Štíty na šerm

Štíty na šerm
Štíty na které odkazuje tento článek jsou unikátními výrobky určenými na praktické použití, jako je historický šerm, HMB (Historical Medieval Battles), buhurty (hard-turnaje v "rytířské zbroji") a podobně. Štíty jsou velmi odolné a při "běžném zatížení" téměř nezničitelné.

Štíty na šerm

Konstrukce a materiály

Vysoká odolnost štítů je dána jejich konstrukcí a použitými materiály. Základní deska štítu je vyrobena ze tří vrstev (celo)bukové překližky o síle 3mm. Bukové dřevo je při relativně malé hmotnosti velmi pevný materiál. Přední strana štítu je potažena dvěma vrstvami stanového plátna (100% Bavlna, 300 - 500g / m2). Tento ochranný potah zvyšuje pevnost povrchu a zlepšuje tlumení při úderech protivníka.

Zadní strana je potažena slabším plátnem 200-300g/m2, aby byl zachován historizující vzhled, neboť překližka není historicky autentický materiál. Látkový potah navíc zabrání nechtěnému zadření třísky. Po obvodu je štít lemován surovou hovězí kůží (tzv. pergamenem), která chrání exponovanou dřevěnou hranu štítu. Lem je k základní desce štítu prošitý šňůrou ze surové kůže.

Madla a řemeny jsou přinýtované železnými nýty. Nýty jsou vyžíhané, aby šly lépe roznýtovat. Oproti železným zbrojím jsou konce na podložkách o něco méně roznýtované. Je to záměrně, abyste si v případě potřeby mohli sami lehce vyměnit prasklý řemen či dřevěné žebro kruhového štítu.

Ochrana štítem

Časem používání štít získá šrámy, které na štítu vytvoří působivou texturu a která jde ke cti jeho nositele. Pomineme-li extrémní situace, jako je např. proražení ostrým hrotem kladiva nebo letícího kopí, můžete se na ochranu při krytí štítem plně spolehnout.

Držení štítu

Většina štítů se drží v dlani za kříž ze dvou řemenů o síle 4mm a šířce cca 20mm. Štít drží na předloktí jeden silný řemen (síla cca 6mm, šířka cca 35mm). Kruhové vikinské štíty se drží jednou rukou ve středu za madlo na dřevěném žebru. Ruku zde chrání kovová puklice.

Štít a vlhkost

Počasí je nevyzpytatelné a bitvy se konají pod otevřeným nebem, a proto i tyto štíty jsou zhotoveny z materiálů, které odolají nepřízni počasí. Po případném promočení v dešti štít nechte pozvolna uschnout, tedy ne na přímém slunci ani u radiátoru nebo kamen. Ideálně štít nechte stát ve stínu na dobře větraném místě, aby měl vzduch přístup k oběma stranám štítu. Pokud byste štít sušili rychle, kožené lemy by se Vám mohly zdeformovat nebo zkroutit.

Štít nikdy nenechávejte opřený u stanu na přímém slunci. Vzniká tak velké pnutí surové kůže, která v noci nasaje vlhkost a přes den se na slunci rychle vysuší a stáhne/smrští.

Barvy a malba

Štíty standardně dodáváme jednobarevné v základních barvách hnědá, černá, zelená, modrá, červená, přírodní plátno a surová hovězí kůže. Na přání Vám můžeme štít pomalovat erbem či jiným motivem. Na základě grafické předlohy v dostatečném rozlišení Vám připravíme cenovou nabídku. Cena malby závisí na její velikosti, barevnosti a složitosti. Je třeba vždy požádat o individuální cenovou nabídku. I na surovou kůži lze malovat, nedoporučujeme ale syntetické a lihové barvy.

Celopotah surovkou

Potažení obou stran štítu surovou kůží se štít stává mechanicky odolnějším, na druhou stranu ale surová kůže zvýší jeho celkovou hmotnost. Většina zákazníků si např. erbové štíty z tohoto důvodu potahovat surovkou nenechává.

V našem internetovém obchodě najdete různé typy štítů Antické štíty, Scutum apod., Vikinské (vikingské) štíty, Keltské štíty, Mandlové štíty - mandláky, Středověké štíty erbovních tvarů, Gotické sférické štíty, Štíty s erby, Pavézy, Pukléře (puklíře),  Puklice na štíty, Dekorativní štíty.

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář