nepálských bojovníků Gurkhů najdete na cestě mezi Káthmándú a Pókharou. Oblast pojmenovali po sobě a v mapách ji dodnes najdete jako Gurkha nebo Górkha. Obklopují ji zasněžené štíty masivu Annapúren a Manáselského Himaláje. Podle místního poklidného života byste neřekli, že právě zde se kdysi usídlili jedni z nejobávanějších bojovníků na světě. 

Britové se s nimi raději spojili

Tito stateční válečníci na sebe poprvé výrazně upozornili v roce 1814, kdy bojovali proti Britům, aby ochránili Nepál před jejich nadvládou. Udatnost Gurkhů britské vojáky zaskočila natolik, že z nebezpečných nepřátel raději udělali spojence a umožnili jim vstoupit do britské armády. 

Zúčastnili se téměř všech významných válek na straně Británie. Zabránili muslimům v napadnutí Indie, bojovali v Turecku, Barmě, Súdánů, Kosovu a v dalších zemích. V obou světových válkách patřili mezi nejobávanějí bojovníky na světě. Někteří nepřátelé raději utekli z boje, než aby se s Gurkhy střetli. 

Není divu, že jakmile protivníci uslyšeli gurkhský pokřik „Ajó Gorkšlí!“, dali se mnohdy na útěk. Dobře totiž věděli, že Gurkhové se nikdy nevzdávají, to raději sami zahynou v boji. Možná právě díky jejich odvaze a absolutnímu nasazení byli v armádě často stavěni do předních linií. Dodnes, jako členové britské armády, vynikají v obtížně přístupném terénu, při nočních bojích a v extrémních přírodních podmínkách.

Nůž kukri proseká cestu, ale setne i hlavu

Stejně jako jsou japonští samurajové známí pro své schopnosti boje s katanou, k nepálským Gurkhům neodmyslitelně patří nůž se zakřivenou čepelí – kukri. Údajně existuje kolem 200 variant, které se liší délkou a váhou. Navíc nemusí sloužit pouze jako zbraň. S nožem kukri lze prosekat obtížně přístupný terén, sklidit plodiny nebo nařezat dřevo. 

Primárně se však jedná o zbraň pro boj zblízka – primárně na sekání, bodání a omráčení nepřítele. Celkově se jedná o masivní a těžký nůž s čepelí tak ostrou, že na jedno seknutí utne hlavu. Rukojeť s drobnými výstupky pro lepší úchop se vyrábí nejčastěji ze dřeva, rohoviny nebo mosazi.


Čepel nože kukri jsou z leštěné oceli, častokrát s výbrusy pro snížení hmotnosti zbraně (hmotnost se obvykle pohybuje okolo půl kilogramu). Na čepeli se nachází tradiční výřez ve tvaru buvolích rohů, kterému se říká Cho. Jeho význam je opředený celou řadou tajemství a nikdo s určitostí nedokáže říci, k čemu Cho vlastně slouží. 

Podle jedné z gurkhských legend se nůž nesměl vytáhnout z pochvy, aniž by pak nedošlo k prolití krve.Pokud už měl bojovník zbraň v ruce a nakonec k boji nedošlo, musel se o Cho alespoň říznout do ruky. Jiná legenda říká, že Cho slouží jako kanálek k odvodu krve, aby se bojovníci během stínání hlav nepotřísnili cizí krví.

Jak probíhá výcvik Gurkhů

Být součástí Gurkhů je velmi prestižní záležitost, především pro nepálské chlapce. Každý rok projevuje zájem o práci v této armádě tisíce Nepálců. Musí však splňovat náročná kritéria. Ještě před zařazením do výcviku čekají nováčky testy z angličtiny, matematiky a fyzické cvičení. 

Uchazeči musí například zvládnout 5km běh do kopce s košem naloženým 25 kg kamení. Protože Gurkhové válčí na straně Britů, do výcviku patří i zkoušky ze západních zvyků a obyčejů. Pokud zdolají všechny nástrahy během přijímacích zkoušek, mohou se přidat mezi ostatní bojovníky. 

Motivací pro vstup do armády jsou také peníze. Jednak žoldem podpoří přímo Nepál, ale také svou rodinu. Někteří Gurkhové si vydělají tolik, že přispívají i vesnici, ze které pochází. 

Gurkhové získali nejvyšší vojenské vyznamenání

A co se vojáky děje po ukončení služby? Gurhkové si mohou po 4 letech v armádě požádat o britský pas a usadit se ve Velké Británii, kde pobírají rentu. Dostanou také možnost trénovat ozbrojené síly a zdokonalovat své nástupce, případně se přesunout na „klidnější“ post, například jako ochranka brunejského sultána. 

Být součástí této skupiny přináší slávu, prestiž, obdiv britských politiků, ale také velké možnosti po skončení služby. Současná jednotka Gurkhů obdržela již 26 Viktoriiných křížů – nejvyšších vojenských vyznamenání Spojeného království. 

Kříž za chrabrost si vysloužil také příslušník armády Dipprassad Pun. Jeho příběh je mimořádný tím, že v roce 2012 sám vzdoroval 30 Talibáncům, a současně zachránil 3 zraněné vojáky, aniž by se mu něco stalo. Za své služby dostal vyznamenání od královny Alžběty II. 

Vyzkoušejte si sami, jaké to je, když držíte v ruce nůž kukri s dlouholetou historií. Podívejte se na náš web a jistě si vyberete. Pokud váháte, nechte si domů zaslat více těchto unikátních zbraní, všechny vyzkoušejte a po výběru té nejlepší, zašlete zbývající zpět. Vracení peněz u nás probíhá hladce.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář