Bez kapesního nože se při pobytu v lese neobejdete

Bez kapesního nože se při pobytu v lese neobejdete
Kapesní nůž očistí praváky, přeřeže lano a zabije prase. A se švýcarákem toho v přírodě zvládnete ještě víc. Než zavážete tkaničky na pohorkách, zapnete poslední kapsu plné krosny a vyrazíte do divoké krajiny, vybavte se praktickým kapesním nožem – doprovodí vás i na těch nejdobrodružnějších cestách.

Na co kapesní nůž potřebujete?

Jakmile do Googlu zadáte kapesní nůž, z obrovské nabídky se vám možná zatočí hlava  – celokovové, zavírací, pevné, velké, malé, s nůžkami a lupou nebo takové, co vypadají jako vidlička. Pomůžeme vám se v kapesních nožích zorientovat. 

Pokud není vašim hlavním záměrem ohromit kolegu nebo sličnou slečnu moderním či elegantním nožíkem, nevybírejte jen podle vzhledu. Zamyslete se, na co nůž potřebujete. 

Milujete houbaření? Poohlédněte se po speciálním noži na čištění hub. Pokud si po cestě plánujete opéct špekáček, oceníte klasický švýcarák – s ním uřežete větev a nakrájíte párek. Párátkem v noži pak vytáhnete zbytek masa ze zubů. 

Na delší pobyt v lese se vybavte campingovým nožem. Vášnivým lovcům a rybářům pak doporučujeme karambit nebo nůž s pevnou čepelí

Pevným nožem pokácíte strom, zavírací schováte do kapsy

Kapesní nože se v základu dělí do dvou kategorií:

  • pevné
  • a zavírací. 

Pevné kapesní nože snesou díky pevnému ukotvení v rukojeti vysokou námahu. Skvěle vám poslouží na cestě uprostřed divočiny – můžete s nimi bodat, sekat a uřežou i strom. Většinu pevných nožů ale neschováte do kapsy, musíte je nést v batohu nebo v pouzdře na opasku. 

Zavírací kapesní nůž snadno schováte a bezpečně přenesete i v nejmenší kapse u kalhot. Je praktický, poslouží v domácnosti nebo na výletě do přírody. 

Pokud potřebujete mít nůž vždycky při sobě, zalíbí se vám miniaturní nože – pohodlně je připnete na klíče.

S krátkým nožem můžete i do letadla

Nůž vybírejte také podle délky čepele. 

S dlouhým mačetovým nožem o délce čepele 25 cm nasekáte větve jedna báseň. Na přenášení ale moc praktický nebude. Na kempování a turistiku stačí nůž o délce 10–12 cm. 

Nožíky s čepelí pod 10 cm jsou lehoučké a snadno se přenáší. Multifunkční nůž, jehož ostří není delší než 6 cm, vám navíc při kontrole na letišti nevyhodí z kufru. 

Při výběru kapesního nože hleďte i na typ ostří – hladká čepel perfektně očistí houby a nakrájí svačinu, pilkou bez problému uřežete lano i větev. Některé nože mají kombinované ostří, které splňuje výhody obojího.

Z čeho se kapesní nože vyrábějí? 

Čepele

Univerzálním materiálem pro nůž je nerezová ocel. Oceníte její nízkou cenu a téměř stoprocentní ochranu proti korozi. 

Pokud ale kapesní nůž necháte ve vlhku příliš dlouho, může trochu zreznout – vybírejte proto kousky vyrobené z korozivzdorné oceli. Nerezovou ocel navíc snadno nabrousíte a zvládne i občasné hrubší zacházení. 

Vynikající ostrostí a odolností se pyšní uhlíková ocel. Dobře se o ni starejte, v opačném případě zrezne – nože vždy utírejte od tekutin a kyselých potravin. Pokud je občas přetřete houbičkou s olejem, vydrží roky. 

Rukojeti a střenky

Zda nemáte příležitost kapesní nůž vyzkoušet, vybírejte ty s jednoduchými tvary střenek. Speciální prohlubně na prsty nepadnou každému a při práci v lese vám budou akorát překážet. 

Naši zákazníci si oblíbili kapesní nože s dřevěnou střenkou. Propůjčuje noži přírodní a zároveň elegantní vzhled. Jednoduché houbařské nože někdy mívají střenku plastovou, lovecké pak z jeleního paroží. Svou odolností vás překvapí střenky obložené micartou – materiál s vrstvami laminátu spojeného pryskyřicí. 

Víte, co je karambit? Seznamte se s druhy kapesních nožů 

Zavírací nože

Zavírací nůž je klasika, která nikdy nezestárne. Čepel nože za použití obou rukou snadno zavřete do střenky. Mechanický systém uvnitř nože zabrání nechtěnému otevření čepele, nemusíte se tak bát o svou bezpečnost. Zavírací nůž se hodí na cesty i do přírody. 

Lovecké nože

Pyšníte se loveckým lístkem? V tom případě potřebujete nový lovecký nůž

Lovečák má nabroušenou pouze jednu stranu a mírně prohnutou čepel. Využijete jej k vyvržení či usmrcení postřelené zvěře, nehodí se ale k následnému stahování kůže nebo porcování syrového masa. 

O loveckých nožích jsme se rozepsali v minulém článku, přečtěte si ho

Švýcarské nože

Existuje vůbec praktičtější věc než švýcarský nůž? Jedním pohybem z něj „vyklopíte“ krátkou i delší čepel, otvírák, vývrtku nebo třeba nůžky, kombinačky, pilku na dřevo a pilník. Švýcarské nože seženete v mnoha variantách, jeho funkce jsou doslova nekonečné. 

Proč se švýcaráku říká Victorinox?

Jedná se o spojení dvou slov – Victoria, jméno zesnulé matky Karla Elsenera, který v roce 1891 převzal výrobu švýcarských armádních nožů, a inox, v překladu nerezová ocel.

Houbařské nože

Houbařský nůž bývá malý a má zaoblené ostří, které usnadňuje čištění hřibů. Seženete ho i s různými vychytávkami – se štětečkem na oprášení hlíny, karabinou a pouzdrem nebo pravítkem, kterým si svůj úlovek přeměříte. 

Damaškové nože

Na nůž z damaškové oceli se spolehněte, bude velmi tvrdý a odolný. Damašková ocel se vyrábí tzv. překládáním oceli. Čepel tak ve výsledku může mít i tisíce vrstev, které noži propůjčují vynikající kombinaci tvrdosti, houževnatosti a neobyčejný vzhled. 

Přečtěte si o damaškové oceli víc v našem předchozím článku

Nože karambit

Karambit je známý pro svůj neobvyklý tvar. Na konci jeho rukojeti najdete kroužek, který slouží jako bezpečnostní prvek – stejně jako nůžky vám uzavře prsty a zabrání sklouznutí čepele na ruku. 

Tento nůž si oblíbí rybáři, lovci, turisti, ale i skladníci, snadno s nimi totiž otevřou kartonové balíky. 

Campingové nože

Když trávíte v přírodě hodně času, většinou vám vyhládne – zkuste vaření v terénu. Zda si opečete párek nebo uvaříte guláš v kotlíku, se rozhodněte sami – v každém případě ale využijte campingový nůž. Je praktický a častokrát nahradí plnohodnotný příbor. 

Nůž od otce vám přiroste k srdci

Nic nesblíží otce a syna víc než dobrodružný pobyt v lese – garantujeme vám, že na společné zážitky nikdy nezapomenete. Prohlubte synovi vzpomínky dárkem v podobě kapesního nože. Pro nejmladší kluky máme nože pro mládež, starším a obezřetným výletníkům sedne kvalitní zavírací nůž.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář