Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Podle čeho vyberete správný luk pro dítě? Poradíme vám, na co se zaměřit

8.7.2022
Dětský luk

Objevili vaši nejmenší literaturu o Robinu Hoodovi, divokých Indiánech či statečných lučištnících středověku? Jak už to u dětí bývá, chtějí být jako jejich hrdina a snaží se ho napodobit. K těmto hrdinům však neodmyslitelně patří luk a šípy. V našem obchodě nenajdete dekorativní atrapy, ale skutečné funkční luky pro děti, se kterými se promění v jakéhokoliv slavného lukostřelce.

Než poprvé vystřelíte

Ještě než popadnete luk, šípy a vystřelíte poprvé na terč, přečtěte si pozorně základní bezpečnostní pokyny: 

 1. Nikdy nemiřte na člověka či zvíře, ani z legrace!
 2. Luk nepoužívejte k jinému účelu než ke střelbě.
 3. Před střelbou luk vždy pozorně prohlédněte. Zjistíte-li poškození, vyměňte ho.
 4. Před střelbou vždy zkontrolujte prostor dostřeliště, abyste neohrozili zdraví osob a zvířat, popřípadě majetek.
 5. Nikdy nezasahujte do konstrukce luku.
 6. Vždy střílejte pouze šípy doporučené délky.

Jak lukostřelba prospívá dětem?

Lukostřelba se hodí zejména pro děti, které mají potíže se soustředěním a jsou během dne neklidné. Střílením se naučí správné koncentraci, zklidnění a posílení sebevědomí. Pomůže navíc správnému držení těla a posílení svalů, zejména paží, ramen a trupu.

V jakém věku s lukostřelbou začít?

Vždy berte ohled na individuální dispozice dítěte. Co platí pro jedno sedmileté dítě, nemusí platit pro jiné. Bavíme-li se o prvních krůčcích, je možné s lukostřelbou začít už ve čtyřech letech. Dítě nejlépe posoudí jeho rodič, popřípadě trenér. Jestli váš potomek projeví velké nadání, vyšlete ho na turnaj. Soutěží v lukostřelbě pro děti se vaše ratolesti mohou účastnit přibližně od jedenáctého roku.

Klíčová kritéria pro výběr dětského luku

Provedení luku

Máte doma praváka nebo leváka? Pravák natahuje pravou rukou, zaměřuje pravým okem a luk drží v levé ruce. U leváka je tomu naopak. Při koupi si pozorně prostudujte dostupné informace o provedení, abyste zvolili správně. Každý luk je totiž jinak uzpůsobený. Existují ale i univerzální typy luků pro praváky i leváky. 

Napínací síla luku

Úsilí, které musíte vynaložit při natahování tětivy. Udává se v librách (1 lb = 0,454 kg). Nahlédněte do tabulky, s jejíž pomocí se přehledně zorientujete v hodnotách rozsahu u dětských luků.

Orientační napínací síla luku dle věku dítěte:

4–7 let 5–10 lbs
7–10 let 10–20 lbs
11–14 let 15–30 lbs

Nezapomeňte zohlednit délku luku od jednoho konce ke druhému a napínací délku. Tu lehce změříte metrem. Jeden konec metru přiložte k bradě a druhý konec natáhněte. Výsledný rozměr určí napínací délku. Oba rozměry se udávají v palcích (1 palec = 2,54 cm). Čím je malý lukostřelec vyšší, tím větší luk potřebuje. Obecně lze říct, že pro děti do 14 let vybírejte luky do délky cca 64 palců a samotný nátah do délky cca 25 palců.

Volte odolnější materiály

Zaměřte se na luky vyrobené z odolnějších materiálů jako je ratan či umělá hmota vyztužená karbonem nebo skelným vláknem, aby déle vydržely. Motorika dětí se postupně vyvíjí a časem se zlepší. V začátcích však může docházet k častějšímu poškození luku. Podstatné je malého střelce neodradit.

Nezapomeňte na šípy

Do začátku počítejte vyšší spotřebou šípů, začátečníci je častěji ztratí nebo poškodí. Dětem budou do začátku stačit levnější šípy. Postupem času se propracují ke kvalitnějším a dražším modelům. Existují i šípy s přísavkami, které je možné střílet například na terč za sklem a používat je donekonečna. 

Při výběru velikosti šípu se řiďte délkou nátahu luku. Existuje pravidlo, že ideální délka šípu je lehce delší než délka nátahu

Když už dětský luk nestačí

Pokud už vaší ratolesti nestačí dětský luk a lukostřelba se stala jeho vášní, vybírejte mezi kladkovými nebo sportovními luky pro začátečníky. Jejich ovládání zvládnou i děti se základními zkušenostmi s lukostřelbou.

Sportovní luky

Skládají se z pevného středu a dvou vrhacích ramen, jejichž konce směřují dopředu tak, že tětiva k nim v nenapnutém stavu přiléhá. Se sportovním lukem mohou děti mířit i za použití zaměřovače nebo instinktivně.

Kladkové luky

Tento typ luku je pojmenovaný podle dvou kladek ukotvených na jeho koncích. Kladkové luky umožňují zpřevodování napínací síly, proto jsou ideální pro začátečníky, kteří nemusí při napínání tolik namáhat svaly.

Témata: Lukostřelba

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Luky pro lukostřelbu Se správným lukem ovládnete svůj dech, mysl i lukostřelbu

  Soustředění. Přesnost. Napjaté svaly a pomalý dech. Klid a vzruch zároveň. V momentě napjaté tětivy neexistuje nic jiného než cíl. Vystřelíte, nestačíte mrknout a ostrý hrot šípu se zarazí do středu terče. Lukostřelba je vášeň, avšak velmi nebezpečná. Ovládněte tajemství lučištníků díky kvalitnímu luku. Jejich výběrem vás provedeme.

 • Zaměřovač Trefte se lukem do 10 cm terče na 70 metrů. Se zaměřovačem cíl neminete

  Baví vás střelba z luku a toužíte se zlepšovat? Zvažte zaměřovač na svou zbraň. Zvýšíte vzdálenost střelby a zpřesníte ji. Přečtěte si o zaměřovačích více.

 • Lukostřelba Lukostřelba má mnoho tváří. Je to elegantní zbraň i náročný sport

  V tichosti našlapují trávou a nad hlavou si pevně drží štít. Postupují stále kupředu, v pevné formaci kráčí krok za krokem. Najednou se ozve slabý výkřik. Byl to povel, kterého se obává každý pěšák. Najednou se čisté nebe změní v déšť šípů. Lučištníci se chystají k další salvě. Připravit, pal! Obratní muži stojící na hradbách se své umění učí už odmala. I jejich synové sní o tom, že se jednou stanou velkými lučištníky. S luky si hrají odmalička, přitom ani netuší, že mají v rukou kousek dávné historie.

 • KYUDO BOW KYUDO BOW - cesta luku

  Konfucius kdysi řekl: „Vypouštění šípu je od počátku do konce provázeno pokornou zdvořilostí, čistou myslí a přímým postojem. Pouze tak je luk a šíp používán s rozmyslem. Vypouštění šípu je cestou k dokonalosti. Když šíp nezasáhne cíl, nelze vinit vítěze. Naopak. Příčinu je nutné hledat v sobě.“

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK