Podle čeho vyberete správný luk pro dítě? Poradíme vám, na co se zaměřit

Podle čeho vyberete správný luk pro dítě? Poradíme vám, na co se zaměřit
Objevili vaši nejmenší literaturu o Robinu Hoodovi, divokých Indiánech či statečných lučištnících středověku? Jak už to u dětí bývá, chtějí být jako jejich hrdina a snaží se ho napodobit. K těmto hrdinům však neodmyslitelně patří luk a šípy. V našem obchodě nenajdete dekorativní atrapy, ale skutečné funkční luky pro děti, se kterými se promění v jakéhokoliv slavného lukostřelce.

Než poprvé vystřelíte

Ještě než popadnete luk, šípy a vystřelíte poprvé na terč, přečtěte si pozorně základní bezpečnostní pokyny: 

  1. Nikdy nemiřte na člověka či zvíře, ani z legrace!
  2. Luk nepoužívejte k jinému účelu než ke střelbě.
  3. Před střelbou luk vždy pozorně prohlédněte. Zjistíte-li poškození, vyměňte ho.
  4. Před střelbou vždy zkontrolujte prostor dostřeliště, abyste neohrozili zdraví osob a zvířat, popřípadě majetek.
  5. Nikdy nezasahujte do konstrukce luku.
  6. Vždy střílejte pouze šípy doporučené délky.

Jak lukostřelba prospívá dětem?

Lukostřelba se hodí zejména pro děti, které mají potíže se soustředěním a jsou během dne neklidné. Střílením se naučí správné koncentraci, zklidnění a posílení sebevědomí. Pomůže navíc správnému držení těla a posílení svalů, zejména paží, ramen a trupu.

V jakém věku s lukostřelbou začít?

Vždy berte ohled na individuální dispozice dítěte. Co platí pro jedno sedmileté dítě, nemusí platit pro jiné. Bavíme-li se o prvních krůčcích, je možné s lukostřelbou začít už ve čtyřech letech. Dítě nejlépe posoudí jeho rodič, popřípadě trenér. Jestli váš potomek projeví velké nadání, vyšlete ho na turnaj. Soutěží v lukostřelbě pro děti se vaše ratolesti mohou účastnit přibližně od jedenáctého roku.

Klíčová kritéria pro výběr dětského luku

Provedení luku

Máte doma praváka nebo leváka? Pravák natahuje pravou rukou, zaměřuje pravým okem a luk drží v levé ruce. U leváka je tomu naopak. Při koupi si pozorně prostudujte dostupné informace o provedení, abyste zvolili správně. Každý luk je totiž jinak uzpůsobený. Existují ale i univerzální typy luků pro praváky i leváky. 

Napínací síla luku

Úsilí, které musíte vynaložit při natahování tětivy. Udává se v librách (1 lb = 0,454 kg). Nahlédněte do tabulky, s jejíž pomocí se přehledně zorientujete v hodnotách rozsahu u dětských luků.

Orientační napínací síla luku dle věku dítěte:

4–7 let 5–10 lbs
7–10 let 10–20 lbs
11–14 let 15–30 lbs

Nezapomeňte zohlednit délku luku od jednoho konce ke druhému a napínací délku. Tu lehce změříte metrem. Jeden konec metru přiložte k bradě a druhý konec natáhněte. Výsledný rozměr určí napínací délku. Oba rozměry se udávají v palcích (1 palec = 2,54 cm). Čím je malý lukostřelec vyšší, tím větší luk potřebuje. Obecně lze říct, že pro děti do 14 let vybírejte luky do délky cca 64 palců a samotný nátah do délky cca 25 palců.

Volte odolnější materiály

Zaměřte se na luky vyrobené z odolnějších materiálů jako je ratan či umělá hmota vyztužená karbonem nebo skelným vláknem, aby déle vydržely. Motorika dětí se postupně vyvíjí a časem se zlepší. V začátcích však může docházet k častějšímu poškození luku. Podstatné je malého střelce neodradit.

Nezapomeňte na šípy

Do začátku počítejte vyšší spotřebou šípů, začátečníci je častěji ztratí nebo poškodí. Dětem budou do začátku stačit levnější šípy. Postupem času se propracují ke kvalitnějším a dražším modelům. Existují i šípy s přísavkami, které je možné střílet například na terč za sklem a používat je donekonečna. 

Při výběru velikosti šípu se řiďte délkou nátahu luku. Existuje pravidlo, že ideální délka šípu je lehce delší než délka nátahu

Když už dětský luk nestačí

Pokud už vaší ratolesti nestačí dětský luk a lukostřelba se stala jeho vášní, vybírejte mezi kladkovými nebo sportovními luky pro začátečníky. Jejich ovládání zvládnou i děti se základními zkušenostmi s lukostřelbou.

Sportovní luky

Skládají se z pevného středu a dvou vrhacích ramen, jejichž konce směřují dopředu tak, že tětiva k nim v nenapnutém stavu přiléhá. Se sportovním lukem mohou děti mířit i za použití zaměřovače nebo instinktivně.

Kladkové luky

Tento typ luku je pojmenovaný podle dvou kladek ukotvených na jeho koncích. Kladkové luky umožňují zpřevodování napínací síly, proto jsou ideální pro začátečníky, kteří nemusí při napínání tolik namáhat svaly.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář